Dolina Batyżowiecka to właśnie te szczyty są symbolami doliny: Gerlach, Kończysta oraz południowa ściana Batyżowieckiego Szczytu. Piękne otoczenie Batyżowieckiego Stawu sprawia, że każdy polubi to miejsce patrzać chociażby w stronę ściany Batyżowienckiego Szczytu.

Dolina Batyżowiecka
Dolina Batyżowiecka, Batyżowiecki Szczyt, Kończysta

Informacje Dolina Batyżowiecka

Dolina Batyżowiecka należy do mniejszych dolin jej powierzchnia wynosi zaledwie około 5,7 km2. Pod względem wielkości Dolina Batyżowiecka zbliżona jest wielkością do sąsiedniej Doliny Wielickiej i należy do trzech najmniejszych dolin walnych.

Główna część doliny przedzielona jest znaczącym progiem skalnym tzw. Batyżowieckie Spady. Dolina Batyżowiecka w jej dolnej części porośnięta jest lasem i kosodrzewiną. Najbardziej charakterystycznym akcentem doliny powyżej stawu jest Kościółek, na którym poprawdzonych jest wiele dróg wspinaczkowych.

Na morenie dolinie znajduje się Batyżowiecki Staw (1884m) o powierzchni 2.8 ha, który sięga 11m głębokości. Ze Stawu wypływa Batyżowiecki Potok, który w paśmie kosdrzewiny rozgałęzia się na wiele mniejszych kaskad zwanymi Batyżowieckimi Wodospadami.

Wyróżniamy 3 główne granie doliny :

Na grani Gerlachu
Na grani Gerlachu, na tle Zadniego Gerlachu

Dolina Batyżywiecka szlaki

Nie mamy wiele możliwości poza przejściem główną Magistralą czerwonym szlakiem łącząca Dolinę Wielicką, Batyżowiecką z Doliną Mięguszowiecką.

Jedyną alternatywą dojścia do Stawu i doliny jest podejście żółtym szlakiem z miejscowości Vysne Hagi, dojście trwa koło 3 godzin. Jest to najrozsądniejsza wersja w połączeniu z Doliną Wielicką stanowi ładną dzienną, spacerową turę (kolejność dolin dowolna).

Gerlach

Najczęściej odwiedzana dolina jest podczas przejścia (głównie zejścia) na najwyższy szczyt Tatr górujący nad doliną. Gerlach (2655m), o którym mowa odgrywa bardzo istotną rolę z racji swojej wysokości i miana Króla Tatr.

Gerlach jest w głowach wielu turystów, którzy pragną zdobyć najwyższy szczyt Tatr najczęściej wybierając wariant startowy Wielicką Próbą, a schodząc przez Batyżowiecką Próbę do Batyżowieckiego Stawu.


Zadni Gerlach, Batyżowiecka Grań GGTW

Piękna podniebna tura, dość męcząca fizycznie

Targana Turnia
Okolice Targanej Turni

Dolina Batyżowiecka Magistrala biegiem

Popradskie Pleso-> Łomnica Tatrzańska.Wymagająca trasa, zawsze chciałem takie biegiem robić solo 🙂 z naturą, 23 X 2019

Dolina Batyżowiecka
Dolina Batyżowiecka, masyw Gerlachu

Gerlach od P. Tetmajera

Zdobywamy najwyższy szczyt Tatr II-kową granią od Przełęczy Tetmajera w ciekawej i ładnej wspinaczce granią Dzień długi, zmęczenie spore ale warto było. 25 III 2012

Topo trawersu od strony Zadniego Gerlacha

Kończysta Grań

Dwójkowa Grań, im bliżej Małej Pośredniej tym robi się ostrzejsza i trudniejsza.
Skład: Ja z Kamilem , 25 III, 2012

Szczegółowe otoczenie Kończystej