• Morskie Oko
  • Mnichy
  • Cubryna
  • Szpiglasowa Przełęcz
  • Szpiglasowy Wierch || Orla Perć
  • Przyroda

Szpiglasowy Wierch, Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich

wpis w: Tatry Wysokie | 0

W Tatrach polskich jednym z ważniejszych szczytów jest Szpiglasowy Wierch. Odwiedziłem go już oczywiście wcześniej, również wspinaczkowo przy przejściu Szpiglasowej Grani. Jest to na tyle atrakcyjne miejsce, że postanowiłem się podzielić doświadczeniami z córką.

Miedziane i Dolina 5 Stawów Polskich
Miedziane i Dolina 5 Stawów Polskich

Szpiglasowy Wierch || informacje

Szpiglasowy Wierch (2172m) to graniczny szczyt leżący w Głównej Grani Tatr Wysokich. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdziemy grań Miedziane-Opalone, która oddzielona jest Szpiglasową Przełęczą, na którą możemy dostać się zarówno od strony Morskiego Oka, jak również z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szlak jest historyczny i mający wiele pozytywnych aspektów jak otoczenie Mięguszowieckich Szczytów czy chociażby Mnicha. Szpiglas jest zwornikiem dla trzech grani:

  • Boczna grań Miedziane – Opalone,
  • Szpiglasowa Grań od Wrót Chałubińskiego,
  • Liptowskie Mury (stanowiąca dalszą część Głównej Grani) robiłem całość od Wrót Ch. po Gładką Przełęcz.

Północna ściana góruje powyżej Doliny Pięciu Stawów Polskich, jest podziwiana podczas wizyt i przejściu całej doliny. Z pozostałych stron ograniczają go Dolina za Mnichem, natomiast ze słowackiej strony jest to Dolina Ciemnosmreczyńska stanowiąca górne piętro olbrzymiej Doliny Koprowej. Wejście na szczyt i przełęcz nie stanowi w lecie żadnego wyzwania, jednakże przy mokrej skale potrafi zaskoczyć. Przede wszystkim należy tu uwzględnić długość podejścia i przewyższenie. Droga od strony Morskiego Oka jest prostsza, alternatywne podejście od strony 5-tki jest w zimie większym wyzwaniem. Z resztą wystarczy tu wspomnieć o wielu akcjach ratowniczych i wielu wypadkach lawinowych.

Szpiglasowy Wierch || Orla Perć
Orla Perć dominująca powyżej pięknego otoczenia Doliny Pięciu Stawów Polskich, widziana ze szlaku zejściowego z przełęczy

Szpiglasowy Wierch || szlak z Morskiego Oka

To zdecydowany klasyk, gdyby nie fakt, że staw jest odwiedzany przez takie wielkie tłumy, z pewnością rzekł bym, że jest obowiązkowym. Jednakże ilość osób potrafi odstraszyć i zdecydowanie pogorszyć nastroje panujące na szlaku. Dlatego jedynym rozsądnym wyjściem jest bardzo wczesny start. My startujemy 4.30 i koło 6 rano nad stawem są całkowite pustki. W zamian za to na spokojnie możemy podziwiać to urocze miejsce Tatr.

Morskie Oko
Morskie Oko w okolicach wschodu słońca jest puste i to jedyny taki moment za dnia

Opuszczamy Morskie Oko i udajemy się w stronę przełęczy, po drodze mijać będziemy rozstaj szlaków w kierunku Wrót Chałubińskiego.

Rysy
Rysy już błyszczą w słońcu, Czarny Staw jeszcze na naszej wysokości niewidoczny

świstak
Po drodze niespodzianka rodzinka świstaków nas przywitała

Mnichy
Mnich i Zadni Mnich obok Mięguszowieckich Szczytów to symbole tego zakątka

Alicja jak przystało na osobę, która potrafi się wspinać dostrzegła atrakcyjnego Mnicha i już pytała jakie drogi na nim są dla niej. Dochodzimy do rozstaju, tutaj robimy chwilę przerwy na śniadanie. Do tego miejsca od stawu idzie się około godzinki, dystans 2 km podobny jak dalszy odcinek na przełęcz. Opowiadam jak wygląda podejście pod Mnicha, tłumaczę zawiłości Szpiglasowej Grani i Mięguszy oraz jak zdoby się Zadniego Mnicha. Po tej krótkiej lekcji idziemy dalej.

