Wielki Krywań
Wielki Krywań || panorama szczytowa

Wielki Krywań informacje

Najwyższym szczytem Małej Fatry na Słowacji jest Wielki Krywań (1709m). Masyw Wielkiego Krywania znajduje się w głównej grani Małej Fatry Krywańskiej, pomiędzy szczytem Pekelník (1609 m) i przełęczą Snilovské sedlo (1524 m), która oddziela go od drugiego szczytu Małej Fatry Chleba. Grań jest bardzo popularna, nie przedstawia znaczących trudności technicznych. Na przełęcz Snilovske Sedlo możemy dostać się wygodną kolejką gondolową. Jest to powszechny sposób dostania się na główny grzebień. Grzbiet główny ciągnie się dalej przez Chleb, w stronę Południowego Gronia i dalej na Stoh, za którym kończy pasmo Wielki Rozsutec.


Wielki Krywań szlakiem z Chaty Vratna

Mamy kilka możliwości podejścia na przełęcz jednym z nich jest oczywiście trasa, która w większej części znajduje się w sąsiedztwie kolejki linowej. Szlakiem początkowo lasem serpentynami, miejscami stromiej wydostajemy się prawą stroną od kolejki na środkowe piętro. Następnie bardziej otwartym terenem wzdłuż kolejki przede wszystkim dość stromo pniemy się w stronę przełęczy, którą łatwo osiągamy. Od przełęczy widoki są rewelacyjne, wydaje się jak na wyciągnięcie ręki na najbliższe szczyty i oddalone partie różnych masywów. Alternatywnie możemy odbić w lewo w stronę Chlebu. Warto na dłużej się tu zatrzymać i podumać.

Snilovske Sedlo || Mała Fatra
Przełęcz Snilovske Sedlo || Mała Fatra

Wielki Krywań podejście
Wielki Krywań podejście jest przyjemne

Łatwym podejściem kierujemy się na mini siodło, z którego ramieniem sprawnie dostajemy się na wierzchołek najwyżej górujący w okolicy. Panorama zdecydowanie na plus.

Wielki Krywań ramię
Wielki Krywań z ramienia, panorama jest wspaniała

Szczyt osiągamy spacerkiem w kilka dalszych minut, powrót tą samą trasą, panorama jest naprawdę interesująca i zadowoli wielu turystów. Oczywiście dla tych którzy korzystali z kolejki to zdecydowanie łatwy i szybki target.

Podsumowanie

Fatrzański Wielki Krywań to świetny cel na letnie czy zimowe wycieczki z dziećmi. Możemy skorzystać przy okaji z kolejki i zwiedzić piękną Małą Fatrę. Zdecydowanie warto!