Tatry Niskie
Pasmo Tatr Niżnich przypominają grzebienie Tatr Zachodnich

Tatry Niskie topografia

Tatry Niskie to świetny rejon na wielodniowe wędrówki, dlatego proponowane są każdemu szukającemu wrażeń w górach. Pasmo ciągnie się wzdłuż linii wschód-zachód przez około 80 km. Początkiem na wschodzie jest przełęcza Vernár, która łączy je ze Słowackim Rajem. Natomiast na zachodzie końcowym punktem jest Dolina Korytnicka. Z północy i południa jego obszar ograniczają sporej wielkości doliny Vagu i Hronu.


Tatry Niskie podział

Tatry Niżne przecięte są niemal w połowie przez Certovicką Przełęcz (Sedlo Certovica) dzieląc je na dwie części. Wschodnia o znacznie łagodniejszych kształtach, krajobrazem przypomina nasze bieszczadzkie połoniny, jednakże są bezsprzecznie zdecydowanie wyższe. Najwyższym szczytem wschodniej części Tatr Niskich jest Kraľova Hoľa o wysokości 1940 metrów. Jest to wysoki szczyt, na który uwaga można szosą wjechać na szczyt! To oczywiście najwyższy podjazd szosowy na Słowacji. W dolnej części kilka kilometrów szutru, ale górna część wyasfaltowana, bajka..

Zachodnia część ma bardziej alpejską rzeźbę. Pochodzi ze zlodowacenia w czwartorzędzie, który podczas topnienia pozostawił na północnych zboczach żleby, skalne żebra opadające do polodowcowych dolin. Najwyższym wierzchołkiem zachodniej części Niskich Tatr jest przede wszystkim Dziumbier (Dumbier 2046m). Szczyt znany i lubiany, warto poświęcić dzień na jego zdobycie, w przeciwieństwie do Chopoka, na który wielu wjeżdża kolejką.

Tatry Niskie mają wyjątkowe walory krajoznawcze, są świetna alternatywą dla Tatr Zachodnich.

Chopok zima relacja Maćka

Ładna górka, odwiedzona kilku krotnie, szczególnie zimą robi wrażenie

Zimowe grań Tatr Niżnych, cisza i piękne nawisy

Derese, Chopok zimowo

Fajna zimowa trasa w Tatrach Niskich głównym grzbietem w stronę Chopoka.

Tatry Niskie Chopok
Chopok najbardziej znany szczyt Tatr Niżnych

Dumbier Chopok

Granią Tatr Niskich z Maćkiem, 04/2010

Dumbier Tatry Niskie
Dumbier najwyższy szczyt pasma

Rovna Hola zimowo

Wspaniałe panoramy, piękne otoczenie, zdala od utartych szlaków, coś pięknego.

Rovna Hola Tatry Niskie
Rovna Hola, całe pasmo Tatr Wysokich widziane jak na dłoni