Dolina łomnicka
Od lewej, zachodniej strony: Łomnica, Widły, Kieżmarski i Huncowski Szczyt

Dolina Łomnicka to kolebka pięknego gniazda Łomnicy, Wideł i Kieżmarskiego Szczytu. Łomnicki Staw chętnie odwiedza mnóstwo turystów i wspinaczy.


Dolina Łomnicka || informacje

Dolina Łomnicka (słowacko Skalnata Dolina) to polodowcowa dolina, której centralnym punktem jest okresowo wysychający Łomnicki Staw (Skalnate Pleso) znajdujący się na wysokości 1751m. Staw zajmuje powierzchnię 1,23 ha, 212m długości i 85m szerokości, a maksymalna głębokość wynosi zaledwie 2 metry, co jest głównym czynnikiem okresowego wysychania.

Obok Stawu znajduje się Obserwatorium astronomiczne, schronisko Skalnata Chata i dawny hotel Encian, w którym raz spałem. Jest także możliwość podziwiania widoków z wieży widokowej znajdującej się obok stawu.

Dolina Łomnicka opada dwoma progami w stronę miejscowości Tatrzańska Łomnica. Miejscowość ta stała się mekką narciarską w zimie, z uwagi na kolejkę linową w stronę Łomnickiego Stawu i dalej wyciągu na Łomnicką Przełęcz, położoną aż na wysokości 2190m.


Dolina Łomnicka możliwości wędrówek

  • W poprzed doliny przebiega Magistarala Tatrzańska znakowanym czerwonym szlakiem łącząca główne doliny Tatr. W tym przypadku od strony Hrebenioka (możliwy wjazd wagonikiem ze Smokovca) przez wspomniany Łomnicki Staw dalej w stronę Rakuskiej Czuby (znanej z pieknej panoramy). Przejście to nie jest długie i zajmuje koło 1h 15min marszu. Rakuska Czuba jest świetnym punktem widokowym i łącznikowym z Doliną Kieżmarską, do której dalej idzie Magistrala w zejściu koło 1.5h spaceru.
  • Dojście z Łomnicy Tatrzańskiej zielony szlakiem (dolny fragment można także podejść do połączenia ze szlakiem asfaltem z Darmowego parkingu! spod dolnej stacji kolejki) jest dość żmudne szczególnie powyżej Stacji START i zwykle zajmuje koło 3h (mi zwykle bez plecaka na lekko” zabiera koło 90-105 min.)
  • Dawny szlak ze Skalnatego Pleso w stronę Łomnickiej Przełęczy oficjalnie na tą chwilę jest ZAMKNIĘTY.

Łomnickie Siodło
Łomnicka Przełęcz i cała droga podejściowa z Łomnicy Tatrzańskiej

Łomnica

Łomnica (2632m) zdecydowanie góruje ponad Doliną Łomnicką i stanowi topowy cel doliny, jako główny szczyt Tatr Wysokich. Słowacy poprowadzili kolejkę linową na wierzchołek. Z którego roztacza się wspaniała panorama na wiekszość Tatr. Przejście ferratą z Łomnickiego Siodła teoretycznie tylko z przewodnikiem jest raczej krótkie. Dla wspinaczy kończących turę na Łomnicy jest to standardowa droga zejściowa (lub podejściowa przy przejściu Grani Wideł Topo).

Łomnicki Szczyt
Panorama z Łomnicy od Pośredniej Grani po masyw Gerlachu


Magistrala biegiem

Popradskie Pleso -> Łomnica Tatrzańska. Wymagająca trasa, zawsze chciałem takie biegiem robić solo z naturą, 19.10.2019

Korona Wysokiej na wyciągnięcie ręki, świetne otocznie Doliny Mięguszowieckiej

Rakuska Czuba

Dolina Łomnicka, zapoznanie z aktualnymi jesiennymi warunkami. 23 X 2019

Jesienne Zielone Pleso, Kołowy Szczyt, Jagnięcy widoczny szlak w jego stronę i w głębi Tatry Bielskie

Kieżmarski Lewy Puskas

W super warunkach na kolejny szczyt z Korony w sporej ścianie Kieżmarskiego IV drogą z Kamilem. 19 VI 2012

W ścianie Kieżmara

Droga Jordana Durny, Łomnica

Z Kamilem w końcu zdecydowaliśmy się przejść całość od auta po Łomnicę i dalej do schroniska w dole (daleko w dole). Pogoda w miarę się udała nie ma co narzekac. Ciekawa grań II od Durnego po Łomnicę ale potrafi nie jednego zgubić szczególnie przy braku widoczności, 03 VIII 2011

Zachodnia ściana Łomnicy

Południowy Filar Łomnicy

Wraz z Kubą 2giego dnia idziemy na Łomnicę filarem, choć plan zakładał Zachodnią ścianą, 10 IX 2018

Na grani pogoda się pogorszyła

Wielki Szczyt Wideł płd. ściana

Widły zawsze chodziły mi po głowie, tym razem próba południową ścianą, za pewne w ten rejon jeszcze powrócę, 27 VII 2016