Dolina Białej Wody
Dolina Białej Wody || Mięgusze, Dolina Żabia Białczańska

Dolina Białej Wody || informacje


Dolina Białej Wody jest największą doliną Tatr Wysokich o długości powyżej 10 km. Jest to typowo alpejska dolina z szerokimi łąkami i gęstym lasem na jej dnie, tylko górne partie są skaliste. Jej dnem płynie Biała Woda, która po połączeniu się z Rybim Potokiem tworzy rzeczkę Białkę. Masyw Szerokiej Jaworzyńskiej ogranicza ją od wschodu, na zachodzie graniczymy z nią biegnąca granią przez Żabie Szczyty po Rysy. Wokół doliny górują potężne ściany szczytów należących do Głównej Grani Tatr Wysokich, między innymi: Mała Wysoka, Zadni Gierlach, Ganek z Rumanowym, Wysoka czy Rysy. Szlak wzdłuż rzeczki Białki kieruje się leśną ścieżką w kierunku Polany pod Wysoką, gdzie znajduje się taborisko taternickie.


Doliny boczne

Odgałęzienia Doliny Białej Wody:

  • Świstowa (długość około 1,7 km), stanowi wschodnie odgałęzienie Doliny Białej Wody. Odchodzi od niej na wysokości Polany pod Wysoką. Dolina otoczona jest granią Hrubej Turni, szczytami Grani Głównej Tatr oraz Świstową Granią.
Dolina Świstowa
Dolina Świstowa
  • Kacza, krótka dolinka (około 1,7 km) otoczona szczytami Grani Głównej. W dolinie znajduje się Zielony Staw Kaczy, z którego wypływa potok tworzący kaskadę zwaną Kaczą Siklawą
Dolina Kacza
Kacza Siklawa
  • Ciężka, to mała 2 kilometrowa dolinka otoczona masywem Młynarza. W jej dolnym piętrze znajduje się Ciężki Staw, a w górnym Zmarzły Staw pod Wysoką. Powyżej stawu leży kocioł Dolinki Spadowej
Dolina Ciężka
Dolina Ciężka
  • Żabich Stawów Białczańskich (długości 3 km) odgałęzia się powyżej Polany pod Żabiem. Dolinę otaczają granie Młynarza oraz Żabich Szczytów Niżniego, Wyżniego i Żabiego Mnicha. W doline znajdziemy dwa polodowcowe jeziora: Niżni i Wyżni Żabi Staw Białczański. Z Niżniego Żabiego Białczańskiego Stawu wypływa Żabi Potok Białczański, który uchodzi na dnie doliny do Białej Wody
Dolina Żabich Stawów Białczańskich
Dolina Żabich Stawów Białczańskich
  • Litworowa, mająca długość kilometra, stanowi odnogę Doliny Kaczej. Powyżej niej znajduje się Wielicki Szczyt i Hruba Turnia. Sylwetką doliny jest przepiękny Litworowy Staw, obok którego prowadzi przechodzi szlak w kierunku Polskiego Grzebienia
Dolina Litworowa
Dolina Litworowa

Szlak Doliną Białej Wody w kierunku Rohatki, Polskiego Grzebienia

Korzyści z alternatywnej drogi z Łysej Polany w kierunku Słowacji jest wiele. Jedną z głównych jest bardzo ograniczony ruch turystyczny, darmowe wejście na teren parku, braku hałasu, łagodny szum rzeki i śpiew ptaków, które tu czują się bezpieczne. Trzeba podkreślić, że Dolina Białej Wody jest bardzo długa i mająca dość monotonne podejście. Jednakże jej otoczenie jest zgoła odmienne od innych, z mnóstwem atrakcji po drodze.


Polana Biała Woda

Szlak niebieski startuje dosłownie z granicy, przy moście dzielącym Łysą Polanę ze słowacką stroną. Pierwsze, płaskie trzy kilometry nie stanowią wielkiego wyzwania, kierujemy się leśną ścieżką na Polanę Białej Wody, z której rozciąga się fantastyczna panorama. Oglądając Rysy od tej strony widok jest całkowicie odmienny niż ze znanego i tłumnie odwiedzanego Morskigo Oka. Na pierwszym planie znajdziemy wysoko zawieszoną Dolinę Żabich Stawów Białczańskich otoczoną masywem Młynarza, Żabim Szczytem Niżnim i Wyżnim. Za nimi grań Niżnich Rysów, Rysów, na prawo Mięguszowieckie Szczyty, a na końcu od lewej flanki Batyżowiecki Szczyt. Z ciekawostek należy wspomnieć o możliwości dostania się tu rowerem.

