Galeria Osterwy droga Dieska od kiedy ją zobaczyłem za 1 razem była moim marzeniem tatrzańskim, zazwyczaj nie podchodzę do takich trudności w Tatrach Wysokich, ale chciałem spróbować tym razem była dobra okazja stabilna bdb pogoda. Skład: ja, Kuba.
Galerię Osterwy odwiedzam ponownie, są tu niedługie w teorii drogi ale na pewno bardzo wymagające, pierwotnie miała być próba na Lewej Wieży na drodze Via Alinina, ale na pierwszych wpinkach na płycie zdarłem palec i jakoś te trudności i brak polotu strawersowałem do sąsiedniego stanowiska na drodze Pavlín – Kráčalík , Kuba doszedł do mnie i wspólnie uznaliśmy, że zjazd i idziemy na sąsiednią ścianę.
Galeria Osterwy droga Dieska VII- || informacje
Osterwa (Ostrva, 1980m) to szczyt w Dolinie Mięguszowieckiej znajdujący się w pobliżu cenionego Popradzkiego Stawu. Galeria Osterwy to mur skalny dochodzący do 200 metrów wysokości, który tworzą trzy wybitne turnie (Lewa, Środkowa i Prawa Turnia), znajdujące się na zachodnich zboczach Osterwy. Galeria oferuje fenomenalną jakość wspinania w dużej ekspozycji i w sporych trudnościach. Dojście pod ścianę jest wyjątkowo krótkie, raptem ponad godzinę z samochodu, czy 20 minut spod schroniska. Znajdziemu tu wiele dróg na własnej asekuracji oraz typowo sportowych, obitych.
Droga Dieška-Halás-Marek (Droga Dieska) VII- jest jedną z najpopularniejszych dróg na Galerii Osterwy. Wspaniałe 15 metrowe zacięcie sprawiają, że Dieskę wielu wspinaczy zalicza do najpiękniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach.
Galeria Osterwy droga Dieska || przejście
Po dojściu pod ścianę i wycofie z Lewej Wieży z drogi Via Alinina meldujemy się pod Dieskiem.
Pierwszy wyciąg (40m) startuje u podstawy sławnej Limby, która jest świetnym punktem orientacyjnym w gąszczu ściany. W pobliżu po lewej stronie kolejnym naszym punktem orientacyjnym jest Polski Komin, od którego w start Dieska mamy kilka kroków. Trudności tego wyciągu to IV+, dalej wspinamy się wprost do góry, aby osiągnąć półkę z uschniętymi limbami, gdzie jest stanowisko z 2 ringów u podstawy zacięcia. Kuba go prowadzi, ja pozostałe.
Wspinanie jest wymagające
Drugi wyciąg (30m) to już zdecydowanie trudniejsze wspinanie, co prawda możemy częściowo wspomóc się gotową asekuracją ze starych zaklinowanych friendów czy haków, lecz trudności VI/VI+ czuć. Trudności trzymają do samego końca. Po przewinięciu/wyjściu na lewo za filar, znajdziemy stanowisko. Trzeba przyznać, że ten wyciąg zdecydowanie nas porozciąga.
Trzeci wyciąg (30 m), kolejne świetne wspinanie. Wpierw na prawo, dalej na lewo w rysę za V, z której trawersujemy półkę ponownie w prawo do zacięcia na odciąg (miejsce VI-) i nim w górę do stanowiska.
Czwarty wyciąg (30 m) jest oczywiście kluczowym wyciągiem. Jest jednym z najpiękniejszych, które prowadziłem w Tatrach. Ze stanowiska w prawo do zacięcia i nim do góry jakieś 15 metrów (VII-). W zacięciu znajdziemy stare haki, oczywiście musimy coś od siebie dorzucić ze średnich mechaników.
Wyjście pod sam koniec ułatwiać ma ring, lecz to tylko teoria. Po wyjściu z zacięcia stanowisko czeka. Podchodziłem do tego chyba ze 3 krotnie, za każdym razem brakowało sił na wyjście z tej męczarni dla rąk (raz ominąłem ringa bo nie chciałem wytracać ciągu i nagle ręce puszczają zaś..). Szczelina nie jest stała zmienia się jej szerokość. Byłem za każdym razem bardzo bliski wyjścia i brakowało siły zwykle w tym samym miejscu. Szkoda, kiedyś może tu powrócę to przejść ponownie bo walka jest mocna. Kuba nie zdecydował się na próbę.
Na filmiku jedna z nieudanych prób, niby odpada się bardzo blisko”, ale trzeba się skupiać na nowo i w zasadzie startować o wiele metrów niżej, a ręce bolą i nie odpoczywają.
Diesk Galeria Osterwy topo || Podsumowanie
Galeria Osterwy droga Dieska to świetna droga, szybko dostępna z auta. Jednak nie zapominajmy, że mamy tu trudności na 3 wyciągach odpowiedznio (VI/VI+, VI-, VII-), które zdecydowanie odbierają siły. Dodatkowo skaleczony palec nie pomagał na tych największych trudnościach. Droga kapitalna i oczywiście polecana jako MEGA klasyk, jeden z piękniejszych w Tatrach.