Pilsko sunrise
Pilsko || wschód słońca

Pilsko informacje

Szczyt Pilska (1557m) to drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Pilska. Główny wierzchołek masywu Pilska leży po stronie słowackiej, natomiast po polskiej stronie szczyt jest kilka metrów niższy. Oddalone są od siebie zaledwie o kilka minut spacerku. Kopuła szczytowa Pilska jest dość rozległa i raczej płaska co ciekawe. W górnych partiach masywu występuje kosodrzewina, która stanowi najwyższe piętro roślinności. Słowacki wierzchołek, poza wysokością charakteryzuje się tym, że centralnie powstał krzyż i ołtarz polowy ustawione przez mieszkańców orawskiej wsi Mutne.


Pilsko ulubiony szlak

Moim ulubionym, a zarazem najszybszym dojściem jest szlak graniczny z Przełęczy Glinne. Możemy zostawić tam samochód i szybkim krokiem udać się w stronę szczytu. Szlak znam na pamięć i te 750 metrów przewyższenia da się zrobić naprawdę w szybkim czasie. Na szczycie możemy cieszyć się świetnymi widokami o wschodzie słońca.

Szlak jest miejscami stromszy, jednakże ilości śniegi nagromadzone w ostatnich sezonach nie przeszkadzają w chodzeniu nim bez nart. Niebieskim, granicznym szlakiem do wyjścia powyżej pietra lasu jesteśmy osłonięci. Silne wiatry nam nie groża. Szlak czerwony pokrywa się z nim aż do rozstaju, następnie odbija w prawo w stronę Hali Miziowej. Oczywiście po wyjściu na otwartą przestrzeń mniej więcej na wysokości około 1350-1400 staje się bardziej narażona na podmuchy wiatru. Podchodząc do połączenia, które dochodzi z polskiej strony od Hali Miziowej czujemy się rewelacyjnie. Jakbyśmy byli w górach zdecydowanie o wyższym charakterze niż Beskidy.

Pilsko poniżej grzebienia wschód
Pilsko poniżej grzebienia i wschodzie słońca, w kierunku wierzchołka już blisko

Ostatnie kilkaset metrów w górnych partiach pokonujemy między kosodrzewiną. Rośnie ona tu dość bujnie, w kilka minut meldujemy się na głównym szczycie.

Pilsko || Babia Góra i Tatry o wschodzie słońca
Pilsko || Babia Góra i Tatry o wschodzie słońca

Cały czas towarzyszy nam Babia Góra w tle, która jedyna obok Pilska sięga wysokości >1500m.


Wschód słońca w górach
O wschodzie słońca

Pilsko, Hala Miziowa narty

Nie da zapomnieć o tym, że Pilsko to nie tylko masyw do zwiedzania szlaków. Oczywiście to jeden z głównych ośrodków narciarskich w Polsce. To fantastyczny areał, o wielkich możliościach, niestety ostatnie sezony ze śniegiem jest słabo. Przede wszystkim z racji wysokości (możemy dostać się blisko szczyty wyciągami) śnieg utrzymuje się długo, szczególnie w górnych partiach masywu.


Podsumowanie

Pilsko, czy to na wschód słońca, czy po prostu by zdobyć kolejną perełkę Beskidów jest zdecydowanie godnym polecenia. Nawet dla dzieci nie przedstawia wielkiego wyzwania, z racji przewyższenia trzeba brać poprawkę na częstsze postoje jedynie. To świetna propozycja na letnio-zimowe spacery, na skiturowe wyrypy oraz na poznanie większości nasych beskidzkich pasm z niego. Dla mnie to świetna alternatywa dla Skrzycznego, Magurki po których biegam bardzo często.Widok na Tatry + Babia Góra

Widok na Tatry + Mała Fatra