Babia Góra informacje
Babia Góra (1725m), to najwyższy szczczyt Beskidu Żywieckiego, Beskidów Zachodnich. Jest najwyższym szczytem leżącym poza Tatrami w naszym kraju. Kulminacją masywu jest Diablak. Rozciąga się od przełęczy Krowiarki, do Przełęczy Jałowieckiej Północnej. Masyw góruje zdecydowanie ponad innymi szczytami Beskidów, widoczny i rozpoznawalny z większej odległości. Leży na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego.
Grzbietem Babiej Góry przebiega granica polsko-słowacka. W okolicach szczytu znajduje się ciekawe skalne rumowisko Babiej Góry. Szczyt należy do Korony Gór Polski.
Babia Góra od południa
Najczęściej wybieranym szlakiem jest oczywiście, najkrótsze podejście od strony Krowiarek. Wielokrotnie wchodziłem, wbiegałem z tej przełęczy, gdzie możemy w łatwy sposób dostać się autem. Alternatywą jest dłuższe podejście od strony południowej, punktem wyjścia może być Chata Slaná voda. Wielokrotnie startowałem z tego punktu latem czy zimą zarówno turystycznie jak i biegowo. Najlepszą choć dość żmudną trasą jest pętla przez Małą Babią (Cyl).
Trasa w stronę Diablaka wymaga od nas większej kondycji niż z Krowiarek. Dystans jest zdecydowanie wiele większy, początkowo musimy kilka kilometrów zbliżyć się do głównego masywu, następnie wznosimy się cześciowo zalesionym terenem ( szczególnie zaczynając w stronę Małej Babiej).
Powyżej granicy lasy, po zdobyciu trochę wysokości panorama zdecydowanie się poszerza, nic nie stoi nam na drodze do oglądania Tatr.
Zbliżając się do kopuły szczytowej las ustępuje miejsca kosówce i otwartej przestrzeni, przy dobrej widoczności jest to świetny spektakl. Warto wspomnieć, że ludzi na szlaku jest zdecydowanie mniej i możemy nacieszyć się górami.
Diablak widoki są wyśmienite, zimowe formy.
Warunki pogodowe
Pamiętajmy, że Babia Góra dzięki swojej lokalizacji, wysokości i braku naturalnych barier jest narażona na częste zmiany pogody. Bardzo silne wiatry w zimie często w połączeniu z brakiem orientacji w terenie powodują, że mimo swojej niskiej wysokości szczyt zbiera śmiertelne żniwo.
Akcji ratowników w sezonie jest wbrew pozorom sporo, jeśli dobrze nie znamy masywu to wybierajmy korzystne warunki pogodowe. Region Małej Babiej i dojście do niej od strony południowej jest często z nawianym, bardzo głębokim śniegiem. Szlak często jest nieprzetarty i wymaga dużego nakładu sił. Przejście między Diablakiem, a Małą Babią zwykle jest dobrze przetarte (naturalnie do przełęczy niemalże zawsze).
Podsumowanie
Babia Góra to najwyższa góra poza Tatrami, pamiętajmy jednak, że bywa niebezpieczna. Jest fantastycznym celem jedno dniowych wycieczek, jeśli planujemy brać dzieci wybierajmy najkrótsze warianty (nawet tu mamy spore przewyższenie) przy pewnej pogodzie. Warto wybrać się na wschód czy zachód słońca na szczyt, będziemy mogli podziwiać jak budzi się świat gór do życia.