Rodzinnie z żoną i Zosią wybieramy rzadziej odwiedzany zakątek Beskidu Żywieckiego, a dokładniej Muńcuł i Wielka Rycerzowa. Tego dnia startując z Soblówki udało się zrobić fajną pętlę na obydwa szczyty. Oczywiście dla nas to żadne wyzwanie, lecz dla 7 letniej Zosi dystans 15 kilometrów z 800 metrów przewyższeniem to nie spacerek na rolki.
Muńcuł, Wielka Rycerzowa || informacje
Muńcuł (Muńczoł, Muńcoł, 1165 m) masyw górski należący do Beskidu Żywieckiego. Leży w bocznym grzbiecie, który odgałęzia się od Wielkiej Rycerzowej. Dalej poprzez Małą Rycerzową, Wiertalówkę, Kotarz, Muńcuł ciągnie się aż do doliny Soły w Ujsołach. Zachodnimi stokami z Ujsół na przełęcz Kotarz trawersuje stara, leśna droga, którą prowadzi szlak rowerowy. Pod szczytem znajdują się szerokie hale z rozległą panoramą obejmującą gniazdo Lipowskiej, Pilsko. Przy odrobinie szczęścia możemy podziwiać nawet Tatry.
Wielka Rycerzowa (1226m) graniczny ze Słowacją szczyt należący do grupy Wielkiej Raczy (Worek Raczański) w Beskidzie Żywieckim. Szczyt znajduje się w głównej grani, pomiędzy Majcherową (1105 m), a Świtkową (1082 m), od której oddzielona jest przełęczą Przysłop (940 m).
Wielka Rycerzowa jest beskidzkim zwornikowym szczytem.
- Boczny północno-wschodni grzbiet, poprzez sąsiadującą Małą Rycerzową (1207m), Wiertalówkę, Kotarz i Muńcuł zbiegający do Ujsół. Grzbiet ten w całości położony jest na terenie Polski. Pomiędzy Wielką Rycerzową, a Małą Rycerzową znajduje się trawiasta, szeroka Przełęcz Halna (1165 m). Szczyt jest raczej zalesiony i dlatego panorama z niego jest ograniczona do kilku beskidzkich szczytów, Wielkiego Rozsutca. Zdecydowanie lepszym punktem jest jej siostra Mała Rycerzowa i otaczające ją hale.
Muńcuł, Wielka Rycerzowa || Szlaki
- Główny, zielony szlak łączący oba szczyty zaczynający się w Ujsołach przez Muńczoł, Kotarz, Przełęcz Kotarz, Małą Rycerzową. Czasowo koło 3.5 godziny.
- Alternatywnym dojściem do Przełęczy Kotarz jest chociażby połączenie żółtego z niebieskim szlakiem z Soblówki, dalej wraz zielonymi grzbietowym.
W kierunku Wielkiej Rycerzowej mamy zdecydowanie większe pole manewru i różnorodność:
- Czerwony z Rycerki przez Mładą Horę do hali i Bacówki na Rycerzowej. Czas około 4h,
- Czarny z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Jest jednym z najkrótszych dojść, czas 1,5h,
- Żółty z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Również przejście zajmuje około 1,5h,
- Zielonym z Soblówki (PKS) przez Przysłop, dalej żółtym do Bacówki na Rycerzowej. Czas przejścia 2.5h,
- Zielony z Ujsół (PKS) przez Muńcuł do Bacówki na Rycerzowej. Czasowo około 3 godziny,
- Czarny startujący z Soli przez Przegibek, dalej niebieskim lub czerwonym. Średni czas przejścia 5,5h,
- Zielony z Kolonii przez Przegibek, dalej niebieskim lub czerwonym. Średni czas przejścia 3h,
- Żółtym z Glinki, zwykle czas nie przekracza 2,5 h,
- Graniczny z Wielkiej Raczy.
Muńcuł, Wielka Rycerzowa || opis szlaku z Soblówki
Trasa z Soblówki była zaplanowana wstępnie na sam szczyt Muńcoła, lecz jak to zwykle bywa próbujemy Zosię wymęczyć. Tradycyjnie kryzysy były, zaczynamy na parkingu w Soblówce żółtym szlakiem (wraz z niebieskim) i kierujemy się wpierw do łącznika tzw. Nad Soblówką. W dolnej części mamy do przejścia trochę asfaltu, o w miarę jednakowym stałym nachyleniu.
Kilkanaście minut asfaltu i dochodzimy do przejścia małej rzeczki schodzącej z wyższego piętra góry, odbijamy na prawo i pniemy się lekko w górę
Pod koniec tego fragmentu szlak zawija w lewo (dawniej niebieski szedł trochę inaczej. Lecz przez powalone drzewa idzie wciąż z żółtym) i podchodzimy lekkimi zakosami leśnymi do miejsca gdzie nasz zaplanowany niebieski szlak odbija w prawo.
Szlak trawersuje zbocze, by później miejscami dość podmokłym terenie delikatnie wznosić się lawirując w leśnej strukturze powalonych drzew i wąwozów, którymi drzewa są ciągniete na dół. Po niedługim czasie dochodzimy do Przełęczy Kotarz, która jest dogodnym miejscem do dłuższego postoju. Siodło jest dość rozległe, przez które przebiega poza naszym szlakiem, szlak zielony w kierunku głównych szczytów, oraz ścieżka rowerowa z Ujsół.
Po krótkim odpoczynku, wznosimy się zielonym szlakiem w kierunku szczyciku o tej samej nazwie co przełęcz.
Grzbiet jest pusty, dróżka szeroka, przeważnie sucha, dla Zosi to kolejny nudny fragment z postojami. Dochodzimy do Kotarza, który jest w większości zalesiony.
Szeroką ścieżką zbliżamy się z niewielkimi podejściami do Muńcoła
Muńcuł || hale pod szczytem
Po niedługim czasie mijamy halę z prawej strony, z której możemy na pierwszym planie dojrzeć otoczenie Lipowskiej oraz Pilska. W kilka dalszych minut zdobywamy szczyt, który jest ukryty w lesie, z niego dalej w dół zielonym szlakiem na halę schodzę solo, by zrobić kilka fotek.
Kilkanaście minut relaksu i wracamy tym samym szlakiem, już znacznie szybciej na przełęcz Kotarz. Z niej dalej zielonym kierujemy się w stronę wzniesienia Wiertalówki, momentami dość stromawo.
Grzbietem zbliżamy się do połączenie z żółtym szlakiem i nim w stronę Bacówki pod Rycerzową przez halę pod Małą Rycerzową.
Podchodzimy halą w górę, po naszej lewej mijamy starą Bacówkę, widoki są stąd zdecydowanie conajmniej bardzo dobre. Pogoda trochę nas postraszyła i widoki ograniczyła, lecz i tak było sporo szczytów widać. Widok z niej jest o wiele ciekawszy niż spod głównej Wielkiej Rycerzowej.
Wielka Rycerzowa || Bacówka
Hala jest naprawdę sporych rozmiarów i każdy znajdzie kąt dla siebie. Ludzi tu jest mnóstwo w przeciwieństwie do opustoszałego Muńcoła.
Szybko do zaliczenia Wielka Rycerzowa, na której byłem wielokrotnie, lecz czemu nie podbiec ponownie.
Schodzimy żółtym szlakiem do Soblówki, tradycyjnie Zosia na dół większość zbiega, chyba ma to po tacie. Dlaczego jednak pod górę idzie zdecydowanie trudniej? No cóż, dla siedmio latka to chyba naturalne, przyjdzie czas, że i w górę będzie silna.
Trasa wyszła 16km, oczywiście nie za szybko z uwagi na Zosi kryzysy pod górę, choć bywają momenty, że i tam idzie szybko. Na dół jest już zdecydowanie szybsza, co udowadnia za każdym razem.
Podsumowanie
Muńcuł w połączeniu z Wielką Rycerzową w Beskidzie Żywieckim to zdecydowany klasyk. Hale roztaczające się spod szczytów są świetnymi miejscami wypadowymi oraz widokowymi. Mamy możliwość podziwiania większości Beskidów, Tatry oraz Małą Fatrę.