• Mostek Dolina Koprowa
  • Liptowskie Kopy o poranku
  • Pośredni Wierszyk
  • Liptowskie Kopy
  • Krokusy w Tatrach
  • Dolinka Kobyla
  • Dolinka Kobyla i Gładki Wierch
  • Pośredni Wierszyk
  • Cubryna
  • Zawory

Zawory Dolina Koprowa

wpis w: Tatry, Tatry Wysokie | 0

Dolina Koprowa i Dolina Cicha jest jedną z tych, które pamiętamy jako długie i męczące i myślimy wtedy Zawory.. To na nich się kończy nasza męcząca trasa, ale za to z fenomenalnymi widokami. Szybko zapominamy o trudzie dojścia do tego miejsca. Widoki na Tatry Zachodnie i Wysokie są naprawdę wysokogórskie i trudno się z tym nie zgodzić. Mamy okazję podziwiać piękno gór w jej naturalnej formie. Mamy szansę spotkać niedźwiedzia czy piękne ptaki, a nawet świstaki.

Dolina Koprowa
Walna Dolina Koprowa

Liptowskie Kopy z Zaworów
Przełęcz Zawory (1879m) i spojrzenie na Liptowskie Kopy

Dolina Koprowa || informacje

Dolina Koprowa jest jedną z największych, walnych dolin w całych Tatrach. Zaklasyfikowana jest do Tatr Wysokich, jednak śmiało znajdziemy tu podobieństwo także z sąsiednimi Tatrami Zachodnimi. Ograniczona jest potężnymi ścianami Krywania, Hrubego Wierchu, Szczyrbskiego, Koprowego Wierchu, Cubryny czy Głównej Grani Tatr Wysokich, natomiast po zachodniej strony Liptowskimi Kopami.

Dolina Koprowa dzieli się na boczne odnogi:

  • Na wschód: Dolina Ciemnosmreczyńska z górnym jej piętrem Doliną Piarżystą.
  • Lewostronne gałęzie: Krywańskie Banie, Szkaradny Żleb, Koryto Krywańskie, Niewcyrka oraz Dolina Hlińska przez które prowadzi znakowany szlak na Wyżnią Koprową Przełęcz.
  • Prawostronne: Dolina Kobyla, Dolinka Garajowa i Turkowa.

Ciekawa perspektywa na potężne ściany otoczenia Doliny Hlińskiej

Zawory || informacje

Zawory (1879m) przełęcz w Tatrach Wysokich w grani odchodzącej od Głównej Grani Tatr z Gładkiego Wierchu w kierunku południowym. Przełęcz oddziela Cichy Wierch (1979m) należący już do Liptowskich Kop od sąsiada z Głównej Grani Gładkiego Wierchu. Z Dolinki Kobylej możemy łatwo dostać się tu szlakiem zielonym z Ciemnych Smreczyn, w końcówce Doliny Koprowej. Natomiast od drugiej strony czyli Doliny Cichej bardzo długim czerwonym szlakiem z Podbańskiej. Dawniej z Liliowego granicznego szlaku można było dostać się ścieżką na Zawory dziś jest ona jednak niedostępna. Stanowiła dogodne dojście do dalszej Doliny Mięguszowieckiej.

Zawory
Zawory i fantastyczna perspektywa na masyw Hrubego Wierchu, Krywania oraz Koprowego Wierchu, Cubryny w stronę Mięguszowieckich Szczytów

Przejście Doliną Koprową na Zawory

Startując z Podbańskiej na pierwszym etapie czeka nas dość żmudny kawałek asfaltem, jednakże idzie dość sprawnie. Po drodze mijamy dojście szlaku z Trzech Studniczek i kierujemy się wzdłuż Liptowskich Kop w kierunku północnym.

Dolina Koprowa
Rozstaj szlaków pomiędzy Dolinami: Koprową, a Cichą

Widoki początkowo są raczej ograniczone, lecz zdecydowanie warte zachodu. Jest to taki dziki zakątek Tatr, że śmiało poczujemy się jak w innych górach niż znamy na codzień.


