Hawrań i Płaczliwa Skała to symbole tej części Tatr

Topografia Tatry Bielskie

Tatry Bielskie tworzą grzbiet o długości 13 kilometrów, to najdalej wysunięta na północnym wschodzie część Tatr.

Najbardziej charakterystycznymi szczytami są:

To przede wszystkim Hawrań(2152m), jako najwyższy wierzchołek Tatr Bielskich i jednocześnie najwyższy, wapienny szczyt całych Tatr. Na zboczach Hawrania występuje kilkanaście jaskiń, z czego najbardziej znana jest Jaskinia Strzystarska. Jest ona najgłębszą jaskinią w Tatrach Bielskich.

Dawniej prawdopodobnie jeden z częściej odwiedzanych z tych wyższych celów Tatr Bielskich to: Płaczliwa Skała (2142 m n.p.m.). Drugi co do wysokości szczyt Tatr Bielskich. W przeciwieństwie do Hawrania wydaje się ona bardziej dostępna. Obecnie ze względów przyrodniczych wejście starym, zamkniętym szlakiem jest niedostępne.

Obok Hawrania i Płaczliwej Skały istotnymi szczytami są Murań (1890 m n.p.m.) i Nowy Wierch (2008 m n.p.m.), które wspólnie tworzą charakterystyczną i rzucającą się w oczy grupę wierzchołków Tatr Bielskich.

Pochodzenie nazwy najwyższego szczytu Tatr Bielskich Hawrania zapoczątkowane jest lokalnej gwary od słowa gawron lub nazwiska zbójnika Hawrana. Działał on dawniej w tej okolicy. To zdecydowanie jeden z tych szczytów, które dominują i zachwycają w okolicy.


Proponowane szlaki

Propozycje wycieczek w Tatrach Bielskich:

  • Zaczynając z Tatrzańskiej Jaworzyny przez Dolinę Jaworową, Dolinę Zadnich Koperszadów, Przełęcz pod Kopą szlak niebieski.
  • Kolejną opcją jest dojście ze Zdiaru na Szeroką Przełęcz Bielską, dalej Przełęcz pod Kopą szlakiem czerwonym. W rezultacie zapoznamy się z całym masywem Tatr Bielskich. W dalszej drodze zejść możemy zarówno w stronę Jaworzyny, albo w stronę schroniska w Dolinie Kieżmarskiej.

Wschodnia Grań Tatr Bielskich Grań Jatek

Jesienny wypad na ciekawą topograficznie i geologicznie wschodnią część Tatr Bielskich

Bujaczy Wierch i Przednie Jatki
Bujaczy Wierch i Zadnie Jatki i mgły ponad dolinami

Tatry Bielskie pętla

Spacerek szlakami Tatr Bielskich z Alicją tworząc logiczną pętlę

Szeroki Przechód
Punkt widokowy po drodze

Tatry Bielskie Zachodnia Grań

Piękna podniebna przygoda, w przeciwieństwie do Tatr Wysokich wiele niższa, ale mimo tego z pięknymi widokami. Dawniej z Szerokiej Przełęczy Bielskiej istniał tu szlak w stronę Płaczliwej Skały, który aktualnie jest zamknięty przez władze parku. Nie należy się spodziewać jego otwarcia. Wydaje się, że chcą tą piekną część gór zachować całkowicie w nienaruszonym stanie, co jest zrozumiałe.

Hawrań symbol Tatr Bielskich