Hala Lipowska || informacje
Rozległa polana na południowych stokach Lipowskiego Wierchu (1324 m) to Hala Lipowska, należąca do Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Zapytamy dlaczego hala? W przeciwnieństwie do hal tatrzańskich nie jest piętrem roślinności w górach, lecz z uwagi na fakt, iż dawniej była mocno użytkowana pastersko głównie do wypasu owiec. Drugi człon nazwy wziął się z porośnietych w przeszłości lip na zboczach.
Lipowska rozciąga się mniej więcej na wysokości od 1150 do blisko 1300m. W górnych partiach, pod lasem znajdziemy schronisko PTTK. Schronisko zbudowała niemiecka organizacja Beskidenverein w latach 30tych ubiegłego wieku. Jest alternatywą dla sąsiedniego schroniska oddalonego o kilkaset metrów na Rysiance.
Z polany podziwiać możemy szeroką panoramę na Tatry, Małej Fatry, znaczną większość Beskidu Żywieckiego. Zimą na polanie możemy skorzystać z działającego wyciągu orczykowego.
Hala Lipowska || szlaki
- Zielonym szlakiem z Hali Boraczej 2 godziny,
- Z Rajczy przez Halę Redykalną żółtym, 3.20h (nasz wariant dochodzi do niego na wysokości Zapolanki ze Złatnej,
- Niebieskim szlakiem ze Złatnej 3 godziny,
- Z sąsiedniej Rysianki 15 minut.
Moje najczęstsze pętle biegowe to:
- Żabnica Skałka – Rysianka – Hala Lipowska – Hala Boracza – Żabnica,
- Dłuższa wyrypa Korbielów – Łuszczowa – Sopotnia – Romanka – Rysianka – 3 Kopce – Pilsko – Korbielów.
Rysianka || informacje
Hala Rysianka jest dużą polaną w Beskidzie Żywieckim, leżąca na wschodnich i południowo-wschodnich stokach Rysianki. Rozciąga się na wysokości mniej więcej od 1150 do 1260 metrów. Podobnie jak sąsiednia Hala Lipowska odnosi się do wypasu pasterskiego, a nie ściśle do piętra roślinności. Jest jedną z najbardziej widokowych hal w całych Beskidach.
Panorama częściowo pokrywa się z panoramą z Hali Lipowskiej i obejmuje Pilsko, Tatry, Małą Fatrę. W przeciwieństwie do sąsiedniej hali, z tej panorama rozszerza się na północ i wschód na Romankę i przede wszystkim Babią Górę.
W górnej części hali znajduje się Schronisko PTTK na Hali Rysiance, które jest tłumie odwiedzane, obok niego znajduje się także kamera online.
Szlaki na Rysiankę
- Niebieski z Sopotni Wielkiej Kolonii 2 godziny,
- Z Sopotni Wielkiej przez masyw Romanki 4 godziny,
- Żabnica Skałka 2 godziny,
- Ze Złatnej niebieskim 3.50h,
- Ze Złatnej czarnym, 1.5h,
- z 3 Kopców 0.40h,
- z Hali Boraczej przez Lipowską zielonym 2.15h.
Hala Redykalna || informacje
Hala Redykalna polana w Beskidzie Żywieckim, leżąca na południowo-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu (1146 m). Dawniej była intensywnie użytkowana pastersko, od tego wywodzi się pierwszy człon nazwy Hala. Drugą częścią nazwy hali pochodzi od słowa redyk, które oznaczało wiosenne wyjście owiec na halę lub jesienny powrót z niej.
Szlaki dochodzące do hali:
- Z Hali Boraczej czarnym 1h,
- Z Rajczy zółtym szlakiem przez Zapolankę.
Pętla Złatna, Zapolanka, Hala Redykalna, Lipowska, Rysianka, Złatna
Pętle zaczynamy w Złatnej, w bocznej odnodze idącej w stronę Zapolanki, gdzie prowadzi stary szlak rowerowy. Trafimy do niego idąc zgodnie z niebieskimi szlakami po czym odbijamy w lewo w drogę kierującą się w stronę wyżej położonych domów w stronę Zapolanki. Częściowo asfaltem, częściowo płytami zdobywamy wysokość i podchodząc do żółtego wysoko położonego przysiółka Zapolanki, gdzie łączymy się z zółtym szlakiem z Rajczy. Na skraju szerokiej polany znajdziemy z boku na stokach kilka domów między innymi Chatę Zapolankę. Pojawiają się pierwsze widoki na Beskid Żywiecki i Małą Fatrę.
Dochodzimy do żółtego szlaku i w prawo kierujemy się w górę.
Pniemy się systematycznie w górę, poszerza się nam panorama od pobliskiego Muńcoła przez Rycerzową, po wierzchołki Małej Fatry, Wielkiej Raczy. Na prawej flance regiony Zwardonia z Ochodzitą, pasmem Praszywki, Będoszki powyżej Soli. Dochodzimy do szerokiej hali, która jest nachylona pod kątem około 20-30 stopni, to Hala Redykalna ma około 500 metrów szerokości.
Hala Redykalna
Na skraju hali mamy połączenie ze szlakiem idącym od strony Hali Boraczej. Co ciekawe szlakiem tym z Rajczy ostatnim razem szedłem uwaga z 25 lat temu! Niewiele się tu zmieniło, cały czas wygląda podobnie, trochę drzew jakby mniej w okolicy, czas się zatrzymał. Jesteśmy w głównym grzbiecie, teraz kierujemy się na wschód przez najciekawszy odcinek, przez który zwiedzimy wiele hal.
Trawersujemy południowe zbocza Boraczego Wierchu, który jest gęsto porośniety od naszej lewej strony. Widoki w stronę Tatr sie poszerzają.
Delikatnie zdobywamy wysokość i cały czas trawersujemy kolejne hale, zbliżając się do schroniska na Hali Lipowskiej.
Hala Lipowska
Dochodzimy do głównych hal do schroniska, które jest popularnym celem.
Tak sjesta, drobne zakupki w schronisku, relaks w dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Stąd mamy koło 10 minut spacerku (często w błocie) w stronę Rysianki, która stanowi jakby całość z Lipowską.
Rysianka
Najbardziej znana w okolicy, najczęściej odwiedzana hala z szeroką panoramą, oczywiście zawsze spore tłumy ludzi.
Spędzamy tu kilka minut i kierujemy się szlakiem zejściowym w stronę Złatnej Huty. Dziewczyny dobrze znają ten szlak z zimowgo zjazdu sankami. Po drodze ostatnie spojrzenia na boczny grzbiet idący w stronę Pilska.
Żegnamy halę i kierujemy się w stronę parkingu, z którego mi jeszcze pozostanie kilka kilometrów biegu w stronę auta, które jest zaparkowane w dolnej części i pół dniowa, pozytywnie spędzona wycieczka górska dobiega końca.
Podsumowanie
Hala Lipowska, Redykalna i przede wszystkim Rysianka to jedne z ciekawszych propozycji Beskidu Żywieckiego. Są alternatywą dla wyższych Pilska i Babiej Góry, czy z boku leżących hal chociażby pod Rycerzową. Zdecydowany mus dla Beskidów. Dojścia nie są ciężkie, nasza 7 letnia córa dała sobie radę z tą pętlą 13 kilometrową (ja z biegiem całość 18km). Hale o każdej porze roku są świetnym punktem wypadowym, relaksacyjnym i oczywiście panoramicznym. Jesienią wygladają fantastycznie. Na wiosnę natomiast mamy okazję podziwiać hale odziane pięknymi krokusami.