Masywny Mangart widziany z podjazdu na wysoko położony parking

Potężny, wysoki szczyt w Alpach Julijskich, który dzięki podjazdowi jest łatwo dostępny. Podjeżdżam płatną drogą na Mangart Saddle (2070m) autem i dalej błyskawicznie ferrata wyprowadza na szczyt.


Mangart || informacje

Mangart (2678m) jest jedną z najwyższych i najważniejszych gór w Alpach Julijskich. Jako władca zachodniej części słoweńskich gór Mangart z ogromnym masywem rozddziela północno-zachodnią część Słowenii od północno-zachodniej części Włoch. Jego ogromna północna ściana rozmiarami może konkurować z północną ścianą Triglava. Nie jest może aż taka wysoka, lecz jej 3 kilometrowa szerokość także budzi szacunek.

Główny łańcuch górski biegnie w kierunku wschód-zachód. W kierunku południowym, na słoweńską stronę, spada blisko 2 kilometrowym zboczem w kierunku Doliny Koritnicy. Włoska, północna ściana opada 1300 metrów w kierunku doliny jezior Mangart. Wąski masyw Mangart leży pomiędzy Cez Jezik (2072 m) na zachodzie oraz Rob nad Zagacami (2250m) na wschodzie. W skład masywu wchodzą także inne pobliskie szczyty, najważniejszy z nich to Mali Koritniski Mangart / Piccolo Mangart di Coritenza (2333 m) po wschodniej stronie. To właśnie jego północna ściana jest szczególnie stroma. Stawia ona wielkie wyzwania dla najlepszych wspinaczy, którzy mogą tam zmierzyć się z najtrudniejszymi drogami.

Z uwagi na możliwy wjazd samochodem wysokogórsą drogą, która wznosi się na wysokość ponad 2000 metrów, Mangart stał się jednym z częściej odwiedzanych, wysokich szczytów w tej części Alp.


Dojazd

Dojazd od strony włoskiej nie stanowi większego wyzwania. Z autostrady Villach – Udine skręcamy exit Tarvisio na wschód, w kierunku Słowenii. Po przyjeździe do Fusine kierujujemy się drogą do jezior Mangart (Laghi di Fusine, 900m). Nad jeziorami (fantastyczna sceneria), droga jest zamknięta dla ruchu publicznego. Stamtąd oznakowaną ścieżką w kierunku południowym.

W drodze na Mangart, królują wysokie ściany

Jadąc od Słowenii, kierujemy się doliną Soca do Bovca, gdzie skręcamy w kierunku północnym do Doliny Koritnicy. Dalej do Log pod Mangartom, wioski turystycznej, która ucierpiała przez ogromne osunięcie ziemi. Aktualnie została odnowiona, lecz wszędzie dojrzymy skutki kataklizmu. Za wioską droga skręca na zachód, w kierunku Przełęczy Predilskiej (granica 1156 m), ale zanim dotrzemy do granicy, uwidzimy wąską drogę skręcającą w kierunku północno-wschodnim. Nią wzniesiemy się z poziomu 1100 metrów do 2000 metrów, gdzie znajdziemy także górskie schronisko.

Lago del Predil
Przepiękne Jezioro Predil (Lago del Predil), warto tu zaglądnąć po drodze

Dostęp do Przełęczy Predil możliwy jest także od strony włoskiej. Z Tarvisio kierujemy się doliną na południe (Jezerska dolina, Valle Rio di Lago). Nad jeziorem Rabelj, gdzie skecamy na wschód i podjeżdżamy wysoko do siodła.

Mangart Saddle (2070m) podjazd wysokogórską drogą

Ferrata słoweńska na Mangart (Slovenska Pot)

Mangart Slovenska Pot, możliwość logicznej pętli jest pozytywna

Najpierw musimy zaparkować samochód, teoretycznie jest sporo miejsca, lecz w sezonie letnim natężenie ruchu jest spore. Warto przybyć wcześniej z rana. Kierujemy się na wyraźne siodło łączące obie ferraty u podstawy, widoczne łączenie kolorów (na zdjęciu topo”). Podejście nie przedstawia wielkiego wyzwania.

Okoliczne szczyty (Rateski Maly Mangart), na lewo od nich piargiem podchodzimy na siodełko

Mangart Saddle, widoczny podjazd i droga podejściowa do siodła

Zbliżenie na masywną bryłę i ferrata z bliska

Droga nie jest trudna, lecz prowadzi zacięciem, które potrafi być wilgotne, choć nie zmienia to faktu, że w lecie bywa ciepło i raczej nie wpływa to znacząco na jakość wejścia.

Slovenska Pot
Slovenska Pot || widzimy pierwszych turystów

Ferrata Slovenska Pot spokojne zdobywanie wysokości

Ferrata Slovenska Pot

Są miejsca bardziej siłowe, lecz bez przesady nie ma tu znaczących trudności technicznych, z pewnością większość poradzi sobie z tą ferratą. Im bliżej grani, tym bardziej sucho i przyjemnie, zdobywamy kolejne metry i czujemy jak zbliżamy się do celu.

Ferrata Slovenian Route

Ferrata typowa sceneria

Mangart || zejście Italian route (Via italiana)

Melduję się sprawnie na wierzchołku, który stanowi dogodny punkt widokowy, z racji wysokości. Przestrzeń jest spora, możemy dojrzeć inne okoliczne kolosy. Droga włoska nie przedstawia trudności, jest po prostu dużo nudniejsza. Dobrze, że wybrałem taki wariant pętli, byłbym rozczarowany, iść tą ferratą w obu kierunkach.

Szczyt Mangartu

Jałowiec z Mangartu
Potężny Jałowiec z wierzchołka Mangartu

Podsumowanie

Mangart to wysoka i ciekawa góra w Alpach Julijskich, która dzięki możliwości wysokiego podjazdu autem nie zajmie nam całego dnia. Jest to cel na półdniową eksplorację. Drugą część dnia warto spędzić w pobliskich jeziorach górskich, które są fenomenalne i stanowią mega atrakcję okolicy.