Hala Krupowa, Przełęcz Kucałowa obejmują szerokie hale, obok przełęczy znajdziemy schronisko PTTK. Możemy podziwiać Tatry Wysokie i Zachodnie z samego sąsiedztwa schroniska. Z polany przy Przełęczy Kucałowej (1148m) lub na Hali Krupowej poniżej szczytu Okrąglicy (1240m).

Hala Krupowa widok na Tatry
Hala Krupowa poniżej Okrąglicy, widok na Tatry

Otoczenie polany, Hala Krupowa

Hala Krupowa należy do pasma Policy w Beskidzie Żywieckim. Istnieje gęsta sieć szlaków, warto się wybrać na któryś z nich ponieważ dojścia są przystepne dla każdefo. Mamy wiele możliwości ich łączenia ze sobą w rezultacie robią pętle.

Szlaki na halę:

  • Przez Halę przechodzi główny czerwony szlak Beskidzki z Przełęczy Lipnickiej (Krowiarki) przez Policę, czas: 2.45h (idący dalej w stronę Bystrej).
  • Z Zawoi żółtym przez Mosorny Groń, łączący się z czerwonym na Hali Śmietanowej. Dalej wiedzie wspólnie i w pobliże schroniska PTTK. Zbiega na północny-wschód (początkowo także wraz z niebieskim) w stronę Juszczyna, na pewno ciekawa alternatywa dla szlaku czerwonego. Czas 3.30h
  • Z Zawoi zielonym, czas 3.15h.
  • Czarny szlak z Sidziny Wielka Polana, należy zdecydowanie do najkrótszych dojść na halę. Czas: 1.45h.
  • Niebieski z górnej części Skawicy ( Sucha Góra) jest bardzo często chodzony. Obok czarnego szlaku z Sidziny jest najkrótszym dojściem, możemy podjechać autem czy busem. Czas: około 1.5h, polecane dojście z uwagi na łatwy dostęp i czas potrzebny na zdobycie.
  • Żółty szlak z Juszczyny Polany, czas 1.5h, jest alternatywą dla szlaku niebieskiego.

Podsumowując mamy mnóstwo różnych wariantów podejścia i zaliczenia pobliskich szczytów.


Szczyty sąsiedzkie

  • Zdecydowanie najczęściej odwiedzanym jest wyniosła Polica. Możemy ją osiągnąć zarówno bezpośrednio z Hali Krupowej. Jak również z Zawoi, podobnie do szlaku z Krowiarek łączącym się na Hali Śmietanowej idącym przez Halę Krupową. Dalej szlakiem papieskim w stronę północną. To wysoki szczyt Beskidu Żywieckiego jednak zalesiony i widoki są ograniczone,
  • Złota Grapa i Okrąglica to najbliższe otoczenie niewiele wyższe niż sama Hala ale szybko dostępne.