Alpy Weisshorn
Alpy Weisshorn i ZinalRothorn, kolosy Alp Walijskich

Alpy ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię. Mają charakterystyczny kształt łuku o długości blisko 1200 km i szerokości dochodzącej do 220 km.

Szwajcaria, Austria, Włochy

Alpy obejmują swoim obszarem kilka państw. Od południowego-zachodu są to: Francja, Monako, Włochy, Szwajcaria, Liechtenstein, Niemcy, Austria, Słowenia. Krajami alpejskimi nazywamy te kraje, w których Alpy stanowią dużą część swojego terytorium. Geologicznie możemy je podzielić na: Alpy Wschodnie, Centralne i Zachodnie.

Czym różnią się od naszych Tatr?

  • Ostre olbrzymie granie,
  • Lodowce, to bezsprzecznie najważniejsza różnica obok wysokości z naszymi Tatrami,
  • Znacząca wysokość nad poziomem morza, to oczywiście najistotniejsza różnica.

Alpy Szwajcarskie

Najwyższe szczyty i największe nagromadzenie tych naj znajduje się właśnie na terytorium Szwajcarii.

  • Alpy Pennińskie, to olbrzymie pasmo górskie, które położone jest na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Helwecka część pasma nazywana jest Alpami Walijskimi, obejmującymu kanton Valais. Od północy sąsiadują z Alpami Berneńskimi, natomiast od wschodu z Alpami Lepontyńskimi. W przeciwieństwie do innej części Alp to tu znajdziemy aż 41 szczytów powyżej magicznej granicy 4000 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Dufourspitze (4634 m), jest także najwyższym szczytem Szwajcarii.
  • Alpy Berneńskie, stanowią część Alp Zachodnich, położonych na obszarze kilku Szwajcarskich kantonów: Vaud, Uri oraz Valais. Najwyższym szczytem Alp Berneńskich jest Finsteraarhorn (4274m). To tutaj znajdziemy takie znane kurorty jak: Grindelwald, Wengen, Adelboden, Gstaad. Do najbardziej znanych i charakterystycznych szczytów Alp Berneńskich zaliczamy sławne trio: Eiger (3970m), Mönch (4107m) i Jungfrau (4158m). Północna ściana Eigeru do dziś jest wyzwaniem dla alpinistów i zawsze przyciągała swoimi rozmiarami.
  • Alpy Retyckie, stanowią cześć Alp Centralnych, są najwyższe we Wschodniej części Alp. Najwyższym szczytem jest Piz Bernina (4049m) należący do pięknej grupy Bernina, w której są takie sławne szczyty jak: Piz Bernina (4049m), Piz Zupo (3996m), Piz Palu (3900m), Piz Roseg (3937m) i kilka innych liczących blisko 4000m. Alpy Retyckie leżą na terenie Szwajcarii, Włoch, Liechtensteinu oraz Austrii. Kolejnym sławnym szczytem jest Orter (3905m) ze swoją znaną północną ścianą.
  • Alpy Glarneńskie, należą do Alp Zachodnich znajdują się na terytorium Szwajcarii. Obejmują kantony Glarus, Gryzonia, Sankt Gallen oraz Uri. Najwyższy szczytem pasma jest góra Tödi (3614m).
  • Alby Fryburskie, to ciekawe pasmo górskie, które od północy graniczy z Wyżyną Szwajcarską oraz na zachodzie ze znanym Jeziorem Genewskim. Obejmują obszar wyłącznie Szwajcarii, w kantonach Vaud, Fryburg i Berno. Najwyższym szczytem tego pasma jest Vanil Noir (2389m).

Austria

Najwyższym pasmem jest zdecydowanie pasmo Wysokich Taurów, w którym najwyżej rozciąga się sławna piramida GrossGlocknera (3797m). Równie znanym i cenionym jest masyw Grossvenediger (3666m).

Grossvenediger widziany z drogi na GrossGlockera

DufourSpitze

Alpy Walijskie, szwajcarska droga na Dufourspitze. Piękna przygoda w sercu Alp. 2 dniowe starcie z gigantem masywu Monte Rosy. Skład: Ja, Kuba, Kamil

Główne informacje o Dufourspitze

Lodowiec górne partie w drodze na przełęcz

Cervino Matterhorn

Alpy Walijskie, Lion Grat Monte Cervino. Grań włoska na Matterhorn (4478). Odwieczne marzenie, po wielu mniejszych i większych przygotowaniach doszła do celu próba włoską (teoretycznie trudniejszą) granią Lion
Skład Kamil i ja.

Matterhorn
Lion Grat Matterhorn

Plattkofel (Sassopiatto)

Plattkofel śnieżna wiosna w Dolomitach. Przy pięknej pogodzie na super szczycik w paśmie Sassolungo. Po opadzie śniegu poprzedniego dnia. Trasa z Passo Sella

Pasmo Sassolungo zdobyte

GrossGlockner

GrossGlockner najwyższy szczyt Austrii (3798). Alpejska przygoda z Tomkiem, Marcinem i Kamilem, w pięknej pogodzie. Udało się także troche powspinać w pierwszy dzień. Wycena PD+ II.

Poniże kopuły GrossGlocknera

Triglav przez Tominskova Pot Alpy Julijskie

Alpy Julijskie, Mały Triglav, Triglav solo. Solowe wejście na króla o trzech głowach przez Tominskova Pot. Wykorzystując pobyt w tej części Alp.

Triglav widok spod szczytu

Mangart Alpy Julijskie

Potężny Szczyt Alp Julijskich. Kolejna tura w region Julijskich podczas turnieju, 2 dni wcześniej byłem na Jalovcu 😉

Na szczycie Mangartu


Jałowiec Alpy Julijskie

Jalovec najbardziej charakterystyczny szczyt Alp Julijskich. Podczas turnieju granego w austriackim Feffernitz biorę auto i podjeżdżam pod górę. Jedynie Triglav jest na równi znany z Jalovcem

Typowe widoczki Alp Julijskich