Szpiglasowa Grań nie robi wielkiego wrażenia jednakże III trudności są

Lodowy Szczyt
Lodowy Szczyt w oddali, a na najbliższym planie Rysy, Niżnie Rysy i grań Żabich Szczytów

Otoczenie Mnicha

Szlak zdobywa wysokość systematycznie, nie ma tu jakiś wielkich zrywów, uskoków czy trudności. Idzie się bardzo przyjemnie podziwiając wiele honornych szczytów.

Cubryna
Cubryna zachodnia ściana, poniżej niepozorny już Mnich z tej strony. Królują Mięgusz i Rysy z Wysoką

Szpiglasowa Przełęcz szlak
Szlak w kierunku Szpiglasowej Przełęczy wznosi się w górę, a na lewo już widać cel

Tatry Wysokie
Tatry Wysokie widziane trochę poniżej przełęczy

Szpiglasowa Przełęcz
Szpiglasowa Przełęcz ostatnie metry

Szpiglasowy Wierch || przełęcz
Szpiglasowa Przęłecz i otoczenie Doliny 5 Stawów Polskich

Na przełęczy jesteśmy koło 8.30 także ludzi bardzo mało. Kilka minut jeszcze dzieli nas od głównego szczytu, na który szybko dostajemy się po krótkim podejściu. Dodaliśmy jeszcze tu coś extra pozaszlakowego, ale nie będziemy się rozpisywać.

Szlak na Szpiglasową Przełęcz
Szlak na Szpiglasową Przełęcz od strony Morskiego Oka

Niżni Ciemnosmreczyński Staw
Wspaniały Niżni Ciemnosmreczyński Staw, w tle olbrzymia , majestatyczna Grań Hrubego z kulminacją Hrubym Wierchem, który odwiedziłem kilka dni wcześniej

Miedziane
Grzebień Miedzianego

Szpiglasowy Wierch || zejście do Doliny 5 Stawów Polskich

Szlak w tą stronę jest trudniejszy i należy się czujność, o ile w lecie i suchej skale idzie w miarę prosto to w zimie jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych szlakowych miejsc polskiej części Tatr.

Łańcuchy Przełęcz Szpiglasowa
Łańcuchy przy obniżeniu z Przełęczy Szpiglasowej, wciąż sami to plusy wczesnego wymarszu

To miejsce jest szczególnie niebezpieczne w zimie, w lecie również należy liczyć się z przestojami oraz możliwością spadania kamieni. Dalsza część po opuszczeniu łańcuchów i krótkim trawersie w glinie (często błoto) jest już spokojniejsza i powoli wytracamy wysokość mijając kolejne piętra. W zejściu jesteśmy niemalże sami, natomiast w górę już idą pielgrzymki.

Wielki Staw Polski
Wielki Staw Polski

Dolina 5 Stawów Polskich
Wspaniała Dolina 5 Stawów Polskich

Przyroda
Przyroda po drodze

Wielki Staw Polski
Wielki Staw Polski coraz bliżej

Na szlaku
Gładki Wierch na prawo

Dochodzimy do schroniska, tu już sielanka się kończy mnóstwo osób, trzeba zjeść coś i szybko uciekać do auta. Po drodze jeszcze Siklawa i dłużąca droga powrotna.

Siklawa
Siklawa

Podsumowanie

Szpiglasowy Wierch jest zdecydowanie godny polecenia, oczywiście warto zamknąć to w całą pętle i przejść przez obie piękne nasze doliny. Aby uniknąć tłumów szczególnie na łańcuchach pod przełęczą musimy zacząć z Palenicy po nocy. Na pewno szczyt i otoczenie jest świetnym miejscem, jednakże dystansu trochę tu jest i nie każdemu jest pisane z tym przewyższeniem to zrobić od ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *