Dolina 5 Stawów Polskich to przede wszystkim jedno z piękniejszych miejsc w polskich Tatrach. Alternatywą mogą być Hala Gąsienicowa lub Morskie Oko. Turyści podążający do stawów, mają okazję zapoznać się z regionem Orlej Perci, natomiast wspinacze skupiają się głównie na regionie Zamarłej Turni


Dolina 5 Stawów Polskich
Otoczenie Doliny 5 Stawów Polskich

Dolina 5 Stawów Polskich || Informacje

Dolina 5 Stawów Polskich jest idealnym miejscem na rodzinny spacer. Jej krajobraz, poza otaczającymi strzelistymi szczytami i malowniczymi jeziorami, tworzą liczne skały, głazowiska, piarżyska oraz bujna kosodrzewina. Jej wysokogórski charakter sprawia, że na jej obszarze jest zazwyczaj dość chłodno i wietrznie nawet latem, a śnieg utrzymuje się bardzo długo.

Dolina 5 Stawów Polskich || Stawy Doliny:

  • Przedni Staw Polski

Przedni Staw Polski (1668m) położony jest w Dolinie 5Stawów Polskich, najbliżej wschodniego krańca tej Dsporej doliny. Jego powierzchnia wynosi 7,7 ha, głębokość około 35 m, natomiast długość i szerokośc odpowiednio 396 m i około 302 m . Ponad jeiorem wznoszą się Świstowa Czuba (1763 m), Opalony Wierch (2115 m) i Niedźwiedzia (1812 m).

Jezioro zasilają spływające strumienie wody z Miedzianego, a wypływający z niego potok wpada do Wielkiego Stawu Polskiego. Na jego brzegu zbudowane zostało w połowie XX wieku schronisko. Przedni Staw Polski jest jeziorem pochodzenia polodowcowego.

  • Mały Staw Polski

Mały Staw Polski (1668m) leży w Dolinie 5 Stawów Polskich, pomiędzy Przednim Stawem Polskim i Wielkim Stawem Polskim. Ma zaledwie 0,18 ha powierzchni, głębokości około 2 m, długości 68 m i szerokości 34 m. Z racji niewielkich rozmiarów zimą zamarza całkowicie. Obok niego przebiega szlak w stronę Zawratu.

  • Czarny Staw Polski

Czarny Staw Polski (1722m) położony jest w środkowej części Doliny 5 Stawów, na południowy zachód od Wielkiego Stawu Polskiego. Powierzchnia jeziora wynosi 12,7 ha, głębokość ponad 50m, długość 618m, a szerokość 296m. Wzdłuż wschodniego brzegu idzie żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz.

  • Wielki Staw
Najważniejszy Wielki Staw

Wielki Staw (1665m) jest drugim co do wielkości jeziorem w całych polskich Tatrach. Powierzchnia wynosi około 34 ha, co oznacza, że jest zbliżone wielkościowo do Morskiego Oka. Głęboki na prawie 80 m,  o długości 998 m i szerokości 452 m. Leży u stóp Miedzianego (2233 m) oraz Szpiglasowego Wierchu (2172 m).

Wielki Staw dalej w głębi Przedni i Mały Staw
  • Zadni Staw Polski

Dolina 5 Stawów Polskich, Zadni Staw Polski (1890m) jest najdalej wysuniętym na północny zachód jeziorem Doliny Pięciu Stawów i znajduje się w górnym piętrze tej doliny – w Dolince Pod Kotłem. Powierzchnia jeziora wynosi około 6,5 ha, głębokość 31,6 m, długość 382 m, a szerokość 235 m. Z jego tafli podziwiać możemy Walentkowy Wierch (2156 m),  od północy Świnica (2301 m). Obok stawu idzie niebieski szlak na Zawrat.

Walentkowa Grań po Świnicę

Grań Wołoszyna i Grań Koszystej

Skrajny Wołoszyn
Na grani Wołoszyna

Gładka Przełęcz po Liliowe GGTW

Dolina 5 Stawów Polskich i jej boczna zachodnia grań, ciekawy odcinek Walentkowej Grani znacznie fajniejszy niż Szpiglasowa,
Skład: Ja, Kuba, 26 VI 2017

Na grani w stronę Świnicy

Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowa Grań po Gładka Przełęcz GGTW

Grań nie za trudna, nie za łatwa, szczególnie na odcinku Szpiglasowej Grani, dalej za Szpiglasem znacznie prostsza, Skład: Ja, Kuba, 26 VI 2017.

Mnich z tej perspektywy wygląda znacząco inaczej niż go znamy

Orla Perć

Dolina 5 Stawów Polskich, tym razem idziemy na Orlą Perć. Przechodziłem ją wielokrotnie. Skład: Ja, Tomasz, 06 VIII 2013

Siklawa w Dolinie 5 Stawów Polskich to bardzo istotne miejsce odwiedzin