Mostek Dolina Koprowa
Mostek Dolina Koprowa

Liptowskie Kopy o poranku
Po lewej naszej stronie coraz lepiej widoczne szczyty Liptowskich Kop o poranku

Dolina Hlińska rozstaj

Na wysokości około 1410 metrów dochodzimy do rozstaju szlaków. Odbija na prawo niebieski szlak w kierunku Wyżniej Koprowej Przełęczy (2180m), stanowiący dogodne zdobycie Koprowego Wierchu od tej strony. Szlak ten idzie dnem Doliny Hlińskiej w pięknej scenerii olbrzymiego Hrubego Muru skalnego wzdłuż Hlińskiego Potoku.

Pośredni Wierszyk
Pośredni Wierszyk, a na prawo widoczna Dolina Hlińska i niebieski szlak dnem doliny, u podnóża dostojnych ścian granitu Hrubego Wierchu, Szczyrbskiego Szczytu czy Hlińskiej Turni

Ciemne Smreczyny (1485m)

Ciemne Smreczyny
Ciemne Smreczyny

Dochodzimy do kolejnego rozstaju na wysokości blisko 1500 metrów, z którego nasz szlak odchodzi na lewo kolorem zielonym w kierunku naszego celu. Dalej w kierunku północno-wschodnim idzie czerwony szlak na Niżni Ciemnosmreczyński Staw (1674m) znany ze swojego piękna. Znajduje się u podstawy naszego dobrze znanego Szpiglasowego Wierchu tak chętnie odwiedzanego.

Mur Hrubego Wierchu
Mur Hrubego Wierchu

Liptowskie Kopy
Liptowskie Kopy z podejścia pod Dolinkę Kobylą, stanowiącą górne pietro Doliny Koprowej

Krokusy w Tatrach
Krokusy w Tatrach widziane na szlaku w połowie czerwca

Serpentynami pokonujemy jedne z ostatnich pięter kosodrzewiny, w których niejednokrotnie niedźwiedzie mają swoje upatrzone miejsca. Następnie teren robi się zdecydowanie łatwiejszy i ciekawszy wchodząc w górne piętro występowania kosodrzewiny i szerokiego zagłębienia tuż poniżej grani. Idzie się rewelacyjnie, zbliżamy się wielkimi krokami do przełęczy, którą już możemy powoli dostrzec.

Dolinka Kobyla
Dolinka Kobyla i spojrzenie na Cichy Wierch

Teren jest przepiękny i warty nadrobienia drogi, rzadko kiedy spotkamy tu turystów, a o tłumach takich jak na przykład na Czerwonych Wierchach możemy zapomnieć.

Dolinka Kobyla i Gładki Wierch
Dolinka Kobyla i Gładki Wierch

Pośredni Wierszyk
Pośredni Wierszyk z Dolinki Kobylej

Ostatnie metry przewyższenia i przełęcz zaliczona, jest to tak zaciszne miejsce, że możemy śmiało spędzić tu kilka godzin nie trafiając na nikogo.

Cubryna
Cubryna i jej otoczenie

Zawory
Osiągamy Zawory i podziwiamy piękno tych wspaniałych gór

Na Przełęczy Zawory

Przełęcz stanowi dość szerokie poletko z ograniczoną, jednak wyśmienitą panoramą. Wracamy tą samą trasą lub alternatywnie lepszym wariantem będzie zejście Doliną Cichą i zapoznanie się z południowymi stokami Kasprowego Wierchu.


Podsumowanie

Zawory są miejscem, które przypadną wielu do gustu, choć znajdą się i tacy co krytyki się nie boją. Ci drudzy zdecydowanie potwierdzą, iż szlak jest długi i już tu nie powrócą, ja jednak chętnie tu wracam. Mam tu jeszcze kilka górek obok do zrobienia, chociażby Pośredni Wierszyk. Trasa od Podbańskiej do Zaworów zwykle liczy około 4 godzin, mi zeszła poniżej 3, ale nie ma się co tu spieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *