Mała Szarpana Turnia
Wspaniała piramida szczytowa || Mała Szarpana Turnia

Do naszego sztandarowego składu z Kamilem dołączył Jerzy, wraz z którym zaliczona została Mała Szarpana Turnia w Dolinie Złomisk. Wczesne wyjście z zamiarem przejścia całości pięknych Szarpanych Turni. Upalna pogoda na Podhalu niestety nie przełożyła się na idealną w górach. Do grani było znośnie, następnie zaczęło kropić deszczem. Teren obfituje w piękny granit i formy skalne i pomimo zapasu czasu i znalezieniu koleby, która miała nam posłużyć nocą zdobyliśmy jedynie pierwszą Małą Szarpaną Turnię.


Mała Szarpana Turnia || informacje

Mała Szarpana Turnia (Malý Ošarpanec, 2327m) znajdująca się w południowo-wschodniej grani Wysokiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Stanowi najniższą i najbardziej wysuniętą na południe z trzech wspaniałych formacji skalnych Szarpanych Turni. Od Pośredniej Szarpanej Turni na północnym zachodzie oddzielona jest siodłem Niżniej Szarpanej Szczerbiny, natomiast od południowego wschodu sąsiaduje z pobliską, niewielką Rumanową Kopką.

Taternicko jest to fenomenalny sektor wspinaczkowy, ściany są łatwo dostępne podejściowo, wspinanie jest wymagające, wielowyciągowe. Wiele dróg przebiega w bardzo stromych ścianach i uskokach.


Szarpane Turnie
Szarpane Turnie, widoczne płyty w środkowej części Małej Szarpanej
1] Niżnia Przełączka pod Igłą, 2] Szarpana Przełączka, 3] Wielka Szarpana Turnia, 4] Pośrednia Szarpana Turnia, 5] Mała Szarpana Turnia, 6] Wschodnia Rumanowa Przełęcz, 7] Bartkowa Turnia, 8] Mały Ganek, 9] Pośredni Ganek, 10] Złomiska Przełączka, 11] Złomiska Turnia

Szarpane Turnie || wspinanie

Szarpane Turnie (Ošarpance) to wspaniała grupa trzech turni znajdujących się w południowo-wschodniej grani Wysokiej po słowackiej części Tatr Wysokich. Od masywu Smoczego Szczytu na północnym zachodzie oddzielone są głęboko wciętą Szarpaną Przełączką, która jest odwiedzana najczęściej po przejściu grani.

Szarpane Turnie:

  • Wielka Szarpana Turnia (Veľký Ošarpanec, 2364m),
  • Wyżnia Szarpana Szczerbina,
  • Pośrednia Szarpana Turnia (Prostredný Ošarpanec),
  • Niżnia Szarpana Szczerbina,
  • Mała Szarpana Turnia (Malý Ošarpanec), na której znajdziemy najpiękniejsze drogi.

Szarpana Turnie || Korona Wysokiej
Szarpane Turnie najniższe” w grani schodzącej z Wysokiej || Korona Wysokiej ze Żłobistego Szczytu

Szarpane Turnie zachodnia ściana
Szarpane Turnie zachodnia ściana z księżycem w roli głównej, zrobione w zejściu z Wysokiej

Mała Szarpana Turnia || Komin Komarnickich

Podejście Doliną Złomisk jak zawsze nie jest ani stresujące, ani nudne. Ilekroć nią idę zawsze coś nowego zobaczę, czy się dowiem. Podchodzimy pod zachodnią ścianę i szybko odnajdujemy nasz komin. Wspinanie ścianą odrzucilliśmy, w planie było przejście 3 sławnych Szarpanych Turni.

Komin Komarnickich wyceniany jest na III i 2.5h wspinania. Znajdziemy po drodze pojedyńcze punkty stałe do asekuracji, lecz nastawmy się raczej na swój sprzęt. Wycena jest adekwatna, choć miejscami wydawało się jakby było ciut trudniej. Najczęściej jest to jednak droga zjazdowa po przejściu sąsiedniej ściany.

Mała Szarpana Turnia
Komin Komarnickich wyprowadza na środkowe płyty Małej Szarpanej Turni, z wygodnym stanowiskiem zjazdowym i odpoczynkowym

Komin dość nietypowy

Mała Szarpana Turnia
Z perspektywy prowadzenia, spojrzenie w dół

Komin Komarnickich końcowe trudności, wydostanie na dogodną półkę

Na grani Małej Szarpanej Turni

Środkowa część Małej Szarpanej Turni

Po przejściu komina w środkowej części Małej Szarpanej Turni czeka nas III płytowe wspinanie najpierw na pierwszą turnię. Za kominem mamy szerokie półki, z których na lewo ciekawą stromą ścianką kierujemy się do odstrzelonych turni. Są bardzo charakterystyczne, trudno je pomylić.

Szarpane Turnie
Odstrzelone turnie do nich się kierujemy

Wspinanamy jak puszcza

Po osiągnięciu tych strzelistych skałek czeka nas zdecydowanie najtrudniejszy odcinek do pokonania. Pomimo, że wyceniany na III mogę z całą stanowczością podkreślić, że jest to jedna z tych III, które pamięta się na długo.

Fenomenalna grań szczytowa piramida Małej Szarpanej Turni

Grań Szarpanych Turni
Obłędna Mała Szarpana Turnia

Co tu dużo mówić fantastyczna sceneria, wspinanie płytowe wygląda na zdecydowanie o wiele trudniejsze niż wskazywałaby cyfra. Trzeba opanować nerwy i w drogę. Prowadzenie nie jest łatwe, lecz znajdziemy po środku rysę, która pomaga i bez niej cyfra była by znacznie wyższa. Ma się wrażenie, że w życiu tu nie ma III..

Mała Szarpana Turnia
Mała Szarpana Turnia || trudności płytowe

Szarpane Turnie, na grani

Wielka Szarpana Turnia
Pośrednia i Wielka Szarpana Turnia

Niestety zaczęło padać i zawiedzeni jesteśmy zmuszeni odpuścić dalszą piękną drogę. Zjeżdżamy w stronę stanowiska zjazdowego Kominem Komarnickich. Dalej kominem dłuższy zjazd i jesteśmy pod ścianą, jak na złość popadało i nas wygoniło.

Zjazd płytami w środkowej części Małej Szarpanej Turni, płyta powyżej półek ze stanowiskiem zjazdowym do Komina oraz powyżej ściany południowo-wschodniej

Podsumowanie

Mała Szarpana Turnia i jej ściany głęboko zapada w pamięci. Grań Szarpanych Turni jest jedną z ciekawszych propozycji graniowych na takim poziomie strzelistych szczytów. Piękny zakątek Tatr.