Świetnym miejscem na zimowy spacer jest Krawców Wierch w Beskidzie Żywieckim. Znajdziemy tu ciekawą Bacówkę, bardzo obszerną polanę, na której zdecydowanie warto spędzić czas. Zimą należy tu wspomnieć, że możemy przede wszystkim pobiegać na przygotowanych trasach narciarskich. Przy dobrej widoczności pooglądamy najważniejsze szczyty Małej Fatry z Wielkim Krywaniem na czele. Na pobliższym planie większą część Beskidu Śląskiego oraz Żywieckiego z Wielką Rycerzową, na prawej flance panoramę zamyka gniazdo Lipowskiej. Zaledwie kilkanaście minut dalej znajdziemy kapitalne miejsce do oglądania panoramy Tatr.
Dla mnie personalnie to jeden z ostatnich, brakujących fragmentów Głównego Szlaku Beskidzkiego od Zwardonia do pasma Policy za Babią Górą.
Krawców Wierch || informacje
Krawców Wierch (1075m) to szczyt leżący w Beskidzie Żywieckim, w bocznym ramieniu odchodzącym od Trzech Kopców w kierunku przełęczy Glinka. Leży w grupie Pilska, na granicy polsko-słowackiej. Poniżej szczytu znajduje się obszerna polana, na której zbudowano Bacówkę PTTK.
Szlaki prowadzące na Krawców Wierch:
- Żółty szlak graniczny z Glinki (przełęczy rozdzielającej grupę Pilska od Grupy Rycerzowej), czas około 2h, najszybsze podejście,
- Żółty graniczny szlak z Trzech Kopców przez Wilczy Groń i Grubą Buczynę, czas 2.30h (to nim właśnie biegłem tym razem),
- Niebieski szlak ze Złatnej, 2.30h (trasa zejściowa)
Główne łączniki beskidzkie:
- Hala Miziowa pod Pilskiem 4h,
- Wielka Rycerzowa 4.30h,
- Hala Rysianka 3.30h.
Rysianka po Krawców Wierch
Trasa: Złatna Huty, Rysianka, Trzy Kopce, Krawców Wierch.
Cała trasa zajęła mi nie całe 2.30h. Start tradycyjnie ze Złatna Huty do Rysianki dość szybkim tempem starczyło mi 0.50h. W warunkach śnieżnych jest to bardzo fajna trasa, którą pokonywałem wielokrotnie. Polana szczytowa jest jedną z najczęściej odwiedzanych w Beskidach przede wszystkim przez narciarzy skiturowych w sezonie zimowym. Przy dobrej widoczności jest to wspaniały punkt widokowy na Tatry i Podhale, dlatego jest tak chętnie odwiedzana.
Na Rysiance kilka minut na śniadanie i czas wrócić do rozstaju na polanie pod Rysianką.
Szlak odbija w lewo w kierunku, Hali Miziowej poniżej szczytu Pilska.
Szlak leśny na Trzy Kopce nie jest długi i ma niewielkie różnicy wzniesień, idzie dość szybko.
Przełęcz Bory Orawskie (935m)
Przełęcz stanowi największe obniżenie w tym bocznym ramieniu.
Obniżam się prawie o 300 metrów w pionie, aby ponownie podejść kolejne 200 m na sąsiednie szczyty przed Krawcowem.
Gruba Buczyna (1132m)
To szczyt nieopodal Krawcowa, jeden z najwyższych w ramieniu do Trzech Kopców. Mamy z niego ciekawy wgląd na Beskid Żywiecki, Śląski oraz Tatry mając trochę szczęścia z widocznością.
Po zejściu po lewej stronie mamy kolejną ciekawą polanę, z której roztacza się fenomenalna perspektywa na całość Tatr.
Od tego miejsca pozostaje koło kilometra do głównej polany na Krawcowie Wierchu.
Polana Krawców Wierch
Ponowne spotkanie z tym uroczym miejscem, spotykam się tu z współ-towarzyszami i dalszą część drogi podążamy wspólnie. Zejście niebieskim szlakiem do Złatnej jest dość stromawe. Alternatywnym dojściem jest żółty szlak zejściowy do Glinki. W dolnej części szlaku sporą doliną wzdłuż potoku tym razem całkowicie zalodzonym asfaltem kierujemy się do auta.
Podsumowanie
Cała trasa od Złatnej Hut do Krawcowa liczy prawie 15km i zajęła mi 2.30h z mini odpoczynkami. Jest to bardzo ciekawa część Beskidu Żywieckiego, w szczególności okolice Rysianki. Trasa zwykle zimą jest przechodzona na tym bocznym ramieniu i nie potrzeba torować.