Dolina Białej Wody || Polana Biała Woda
Polana Biała Woda

Polana pod Wysoką (1310m)

Kierujemy się dalej w miarę płaską, przyjemną trasą przez las, po drodze mijamy kilka mostków. Po około 2.5 godzinie docieramy w pobliże Polany pod Wysoką. Mamy okazję z bliska podziwiać fenomenlne urwiska w masywie Młynarczyka. Docieramy do obozowiska taternickiego (na prawo przy szlaku), znajdziemy tu drewniane podesty pod namioty. Z tego miejsca taternicy mogą odbić na prawo, w kierunku wysoko zawieszonej Doliny Ciężkiej, oraz na lewo do Doliny Świstowej.

Młynarz
W kierunku Polany pod Wysoką dominuje masyw Młynarza z potężną ścianą Młynarczyka

Kacza Siklawa

Dalej ścieżka prowadzi zakosami przez dziki, gęsty las. Pojawia się kosodrzewina, przed nami pierwszy wyraźny większy próg Doliny Kaczej. Z progu wypływa przepiękny jeden z najwspanialszych wodospadów Tatr, 15 metrowa – Kacza Siklawa, spływający z Zielonego Stawu Kaczego. Od tego miejsca na pewno stwierdzimy, że było warto tak długo iść tą doliną.

Kacza Siklawa
Kacza Siklawa wypływa z Zielonego Stawu Kaczego, na progu Doliny Kaczej

Litworowy Staw (1863m)

Podchodzimy kamiennymi schodami, którymi często płynie woda z Litworowego Potoku w kierunku wyższego progu, czyli Litworowego Stawu. Z jego brzegu otoczenie wysokogórskie jest obłędne, jest to jedno z miejsc, które trzeba odwiedzić. Ściany Kaczego Muru, masywu Rysów i Młynarza przytłaczają.

Litworowy Staw
Litworowy Staw

Po sielance przy stawie podchodzimy drobnymi zakosami na kolejny próg, po naszel lewej stronie wyrasta strzelista Hruba Turnia.

Dolina Białej Wody || Litworowy Staw
Litworowy Staw, pniemy się wyżej widoki obłędne na prawo Niżnie Rysy i Rysy, po środku Ganek, Rumanowy, Żłobisty Szczyt, szczyty w Grani Głównej

Dolina Białej Wody
Otoczenie Litworowego Stawu

Zmarzły Staw (2047m) pod Polskim Grzebieniem

Szlak przewija się na prawo (na wysokości około 2050m) i wydostaje na próg, z którego możemy dostrzec Zmarzły Staw, bardzo często pokryty krą lodową, nawet późnym latem.

Przed nami widnieją potężne sylwetki Dzikiej Turni, Małej Wysokiej, Wielickiego Szczytu, a za nami pobliska dominująca Hruba Turnia. Możemy chwilę tu odpocząć, obejść staw i kierować się dalej na jedno z dwóch pobliskich siodeł jakimi są Rohatka na lewo, czy na wprost zakosami jeszcze 150m w pionie na Polski Grzebień. Szlaki rozchodzą się trochę powyżej stawu. A tak wyglądał trawers obu tych przełęczy w zimowej ścenerii. Trawers Rohatka – Polski Grzebień.


Jaworowe Wierchy

Jesienny wypad, uzupełniając braki tej grani

Gerlach i Batyżowiecka Grań
Gerlach i Batyżowiecka Grań

Szeroka Jaworzyńska, Suchy Wierch Jaworowy

Jesienna Szeroka Jaworzyńska, Chorwacki Wierch, Spismichałowa Czuba, Suchy Wierch Jaworowy, ciekawa pętla łącząca obie ważne, olbrzymie doliny

Zielony Staw
Zielony Staw i Tatry Wysokie

Hruba Turnia

Należąca do Korony Tatr, ciekawa turnia pośrodku olbrzymich dolin

Hruba Turnia
Hruba Turnia

Mapa otoczenia Doliny Białej Wody

Dolina Białej Wody
Mapa graniowa Dolina Białej Wody