Dolina Staroleśna
Piękna polodowcowa Dolina Staroleśna z Pośredniej Grani

Dolina Staroleśna to wspaniała, wielka dolina ze swoimi południowymi wyśmienitymi ścianami: Ostry Szczyt, Mały Lodowy Szczyt, Jaworowe Szczyty, Pośrednia Grań. Czerowna Ławka i Rohatka stanowią dogodne połączenie z sąsiednimi dolinami.


Dolina Staroleśna

Zachodnia odnoga Doliny Zimnej Wody to Dolina Staroleśna (obok wschodniej odnogi Doliny 5 Stawów Spiskich), z którą tworzy dolinę walną. Dolina walna to taka, której dolina biegnie od grani głównej do podnóża gór.


Dolina Zimnej Wody
Dolina Zimnej Wody Wielka i Mała za potężnym murem skalnym Zimnowodzkiej Grani

Znana i odwiedzana jest od dawna przez lokalną ludność, która odwiedzała to miejsce w poszukiwaniu ziół. Aktualnie zainteresowanie jest znacznie większe ale z innych, turystycznych celów.

Dziś zielarzy zastąpili turyści, taternicy wygrzewający się na południowych ścianach oraz naturalnie narciarze, żądni adrenaliny i bajecznych widoków.


Dolina Staroleśna
Dolina Staroleśna ze Sławkowskiego Szczytu

Wędrowanie Dolina Staroleśna

Dolina Staroleśna, do której możemy się dostać szlakiem ze Starego Smokovca, oferuje nam bardzo wiele. Od wizyty w sercu doliny w schronisku Zbójnicka Chata (1960m), przez podążanie w stronę Przełęczy Rohatka, przez wspinanie na wyśmienitych południowych ścianach granitu. Wystarczy wspomnieć tu o Małym Lodowym, Ostrym Szczycie, Jaworowym czy Pośredniej Grani.

Mały Lodowy
Mały Lodowy, Ostry Szczyt i Jaworowe widziane z Pośredniej Grani

Głównym szlakiem doliny jest niebieski szlak z Hrebenioka do Zbójnickiej Chaty, czas dojścia zwykle trwa około 3 godzin marszu pośród fantastycznych form skalnych okalających dolinę. Ze schroniska szlak dalej podąża w stronę Rohatki, jest to pośrednie połączenie z Doliną Wielicką. Z Rohatki należy się obniżyć i ponownie podejść na Polski Grzebień, który otwiera nam Dolinę Wielicką i widok na Gerlach.


Polski Grzebień
Polski Grzebień podczas biegu przez Doline Staroleśną i dalej zbieg do Smokovca Doliną Wielicką

Naturalne atrakcje Dolina Staroleśna to:

  • Wodospady Zimnej Wody:

Przez Dolinę Zimnej Wody przepływa potok Zimna Woda, powstały na wysokości ok. 1300 m n.p.m. z połączenia Staroleśnego Potoku oraz Małej Zimnej Wody.

Na progu doliny, przy szlaku utworzyła się grupa wodospadów, są to Wodospady Zimnej Wody (Długi, Wielki, Skryty i Mały Wodospad). Występują na wysokości od 1153 m do 1276 m w niedalekiej odległości od siebie. Jakoże znajdują się w sąsiedztwie szlaku stały się naturalną atrakcją tursytyczną.

  • Staroleśne Stawy

Nieodłącznym elementem pejzażu tej doliny są Staroleśne Stawy. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, to ich ilość jest największa z całych Tatr. Jest ich 27 stałych stawów oraz kilka okresowych zależnie od sezonu. Równie urokliwe są jej liczne rozgałęzienia i kotliny.

  • Zbójnicka Chata

Bardzo przytulne schronisko o niewielkim natężeniu ruchu turystycznego, ukryte w środku doliny.


Dolina Staroleśna może być świetną bazą wypadową na okalające dolinę szczyty należące do Korony Tatr: Staroleśny Szczyt (2492 m), Sławkowski Szczyt (2453 m) i Pośrednia Grań (2440 m).


Dolina Staroleśna Rohatka biegiem

Fajna trasa, spore przewyższenie, solowo udało się zrealizowąć plan w całości, piekne, jesienne widoki, 09.10.2017.

Kozica
Kozica w Dolinie Staroleśnej

Świstowa Przełęcz po Rohatkę GGTW

Kolejny odcinek Głównej Grani od Świstowej Przełęczy przez Świstowy Szczyt, Dziką Turnię, VII 2021

Dolina Białej Wody
Dolina Białej Wody z grani Świstowego Szczytu i Hruba Turnia poniżej

Lodowa Przełęcz po Mały Lodowy Szczyt GGTW

Odcinek GGTW czas przejścia tego odcinka 1h był nadzwyczaj dobry. Skład: Ja, Kuba, Grzesiu, 19 XI 2018.

Na grani w tle Lodowa Kopa

Pośrednia Grań, Żółty Szczyt

Jesienny wspin na piekną Pośrednią Grań, kończąc przy tym Wielką Koronę Tatr, 21 X 2012

Topo dojścia i przejścia graniowego Pośredniej

Sławkowski Szczyt

Spacerek jesienny na ładny szczycik okalający Dolinę Staroleśną, Wtedy jeszcze nie planowałem, iż ścianami za kilka sezonów będę się wspinał, które stąd oglądałem, 08 IX 2008

Piękny widok na Durne Szczyty i Zachodnią Łomnicy widoczne: Filar Łomnicy i Filar Durnego