Mała i Wielka Fatra to świetne trekkingowe propozycje.
Zapraszam na letnią lub zimową wizytę u naszych południowych sąsiadów. Skalne szczyty, szerokie doliny, polany i piękne krajobrazy.
Wielka Fatra
Wielka Fatra wbrew pozorom jest mniejsza obętościowo od Małej Fatry. Jej rozłożyste, mocno zróżnicowane, wyspowe pasmo o skomplikowanym układzie grzbietów i dolin. Charakterystyczną cechą krajobrazu są rozległe, bardzo widokowe polany pasterskie. Podział na Wielką i Małą Fatrę ma bezpośredni związek z obszarem pastwisk, a nie z powierzchnią czy wysokością. Wielka Fatra z natury łagodniejsza była bardziej wykorzystywana i znajdowało się w niej więcej pastwisk, w porównaniu z bardziej skalistą i mniej dostępną Małą Fatrą.
Jest jedną z najrzadziej odwiedzanych wielkich słowackich krain górskich.
Pasmo Wielkiej Fatry objęte jest ochroną w ramach parku narodowego. Obszar obejmuje między Rużomberkiem na północnym wschodzie, a Bańską Bystrzycą na południu Słowacji. W zachodniej części najbardziej znane większe miejscowości to Turčianske Teplice i Martin. Polecaną bazą wypadową może być także Liptovské Revúce.
Obszar góski Wielka Fatra przypomina Bieszczady z połoninami. Ciągną się od Krížnej przez Frčkov, Ostredok aż do Ploskiej. Z drugiej strony sporo występuje tutaj skalistych szczytów, co po części kojarzy je z Pieninami. Spacerując szerokimi dolinami dostrzeżemy także wsypowy charakter pasma. Szlaki są strome, z długimi podejściami. Przewyższenia są znaczące, musimy się nastawić na znacznie trudniejsze spacery niż w naszych rodzimych Beskidach. Często szlaki są jednokierunkowe, należy o tym pamiętać planując wycieczkę.
Co polecam w Wielkiej Fatrze
Zdecydowanie warto zaliczyć główny grzebień Krížna, Frčkov do Ostredoka (1592m). Po wdrapanie się na szczyt Krížnej, dalsza trasa jest wynagrodzona pięknymi widokami na szerokie pasma Wielkiej Fatry. Szlak prowadzi cały czas przez rozległe, wspaniałe połoniny. W grzbiecie przewyższeń już praktycznie nie ma.
Z tego grzbietu dojrzymy charakterystyczną sylwetkę Rakytova, szczytu o całkowicie innym charakterze. Zdobycie go wymaga przejścią ostrymi szlakami ale jest warte widoków, sięgających po Tatry.
Jeżeli chcemy poczuć skaliste szczyty to zdecydowanie warte uwagi będą regiony Ostrej oraz Tlski.
Mała Fatra
Mała Fatra jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych pasm górskich w Karpatach. Pasmo to składa się z części: krywańskiej i luczańskiej.
Najwyższy szczytem Małej Fatry jest Wielki Krywań(1709 m), a łączna długość oznakowanych szlaków turystycznych wynosi ok. 150 km. Szczytów o znacznej wysokości znajdziemy tu sporo do głównych należą: Chleb, Stoch, Mały Krywań czy Wielki i Mały Rozsutec. Są tylko niewiele niższe od Krywania, ale nie mniej malownicze. Głównym grzbietem poprowadzono czerwony szlak prowadzący granią. Widoki są imponujące. U podnóża Wielkiego Krywania znajduje się sławna Dolina Vratna, do której łatwo dojedziemy samochodem. Obok parkingu znajduje się kolejka linowa, wzdłuż której poprowadzono szlak.
We wschodniej części głównego grzebienia Małej Fatry znajdują się Mały i Wielki Rozsutec(1610m), który jest symbolem całego pasma. Piękna, skalista postura stawia go na szczycie celów do zdobycia. Sąsiaduje ze Stohem, natomiast u jego podnoża zalesionymi dolinami, utworzyły się kaniony, wąwozy sławne Diery.
Wielki Krywań Mała Fatra
Rodzinnie na najzwyższy szczyt Małej Fatry, w zimowej scenerii.
Kriżna i Ostredok zimowo
Wielka Fatra, ładna zimowa tura, mało ludzi, fajne zimowe widoczki.
Mała Fatra Grzbietem przez Południowy Groń
Chocz zimowo
Ładna górka, odwiedzona kilku krotnie, szczególnie zimą robi ładne wrażenie
Stoh zimowo
Piękna Mała Fatra, malownicze krajobrazy, super wycieczkowe trasy, chętnie powracam
Rozsutec zimowo Mała Fatra
Symbol Słowacji, uznany za najpiękniejszą górę obok narodowej czyli Krywania
Ostra, Tlsta Wielka Fatra
Ciekawe niewysokie pasmo, z formami skalnymi