Wspinanie

Zasadniczo wspinanie (wspinaczkę) możemy uprawiać w różny sposób w zależności od terenu, pory roku czy chociażby własnych preferencji.

Wspinanie  Grań Gerlachu
Wspinanie na Grani Gerlachu

Zwyczajowo wspinaczkę możemy podzielić na:

  • wspinaczkę klasyczną (różne style), podstawą jest używanie do przemieszczania jedynie rąk i nóg. Sprzęt wykorzystywany jest głównie do asekuracji,
  • wspinaczkę techniką sztucznych ułatwień (inna nazwa to hakówka lub wspinaczka hakowa), aktywnie korzystamy ze sprzętu do przemieszczania się. Dopuszczalne jest zawisanie na linie oraz założonych punktach asekuracyjnych, możemy także wykorzystawać je jako stopnie czy chwyty. Mamy możliwość także zawieszanie na nich ławeczek, dzięki którym wspinacz wspina się wyżej i osadza kolejne punkty asekuracyjne.

Podstawowe formy wspinaczki:

  • wspinaczka skałkowa, uprawiana w terenie skalnym bez śniegu i lodu, na przykład na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
  • wspinaczka górska (taternictwo, alpinizm), wielowyciągowa wspinaczka uprawiana w terenie górskim, wykorzystujemy linę, uprząż, haki, kości wspinaczakowe). Potrzebujemy umiejętności niezbędnych do wspinania i przede wszystkim wykorzystania sprzętu.
  • lodowa, uprawiana w warunkach zimowych głównie na pionowych ścianach pokrytych lodem, lodospadami.
  • mikstowa, styl łączący ze sobą wykorzystanie technik skalnych jak i lodowych.
  • drytooling,  rodzaj wspinaczki zimowej z wykorzystaniem sprzętu typowego dla wspinaczki lodowej (przede wszystkim czekanów technicznych i raków).
  • wielkościanowa (bigwall climbing),
  • wysokościowa, himalaizm charakterystyczny dla gór powyżej 7000m.
  • alpinizm podziemny (określany jako speleologia), eksploracja głębokich jaskiń.

Wspinanie alpinizm

Przykładem alpinizmu, którego cechy to duża wysokość nad poziomem morza, lodowce, teren skalny może być zdobycie Eigeru, Matterhornu, czy północnej ściany Ortera.

Porubka

Region Ziliny, fajne skały i przede wszystkim ciekawy camp. Zaprasza na kilkudniowe wypady przy skałkach i sielance ogniskowej przy rzeczce płynącej obok.

Techniczne przechwyty

Bela Słowacja

Region Małej Fatry, sektory skalne ukryte są w lasach, prawdopodobnie dość rzadko odwiedzany, natomiast ma mnóstwo ambitnych dróg.

Skały wyrastają z lasów niczym olbrzymie góry 🙂

Manin

Region Sulova, świetny do nauki, ale dla także podnoszenia poziomu. W przeciwieństwie do pobliskego Sulova jest zdecydowanie rzadziej odwiedzany.

Piękna wizytówka regionu

Rudawy Sokoliki

Piękne sekcje w Sudetach, mekka wspinaczy mieszkających w zachodniej części Polski. W przeciwieństwie do Jury mam tam zdecydowanie dalszy dojazd, lecz chętnie odwiedzam przy okazji turniejów szachowych.

Do chodzenia czy wspinania

Potrójna Beskid Mały

Rzadko odwiedzana sekcja sektor kilku skałek w regionie Potrójnej

Ciekawe skałki, totalnie bez ludzi

Wspinanie Skrzyczne Kościelec

Kościelec pod Skrzycznem Skałkowanie grudniowe. W grudniowy dzionek zabawa na skałkach z Kamilem w rejonie Malinowskiej Skały, pogoda średnia często pełne zachmurzenie oraz zimno ale choć pół dnia w górkach

Wspinanie skalne
Wspinanie skałkowe w Beskidach

Straconka Wysoka Skała

Straconka Skałki Wysoka Skała, skałkowanie w słońcu. Listopadowy pogodny, dość ciepły dzień w pobliskiej Straconce. Próby na 2 skałach z czego WYSOKA Skała zdecydowanie ciekawsza i godna powtórzenia

Wspinanie skalne
Na prawo piękny głaz VI.2 przelot widać fajne miejsce trzeba tu wrócić może się go uda