• Wielki Kopieniec
  • Rzepiska
  • Nosal tęcza
  • Nosal
  • Tatry Wysokie z polany

Nosal, Wielki Kopieniec, Rzepiska

wpis w: Tatry, Tatry Wysokie | 0

Nosal, Wielki Kopieniec || informacje

Nosal (1206 m) jak na tak niski szczyt jest bardzo widokowy, ponad to dość łatwo dostępny i popularny, znajdujący się w pobliżu Kuźnic pomiędzy Doliną Bystrej, a Doliną Olczyską. Przejście jest krótkie i pomimo swojej wysokości ma miejsca skaliste znajdujące się w obrębie szlaku. Od dawna znany i lubiany wraz ze swoją bardzo trudną trasą narciarską stanowi dogodny punkt widokowy w rejonie Zakopanego. Dawniej było tu wiele cennych dróg wspinaczkowych, które aktualnie jednak są niedozwolone. Rejon zapozna nas z okolicami Hali Gąsienicowej, Giewontu czy Kasprowego z niedalekiej perspektywy.

Nosal
Nosal partie podszczytowe

Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec (1328m) to doskonały punkt widokowy na szczyty Tatr Wysokich, możemy także podziwiać z niego Tatry Zachodnie, a w szczególności Czerwone Wierchy i Giewont. Szlaki są krótkie, łatwe z niewielkimi przewyższeniami, w sam dla rodzin z dziećmi. Poniżej szczytu znajduje się przepiękna polana, która zdecydowanie przypadnie do gustu młodemu pokoleniu.

Wielki Kopieniec polana
Otoczenie Wielkiego Kopienieńca i jego historyczna polana

Rzepiska

Rzepiska to wieś znajdująca się w powiecie tatrzańskim, w pobliżu / w gminie Bukowiny Tatrzańskiej, w sąsiadztwie Łapszanki, Jurgowa czy Czarnej Góry. Stanowi doskonałe punkty widokowe i spacerowe miejsca, z których możemy podziwiać większość Tatr.

Rzepiska
Rzepiska i polany z widokiem na ulubion Taterki

Nosal wieczorową porą

Pierwszego dnia alternatywnie dla Wielkiego Kopieńca decydujemy rodzinnie pospacerować na Nosal wieczorową porą. Na rozruch to wspaniały szczyt, o bardzo krótkich podejściach, choć szlak jest miejscami stromy, to jednak na tyle krótki, że nie zdążymy się zmęczyć. Nie ma tu wielkiej filozofii po prostu kierujemy się w górę mijając po drodze kilka ciekawych form skalnych.

Nosal
Podczas wejścia na Nosal możemy podziwiać otoczenie Giewontu

Nosal tęcza
Po drodze tęcza, dla dziewczyn to zdecydowanie atrakcja pomimo kilku kropel wody idziemy dalej

Nosal
Nosal podejście cały czas zieleń nam towarzyszy

Nosal
Nosal ma miejsca także eksponowane, znane przypadki śmiertelne

Nosal szlak
Szlak w górnej części już znacznie przyjemniejszy

Nosal na szlaku
Idealny na zachód słońca i odświeżenie umysłu

Nosal na szlaku
Giewont widziany z podszczytowej części

Po niedługim czasie sprawnie wszyscy dochodzimy do szczytu, na którym naturalnie jest pomimo godziny wciąż sporo osób. Odpoczywamy i oglądamy okolicę i obmyślamy plan na kolejne tury.

Nosal na szczycie
Na szczycie Nosalu

Spacerek na Rzepiskach

W zasadzie można by rzec, że to właśnie od nich zaczynamy tegoroczną, kilku dniową wycieczkę z dziewczynami. Wybieramy jedną z wielu polan w pobliżu Pawlików Wierchu. Dla wszystkich jest to świetna okazja do prawdziwego relaksu, czego chcieć więcej, jedynia piwka, kocyka i dobrej muzyki. Widoki niestety były ograniczone, panoramy z tej części Spiszu są prawdziwie tatrzańskie i godne polecenia.

Rzepiska
Rzepiska spacerek

Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli

Kolejnego dnia przenosimy się na słowacką część Tatr i idziemy z Alicją na Jagnięcy Szczyt, a pozostali w rejon Zielonego Plesa i Białych Stawów. Po tej przygodzie następnego dnia relaksik w basenach i spacerek na Wielki Kopieniec, który jest fenomenalnym punktem widokowym. Szlak z Toporowej Cyrhli nie przedstawia żadnych trudności, czasowo również dostępny jest dla najmłodszego pokolenia jak najbardziej.

Tatry Wysokie z polany
Tatry Wysokie z polany pod Wielkim Kopieńcem

Po dojściu do polany wszyskim humory się poprawiają, widoki poszerzają. Pozostaje króciutkie podejście na sam szczyt, które wieńczy wspaniała panorama.

Wielki Kopieniec
Panorama z wierzchołka Wielkiego Kopienieńca

Wielki Kopieniec || Orla Perć
Wielki Kopieniec || Tatry Wysokie, Orla Perć

Podsumowanie

Zarówno Nosal jak również Wielki Kopiniec to szybkie do zdobycia, niskie szczyty o dobrych walorach widokowych. Zdecydowanie dla wszystkich i rodzin z dziećmi. W mojej młodości dziesiątki razy wznosiłem się szybko nartostradą na Nosal, którego miałem dosłownie pod nosem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *