Krywań (2494m) to narodowa góra Słowaków. Panorama z wierzchołka jest szeroka i obejmuje wiele szczytów zarówno Tatr Wysokich jak i Zachodnich. Na południu dodatkowo oglądać z niego możemy Tatry Niskie.

Krywań z Niskich Tatr
Krywań widziany z Niskich Tatr (Rovnej Hola)

Informacje ogólne

Nazwa szczytu pochodzi od zakrzywionego wierzchołka, wciąż pośród starszych górali spotykana jest jeszcze nazwa Krzywań. Otaczają go doliny Koprowa od zachodu, Niewcyrki od północy i Ważecką od strony wschodniej.

Krywań to święta góra Słowaków: w XIX wieku stał się symbolem ich wolnościowych dążeń. W 1841 roku na szczyt weszli słowaccy działacze odrodzenia narodowego Ľudovít Štúr i Michal Miloslav Hodža i od tamtej pory co roku w weekend około 16 sierpnia organizowane są narodowe wejścia na tę górę.

Nazwa góry pojawia się w licznych zbójeckich legendach i pieśniach. Od początku XV wieku próbowano tam wydobywać złoto. Krywań był jedną z pierwszych poznawanych i odwiedzanych gór Tatr.

Pod względem turystycznym na Krywań prowadzą dwa szlaki:

  • Z Trzech Studniczek, jako najbardziej popularny punkt wyjścia,
  • Czerwony szlak ze Szczyrbskiego Plesa, uzupełnieniem którego w rejonie Jamskiego Stawu jest w dalszym ciągu szlak niebieski, który to początek ma przy przystanku autobusowym Biały Wag.

Liptowskie Kopy

Zadnia Rycerowa Kopa
Na grani Liptowskich Kop, widok na Świnicę

Krótka, Ostra i jej południowa grań solo

Ostra || widok na Krótka
Ostra || widok na Krótka

Krótki opis szlaku zaczynającego się w Trzech Studniczkach.

Początkowo szlak prowadzi dość długo lasem, po wyjściu z lasu zaczyna się pasmo kosodrzewiny. Miejscami dość gęstej, cały czas systematycznie zakosami zbliżamy się do głównego spiętrzenia zboczy Krywania.

W drodze na Krywań
Podejście szlakiem, zbliżamy się do Ramienia

Skalno-trawiastą już w tej chwili ścieżką trawersujemy zbocze i przekraczamy Wielki Żleb Krywański. Żleb ten w zimie jest naturalnym miejscem zejścia lawin. Po kilku minutach dochodzimy do połączenia z niebieskim szlakiem z Jamskiego Stawu. Dalsza część wspólnie z niebieskim szlakiem wyprowadza nas pod Małego Krywania. Po wejściu na grań panorama zdecydowania się poszerza na Tatry Wysokie z racji wysokości. Podążając dalej grzbietem dochodzimy ramieniem do szczytu. Na szczycie Krywania znajdje się charakterystyczny krzyż. Możemy podziwiać polskie Tatry, Kasprowy Wierch, zwykle to patrzyliśmy w przeciwnym kierunku.