Durna Grań
Tatry Wysokie z Durnej Grani

Tatry Wysokie to rejon najwyższych polskich gór o charakterze alpejskim. Ostre, przekraczające 2000 metrów szczyty, oraz trudne szlaki to szczególne cechy tego regionu. Geograficznie region ten rozciąga się między Tatrami Bielskimi na wschodzie, a Tatrami Zachodnimi na zachodzie.

Tatry Wysokie biegną od Przełęczy Liliowe (na której kończą się Tatry Zachodnie) do Przełęczy pod Kopą (oddzielającej je od Tatr Bielskich). Ciągną się na długości 26,5 km. Natomiast w linii prostej odległość między tymi przełęczami wynosi około 16,5 km. Cała powierzchnia wynosi 341 km2, przede wszystkim to słowacka strona obejmuje znaczącą większość około 260 km2.


Ostre szczyty

Najwyższym szczytem w Tatrach Wysokich jest Gerlach, o wysokości 2655 m. Po polskiej stronie gór najwyższym są Polskie Rysy, o wysokości 2499 m.

Najwyższym szczytem leżącym całkowicie po polskiej stronie jest Kozi Wierch. Znajduje się on na jednym z trudniejszych szlaków Tatr na Orlej Perci.


Głębokie doliny

Tatry Wysokie to długie, otoczone stromymi ścianami doliny. Do najbardziej rozpoznawalnych należą: Dolina Gąsienicowa, Dolina Białki, Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich. Najczęściej odwiedzanymi szlakami są szlaki prowadzące do schronisk w Morskim Oku, Dolinie 5 Stawów Polskich oraz na Hali Gąsienicowej.

Tatry Wysokie po polskiej stronie dają nam okazję odwiedzić cztery wysokogórskie schroniska. Najniżej położonym jest to w Dolinie Roztoki. Murowaniec to schronisko na Hali Gąsienicowej , schronisko w Dolinie Pięciu Stawów, to idealne punkty wypadowe w region Orlej Perci. Niezmiennie zajczęściej odwiedzanym jest naturalnie schronisko w Morskim Oku. To idealny punkt startowy do wyjścia na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem czy Szpiglasowy Wierch.


Niezapomniane widoki

Tatry Wysokie posiadają szlaki dostępne są dla każdego, lecz część z nich, uważana jest za zdecydowanie trudniejsza od pozostałych. Zdecydowanie warto stopniować ich dobór.

Oczywiście nie brakuje śmiałków wybierających się w Tatry Wysokie, którzy wybierają się np. na Rysy w japonkach lub sandałach, ale są to na szczęście ekstrema. Wyjście na wysoko położone szlaki wymaga przede wszystkim dobrej kondycji oraz dobrego ekwipunku, w którym powinny znaleźć się odpowiednie zapasy głównie wody.

Przed wyjściem w Tatry Wysokie, koniecznie należy zapoznać się z prognozą pogody. Bycie złapanym przez burzę na grani, może prowadzić do tragedii. Trudy wysokogórskiej turystyki z pewnością wynagrodzą nam niezapomniane widoki. Malownicze, kolorowe stawy, odbjające skaliste ściany skalne. Odpowiednio zaplanowana wycieczka w Tatry Wysokie pozostanie na zawsze w pamięci. I pamiętajmy Góry stoją i stać będą.

„Zawsze jest dalej niż wygląda. Zawsze jest wyżej niż wygląda. Oczywiście zawsze jest trudniej niż wygląda.” 3 zasady alpinizmu


Tatry Wysokie

Główne doliny Tatr Wysokich:

Po polskiej stronie Tatr:

Miedziane i Dolina 5 Stawów Polskich
Miedziane i Dolina 5 Stawów Polskich
Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy i cień rzucany przez Kościelec z podejścia na szczyt
Morskie Oko Czarny Staw
Morskie Oko, Czarny Staw

Po słowackiej stronie:

Dolina Mięguszowiecka
Dolina Mięguszowiecka i na 1 planie na lewo Wołowiec Mięguszowiecki
Dolina 5 Stawów Spiskich
Dolina Pięciu Stawów Spiskich
Zielona Dolina Kieżmarska
Zielona Dolina Kieżmarska w pełni zimy
Dolina jaworowa
Dolina Jaworowa
Łomnicki Staw Łomnica
Łomnicki Staw, Łomnica
Dolina Staroleśna
Panorama: Sławkowski Szczyt w kierunku: Dolina Staroleśna i Jaworowe Szczyty
Dolina Batyżowiecka
Fantastyczna Dolina Batyżowiecka, Batyżowiecki Szczyt
Dolina Wielicka Gerlach
ZIelona Dolina Wielicka oraz Gerlach

Plany na przyszłość (graniowe)