• Wielkie Solisko

Szatan, Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch, Wielkie Solisko

wpis w: Tatry Wysokie | 0

Projekt 4x wysokie szczyty z Korony Tatr

Projekt zdobycia kilku ważnych, wysokich szczytów teoretycznie bliskich siebie od jakiegoś czasu miałem w myśląch zdobycia jednorazowo pod rząd a mianowicie: Szatan, Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch, Wielkie Solisko. Startuję nocą po 2 ze Szczyrbskiego Plesa, zabrałem z sobą linę, uprząż i kilka drobiazgów, które nie przydały się jednak i tylko były zbędnym balastem, ale różnie to bywa szczyty niby proste lecz nigdy nie wiadomo.

Szatan na początek i wschód słońca

Szatan, Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch, Wielkie Solisko na raz to spore wyzwanie, wybieram najszybsze i w sumie raczej najprostsze wejście na Szatana wprost z Doliny Młynickiej. Po dojściu w region Koziego Stawu Niżniego odbijam na próg w prawą stronę, dalej w prawo ławką” kieruję się drogą normalną do żlebu na prawo zbiegającego w wierzchołka, tu na trawersie jedyne trudniejsze miejsce na całej trasie. Nocą była chwila zawahania jest to dość nieoczywiste miejsce na trawersie z luftem pod nogami. Co ciekawe wracając za dnia od drugiej strony całkowicie było bez emocji i lekkie, ale od tej strony idąc szczególnie w nocy może sprawić kłopot. Dalej żlebem do grani bez przeszkód, grań szczytowa w tej części Grani Baszt jest bez trudności. Dopiero za Szatanem w kierunku Hlińskiej Turni są trudności wspinaczkowe. Na szczycie staję koło 4.40 także wschodu jeszcze nie ma ale powoli się robi widno.

Szatan
Szatan wschód słońca przede mną niestety trochę chmurek jest choć granie ładnie widoczne
Szczyrbski Szczyt wschód słońca
Szczyrbski Szczyt za nim Hruby Wierch to kolejne cele, na prawo Koprowy i Mięgusze w tle z tej perspektywy Orla Perć nie przedstawia się jakoś szczególnie
Pośrednia i Mała Baszta
Pośrednia i Mała Baszta w kierunku południowym w Grani Baszt są łatwe technicznie
Szatan
Na szczycie Szatana

Szczyrbski Szczyt perełka regionu

Wracam tą samą drogą do szlaku, po drodze migawka z dalszej drogi.

Dolina Młynicka Hruby Wierch
Dolina Młynicka i otoczenie najwyższe szczyty kolejno Szczyrbski, Hruby i Wielkie Solisko po lewej w zejściu z Szatana

Chwilę podchodzę szlakiem dalej i odbijam na prawo w kierunku Hlińskiej Turni i Szczyrbskiego.

Szczyrbski Szczyt
Hlińska Turnia i Szczyrbski Szczyt do pokonania próg

Szczyrbski Szczyt obryw
Po przejściu progu obryw w grani szczytowej

Spotykam po drodze Tomka, którego pozdrawiam on ma jednak inne plany na ten dzień wymieniamy zdania i ruszam pierwszy plan było także przejście grzebieniem na pobliską Hlińską Turnię i powrót granią na szczyt, ale na miejscu wybieram szybki wariant żlebem/kominem Petrika, który jest czujny ale szybko wyprowadza pod szczyt.

Żleb Petrika || Szczyrbski Szczyt
Żleb Petrika im w nim wyżej tym jakby trudniej, ale oczywiście nie ma duzych trudności, mogą odczuwalnie być większe przy mokrej skale

Szczyrbski Szczyt zaliczony
Szczyrbski Szczyt formalności i czas na dalszą turę

Po wyjściu ze żlebu szczyt na pewno szczyt zdobywa się szybko. Na wierzchołku spotykam parę słowaków, którzy spali tę nocą i wstawali do śniadania tacy to pożyją. Alternatywnie schodzę w kierunku Kolistego Stawu dalej Capiego i szlakiem podchodzę na Bystry Przechód. Zejście do stawu jedynie w dolnej części jest utrudnione z uwagi na znaczący próg. Można go od prawej strony wytrawersować, lecz wciąż czujnie ponieważ kamienie jadą teren mało ciekawy.

Hruby Wierch kolejny raz

Miałem okazję już na nim być, lecz nie miałem aparatu za czasów młodszych nie było tak łatwo dostepne jak obecnie. Znowu z siodła przez Furkot i krótką łatwą grań w kierunku Hrubego. Szczyt jest warty odwiedzenia, panoramy z niego są wspaniałe, kontrast jego olbrzymiego Muru jest oryginalny. Samo przejście Muru wymaga dużo czasu i doświadczenia.

Hruby Wierch
Hruby Wierch kopuła szczytowa granią z Furkotu


Mur Hrubego
Mur Hrubego, Krywań i jego fenomenalna grań: Koryto Krywańskie oraz Tatry Zachodnie

Ostra i Krótka
Furkot, Wielkie Solisko, Ostra z Krótką po Krywań i szeroko wcięta przełęcz Szpara

Tatry Wysokie
Tatry Wysokie układają się w logiczne grzebienie

Wielkie Solisko Furkot
Wielkie Solisko, Furkot a na prawo Dolina Furkotna

Wymieniam zdania z polakami, pozostaje Wielkie Solisko jeszcze które zdobywam finalnie koło 12.

Wielkie Solisko i skalna forma

Po powrocie przez Furkot obniżam się do Wielkiego Stawu Furkotnego i wybieram WHP 732 bez trudności w większości, lecz oczywiście musiałem sobie utrudnić zadanie i wbijam się po prawej stronie z żebro, którym wydostanę się na grań.

Podejście żlebem
WHP 732 dół bez emocji

Ostra i Wielki Staw Furkotny
Ostra i Wielki Staw Furkotny

Solisko Wielkie
Po wyjściu na grań zostaje kawałek ładnej grani szczytowej

Wielkie Solisko
Wielkie Solisko zaliczone, w kierunku Szatana i Grani Baszt oraz Wysokiej, Gerlachu i Kończystej
Grań Soliska
Grań Soliska w kierunku południowym przez Małe i Pośrednie Solisko

Szatan, Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch, Wielkie Solisko podstawowe informacje

Sławny Szatan należący do Grani Baszt

Szatan (2421m) to wybitny szczyt w Tatrach Wysokich, będący jednocześnie najwyższym szczytem w ciekawej Grani Baszt. Znajduje się mniej więcej po środku tej grani pomiędzy Szatanią Przełęczą, a Przełęczą nad Czerwonym Żlebem. Wznosi się powyżej olbrzymiej Doliny Mięguszowieckiej od wschodu oraz z zachodu ogranicza go Dolina Młynicka. Posiada dwa pobliskie wierzchołki o podobnej wysokości. Podziwiać ten piękny zakatek Tatr możemy wędrując szlakami w kierunku Rysów od słowackiej strony, Doliną Mięguszowiecką, czy chociażby ze szlaku na Bystry Przechód maszerując Doliną Młynicką. Widok ze szczytu jest bardzo rozległy i mamy wgląd w wiele ważnych grani i szczytów większości Tatr.

Szatan i Grań Baszt
Szatan z Granią Baszt z Wielkiego Soliska, po lewej Szczyrbski Szczyt za nim Mięgusze i Wołowy Grzbiet w kierunku Rysów

