Do naszego sztandarowego składu z Kamilem dołączył Jerzy, wraz z którym zaliczona została Mała Szarpana Turnia w Dolinie Złomisk. Wczesne wyjście z zamiarem przejścia całości pięknych Szarpanych Turni. Upalna pogoda na Podhalu niestety nie przełożyła się na idealną w górach. Do grani było znośnie, następnie zaczęło kropić deszczem. Teren obfituje w piękny granit i formy skalne i pomimo zapasu czasu i znalezieniu koleby, która miała nam posłużyć nocą zdobyliśmy jedynie pierwszą Małą Szarpaną Turnię.
Mała Szarpana Turnia || informacje
Mała Szarpana Turnia (Malý Ošarpanec, 2327m) znajdująca się w południowo-wschodniej grani Wysokiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Stanowi najniższą i najbardziej wysuniętą na południe z trzech wspaniałych formacji skalnych Szarpanych Turni. Od Pośredniej Szarpanej Turni na północnym zachodzie oddzielona jest siodłem Niżniej Szarpanej Szczerbiny, natomiast od południowego wschodu sąsiaduje z pobliską, niewielką Rumanową Kopką.
Taternicko jest to fenomenalny sektor wspinaczkowy, ściany są łatwo dostępne podejściowo, wspinanie jest wymagające, wielowyciągowe. Wiele dróg przebiega w bardzo stromych ścianach i uskokach.
Szarpane Turnie || wspinanie
Szarpane Turnie (Ošarpance) to wspaniała grupa trzech turni znajdujących się w południowo-wschodniej grani Wysokiej po słowackiej części Tatr Wysokich. Od masywu Smoczego Szczytu na północnym zachodzie oddzielone są głęboko wciętą Szarpaną Przełączką, która jest odwiedzana najczęściej po przejściu grani.
Szarpane Turnie:
- Wielka Szarpana Turnia (Veľký Ošarpanec, 2364m),
- Wyżnia Szarpana Szczerbina,
- Pośrednia Szarpana Turnia (Prostredný Ošarpanec),
- Niżnia Szarpana Szczerbina,
- Mała Szarpana Turnia (Malý Ošarpanec), na której znajdziemy najpiękniejsze drogi.
Mała Szarpana Turnia || Komin Komarnickich
Podejście Doliną Złomisk jak zawsze nie jest ani stresujące, ani nudne. Ilekroć nią idę zawsze coś nowego zobaczę, czy się dowiem. Podchodzimy pod zachodnią ścianę i szybko odnajdujemy nasz komin. Wspinanie ścianą odrzucilliśmy, w planie było przejście 3 sławnych Szarpanych Turni.
Komin Komarnickich wyceniany jest na III i 2.5h wspinania. Znajdziemy po drodze pojedyńcze punkty stałe do asekuracji, lecz nastawmy się raczej na swój sprzęt. Wycena jest adekwatna, choć miejscami wydawało się jakby było ciut trudniej. Najczęściej jest to jednak droga zjazdowa po przejściu sąsiedniej ściany.
Środkowa część Małej Szarpanej Turni
Po przejściu komina w środkowej części Małej Szarpanej Turni czeka nas III płytowe wspinanie najpierw na pierwszą turnię. Za kominem mamy szerokie półki, z których na lewo ciekawą stromą ścianką kierujemy się do odstrzelonych turni. Są bardzo charakterystyczne, trudno je pomylić.
Po osiągnięciu tych strzelistych skałek czeka nas zdecydowanie najtrudniejszy odcinek do pokonania. Pomimo, że wyceniany na III mogę z całą stanowczością podkreślić, że jest to jedna z tych III, które pamięta się na długo.
Co tu dużo mówić fantastyczna sceneria, wspinanie płytowe wygląda na zdecydowanie o wiele trudniejsze niż wskazywałaby cyfra. Trzeba opanować nerwy i w drogę. Prowadzenie nie jest łatwe, lecz znajdziemy po środku rysę, która pomaga i bez niej cyfra była by znacznie wyższa. Ma się wrażenie, że w życiu tu nie ma III..
Niestety zaczęło padać i zawiedzeni jesteśmy zmuszeni odpuścić dalszą piękną drogę. Zjeżdżamy w stronę stanowiska zjazdowego Kominem Komarnickich. Dalej kominem dłuższy zjazd i jesteśmy pod ścianą, jak na złość popadało i nas wygoniło.
Podsumowanie
Mała Szarpana Turnia i jej ściany głęboko zapada w pamięci. Grań Szarpanych Turni jest jedną z ciekawszych propozycji graniowych na takim poziomie strzelistych szczytów. Piękny zakątek Tatr.