Wielka Fatra
Wielka Fatra ten grzbiet przypomina połoniny Bieszczadów

Mała i Wielka Fatra to świetne trekkingowe propozycje.

Zapraszam na letnią lub zimową wizytę u naszych południowych sąsiadów. Skalne szczyty, szerokie doliny, polany i piękne krajobrazy.


Wielka Fatra

Wielka Fatra wbrew pozorom jest mniejsza obętościowo od Małej Fatry. Jej rozłożyste, mocno zróżnicowane, wyspowe pasmo o skomplikowanym układzie grzbietów i dolin. Charakterystyczną cechą krajobrazu są rozległe, bardzo widokowe polany pasterskie. Podział na Wielką i Małą Fatrę ma bezpośredni związek z obszarem pastwisk, a nie z powierzchnią czy wysokością. Wielka Fatra z natury łagodniejsza była bardziej wykorzystywana i znajdowało się w niej więcej pastwisk, w porównaniu z bardziej skalistą i mniej dostępną Małą Fatrą.

Jest jedną z najrzadziej odwiedzanych wielkich słowackich krain górskich.

Pasmo Wielkiej Fatry objęte jest ochroną w ramach parku narodowego. Obszar obejmuje między Rużomberkiem na północnym wschodzie, a Bańską Bystrzycą na południu Słowacji. W zachodniej części najbardziej znane większe miejscowości to Turčianske Teplice i Martin. Polecaną bazą wypadową może być także Liptovské Revúce.

Obszar góski Wielka Fatra przypomina Bieszczady z połoninami. Ciągną się od Krížnej przez Frčkov, Ostredok aż do Ploskiej. Z drugiej strony sporo występuje tutaj skalistych szczytów, co po części kojarzy je z Pieninami. Spacerując szerokimi dolinami dostrzeżemy także wsypowy charakter pasma. Szlaki są strome, z długimi podejściami. Przewyższenia są znaczące, musimy się nastawić na znacznie trudniejsze spacery niż w naszych rodzimych Beskidach. Często szlaki są jednokierunkowe, należy o tym pamiętać planując wycieczkę.

Co polecam w Wielkiej Fatrze

Zdecydowanie warto zaliczyć główny grzebień Krížna, Frčkov do Ostredoka (1592m). Po wdrapanie się na szczyt Krížnej, dalsza trasa jest wynagrodzona pięknymi widokami na szerokie pasma Wielkiej Fatry. Szlak prowadzi cały czas przez rozległe, wspaniałe połoniny. W grzbiecie przewyższeń już praktycznie nie ma.

Z tego grzbietu dojrzymy charakterystyczną sylwetkę Rakytova, szczytu o całkowicie innym charakterze. Zdobycie go wymaga przejścią ostrymi szlakami ale jest warte widoków, sięgających po Tatry.

Jeżeli chcemy poczuć skaliste szczyty to zdecydowanie warte uwagi będą regiony Ostrej oraz Tlski.


Mała Fatra

Mała Fatra jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych pasm górskich w Karpatach. Pasmo to składa się z części: krywańskiej i luczańskiej. 

Najwyższy szczytem Małej Fatry jest Wielki Krywań(1709 m), a łączna długość oznakowanych szlaków turystycznych wynosi ok. 150 km. Szczytów o znacznej wysokości znajdziemy tu sporo do głównych należą: Chleb, Stoch, Mały Krywań czy Wielki i Mały Rozsutec. Są tylko niewiele niższe od Krywania, ale nie mniej malownicze. Głównym grzbietem poprowadzono czerwony szlak prowadzący granią. Widoki są imponujące. U podnóża Wielkiego Krywania znajduje się sławna Dolina Vratna, do której łatwo dojedziemy samochodem. Obok parkingu znajduje się kolejka linowa, wzdłuż której poprowadzono szlak.

We wschodniej części głównego grzebienia Małej Fatry znajdują się Mały i Wielki Rozsutec(1610m), który jest symbolem całego pasma. Piękna, skalista postura stawia go na szczycie celów do zdobycia. Sąsiaduje ze Stohem, natomiast u jego podnoża zalesionymi dolinami, utworzyły się kaniony, wąwozy sławne Diery.Wielki Krywań Mała Fatra

Rodzinnie na najzwyższy szczyt Małej Fatry, w zimowej scenerii.

Mała Fatra
Mała Fatra, widok w stronę Rozsutca

Kriżna i Ostredok zimowo

Wielka Fatra, ładna zimowa tura, mało ludzi, fajne zimowe widoczki.

Zimowa sceneria Wielka Fatra

Mała Fatra Grzbietem przez Południowy Groń

Południowy Groń
Rozsutec i Stoh z Hromovego

Chocz zimowo

Ładna górka, odwiedzona kilku krotnie, szczególnie zimą robi ładne wrażenie

Chocz zimowo z Maćkiem

Stoh zimowo

Piękna Mała Fatra, malownicze krajobrazy, super wycieczkowe trasy, chętnie powracam

Stoh zimowo to ciekawy cel na rekreacyjny spacerek w śniegu

Rozsutec zimowo Mała Fatra

Symbol Słowacji, uznany za najpiękniejszą górę obok narodowej czyli Krywania

Rozutec zejście widoczny Stoh przed nami


Ostra, Tlsta Wielka Fatra

Ciekawe niewysokie pasmo, z formami skalnymi

Finalne podejście na Ostrą, ładny skalny szczycik o ciekawej panoramie