Szczyrbski Szczyt piramida symbol

Szczyrbski Szczyt (2381m) to wspaniały szczyt Tatr Wysokich słowackich leżący w środkowej części bocznej grani odchodzącej od Cubryny w kierunku Krywania. Przedłużeniem w kierunku zachodnim tej grani jest sąsiadujący z nim Hruby Wierch, dalej Ostra, Krótka w kierunku najwyższego Krywania. W kierunku wschodnim natomiast kolejno Hlińska Turnia oraz Koprowy Wierch. Od Hlińskiej Turni oddzielony jest Młynicką Przełęczą, która łatwo dostępna jest z progu Kozich Stawów. Natomiast od Hrubego Wierchu oddzielony jest Szczyrbską Przełęczą. Piramidalny kształt widoczny jest z wielu miejsc, nawet będąc u podnóża, spacerując nad Szczyrbskim Plesem widzimy jego posturę. Panorama jest alternatywna dla do pobliskiego Hrubego Wierchu. Jednak znacznie bliżej nam do masywu Mięguszowieckich szczytów, które fenomenalnie prezentują się z tego szczytu, podobnie jak z Szatana. Warto zwrócić uwagę, że w jego kopule widoczne są świeże obrywy skalne.

Strbsky Stit
Szczyrsbki Szczyt piramida, u podstawy Kolisty i Capi Staw dalej Grań Baszt, Rysy, Wysoka, Gerlach

Wielkie Solisko i kowadło

Wielkie Solisko (2412m) to najwyższy szczyt w ostrej Grani Soliska w Tatrach Wysokich na Słowacji. Grań ta odchodzi z Hrubego Wierchu przez Furkot w kierunku południowym od którego oddzielony jest wysoką przełęczą Bystrym Przechodem (2372m). Do przełęczy poprowadzone są szlaki z Doliny Młynickiej i Furkotnej. Od Pośredniego Soliska oddzielony jest Wyżnią Soliskową Ławką, grań w tej części jest dość złożona. Szczyt wznosi się powyżej sąsiadujących i rozdzielonych Granią Soliska dolin Młynickiej od wschodu i Furkotnej od zachodu. Widok jest naprawdę zacny, szczególnie majestatycznie prezentuja się z niego Grań Baszt.

Wielkie Solisko kowadło
Wielkie Solisko z jego Granią Solisk, na prawo grań Furkot-Hruby Wierch, z tle najwyższy Krywań

Hruby Wierch masywna bryła i piękny Hruby Mur

Hruby Wierch (2428m) to znakomity szczyt słowackich Tatr Wysokich, znajdujący się w grani bocznej odchodzącej z Cubryny aż po Krywań. Jest szczytem zwornikowym, z którego w kierunku zachodnim odchodzi podziwiana z polskiej części Tatr potężna Grań Hrubego. W kierunku południowym prawie poziomą granią zbiego w kierunku Furkotu i dalej Grani Soliska. U jego podstawy w Dolinie Młynickiej znajduje się malowniczy Kolisty Staw. W jego sąsiedztwie większy, centralnie położony Capi Staw, który możemy dotknąc idąc szlakiem na Bystry Przechód. Grań Hrubego oddziela Dolinę Hlińską od Doliny Niewcyrki, szczyt Hrubego oddzielony jest Szczyrbską Przełęczą od Szczyrbskiego Szczytu. Wznosi się powyżej Doliny Młynickiej od strony południowej, Hlińskiej od północy oraz Niewcyrki od zachodu. Widok jest bardzo ciekawy, poszerza się o pobliskie Kopy Liptowskie, Tatry Zachodnie, naturalnie także Orlą Perć i Główną Grań Tatr Zachodnich i Wysokich.

Hruby Wierch Mur
Hruby Wierch i odchodzący potężny Mur Skalny widziany ze Szczyrbskiego Szczytu

Podsumowanie

Na pewno projekt Szatan, Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch, Wielkie Solisko jest sporym wyzwaniem. Został zrealizowany w 100%. Mnie przybliża do ukończenia wielkiego projektu Korony Tatr. Szczyty są warte odwiedzenia zazwyczaj pojedynczo, mi udało się je połączyć w ładną pętle, która całościowo jest mocną wyrypą. Z Korony Tatr pozostaje poniżej 10 szczytów do zaliczenia.

Od Szatana po Wielkie Solisko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *