Giewont || informacje
Giewont (1894m) to jeden z najbardziej znanych szczytów Tatr Zachodnich. Masyw skałada się z głównego Wielkiego Giewontu, Małego oraz Długiego Giewontu, o łącznej długości 2.7km. Dla zdecydowanej większości to właśnie Giewont obok Rysów jest najczęściej kojarzonym szczytem w Tatrach.
Masyw Giewontu otaczają doliny:
- Dolina Bystrej,
- Kondratowa, na której znajduje się schronisko na Hali Kondratowej,
- Dolina Małej Łąki z południowego-zachodu,
- Od południa Dolina Strążyska.
Z północnej strony znad Zakopanego, opada stromą, wysoką 600 metrową ścianą, natomiast od południa jest zdecydowanie łagodniejszy.
Giewoncka Przełęcz (1680m) rozdziela Wielki i Mały Giewont. To właśnie z niej opada słynny Żleb Kirkora cieszący się bardzo złą sławą. Wielu turystów, którzy zdcydowali się na zejście w celu skrócenia sobie drogi, błądziło tu, a nawet zginęło. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla turystów.
Giewont zagrożenia
Pomimo tego, że szlaki na ten znany szczyt są w miarę łatwe i popularne, zdarza się tu wiele wypadków. Co ciekawe głównie latem. Oczywiście główną przyczyną są warunki pogodowe, które błyskawicznie potrafią się zmienić i przywiać burzę.
To właśnie burze są przyczyną wielu wypadków, z uwagi na fakt iż na szczycie postawiony jest olbrzymi 15 metrowy krzyż. Krzyż ten z naturalnych przyczyn skupia na sobie pioruny. A na dodatek łańcuchy, które wyprowadzają na szczyt w kopule nie pomagają podczas wyładowań atmosferycznych.
Możliwości szlakowe:
- Niebieski z Kuźnic przez Halę Kondratową, Kondracką Przełęcz na wierzchołek, szlak zajmuje koło 3 godzin.
- Żółtym Doliną Małej Łąki, który w górnych partiach łączy się na Kondrackiej Przełęczy ze szlakiem z Kondratowej Doliny. Jest on trochę dłuższy od poprzedniego 3.15-3.30h.
- Czerwonym przez Przełęcz w Grzybowcu. Do której dostać się możemy od strony Doliny Strążyskiej (szlaki czerwone) lub Małej Łąki (szlaki żółty + czarny). W górnych partiach pod wierzchołkiem łączy się z pozostałymi na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Jest jednym z trudniejszych wariantów, czasowo około 3.30h
- Żółtym, obniżając się z Kopy Kondrackiej w masywie Czerwonych Wierchów, 45 min na Kondracką Przełęcz. Z przełęczy 30 min na szczyt wraz z niebieskim szlakiem.
Wschód słońca na Giewoncie
Wcześnie w nocy udajemy w 3 osobym zespole na wierzchołek w celu zdążenia na wschód słońca, który łatwo osiągamy. Wybieramy wariant z Doliny Małej Łąki żółtym szlakiem, następnie czarnym na Przełęcz w Grzybowcu. Dalej przez Grzybowiec, na Siodło pod zboczami Małego Giewontu podchodzimy do łącznika z niebieskimi znakami. Końcowy odcinek po łańcuchach w nocy jest całkiem fajny, ludzi nie ma, kolejek nie ma, można szybko się przemieszczać.
Na szczycie oprócz nas jest jeszcze kilka osób, którzy także korzystają w warunków.
Kilka fot i spektakl się kończy, ale warto na te kilka chwil tu się zjawić
Zbieramy się na dół, a tu pod koniec dość dobre światło pada w stronę Doliny Kondratowej, schodzimy w stronę Kuźnic.
Krótkie podsumowanie
Giewont to jeden z ważniejszych szczytów dla Zakopanego, nic więc dziwnego, że przyciąga tysiące ludzi. Wschód słońca jest przede wszystkim fantastycznym spektaklem. Zdecydowanie godnym polecenia, po pierwsze praktycznie jesteśmy tu sami, szybko korzystamy z łańcuchów, nie grożą nam popołudniowe burze. Pamiętajmy, jak widzimy że się pogoda szybko zmienia na negatywnie wyglądające chmury burzowe lepiej zawrócić póki mamy na to sposobność.