Rakuska Czuba informacje

Rakuska Czuba (Veľká Svišťovka, 2038m) to najwyższy szczyt w Rakuskiej Grani w słowackich Tatrach Wysokich

Nazwa polska pochodzi od spiskiej wsi Rakusy. W dawnych czasach na stokach Rakuskiej Grani znajdowały się tereny pasterskie. Ze szczytu rozciągają się szerokie widoki na otoczenie Doliny Kieżmarskiej i Świstówki Huncowskiej.

Opis szlaku z Łomnicy Tatrzańskiej


Zaczynając w kurorcie Tatrzańska Łomnica pierwszym etapem jest dotarcie do stacji START, raczej spacerowe. Mamy dwa warianty albo drogą jezdną, albo szlakiem, które łączą się poniżej stacji Start. Dalsze podejście pod Łomnickie Pleso jest już znacznie stromsze.

Zbliżając się pod staw panorama się rozszerza o ściany Łomnicy, Wideł i Kieżmarskiego, na którym wiele lat wcześniej przechodziłem z Kamilem drogę Lewy Puskas.

W drodze na Skalnate Pleso
W drodze na Skalnate Pleso

Poniżej stawu od zachodniej strony przy szlaku mijamy schronisko Skalnata Chata, w którym raz miałem okazję spędzić noc. Nad Łomnickim Stawem tradycyjnie spotykamy mnóstwo osób. Omijamy Staw od prawej strony i jak mamy szczęście do warunków pogodowych to możemy podziwiać gniazdo Łomnicy. Prawdopodobnie większość ludzi korzysta z kolejki do tego miejsca. Ja natomiast wolę tu pobiegać, jedynie z ciężkimi plecakami czasem korzystam z niej.

Łomnicki Staw Łomnica
Łomnicki Staw, Łomnica, Grań Wideł i południowe ściany Kieżmarskiego Szczytu

Stopniami skalnymi wznosimy się wyżej pod główne spiętrzenie Huncowskiego Szczytu. Jego ramię zostawiamy z lewej strony i odbijamy w prawo trawersując jego południowe stoki. Dalsza część szlaku, która stanowi Magistrala na całej jej długości od Łomnickiego Stawu odbija w lewo w wyraźną Dolinę Huncowską pomiędzy Rakuska Czubą, a Kieżmarskim wraz z Huncowskim Szczytem.

Rakuska Czuba Dolina Huncowska
Dolina Huncowska, widok na Kieżmarskie i Huncowski Szczyt

Rakuska Czuba, Rakuski Przechód

Pozostaje piętro pod przełęczą i jesteśmy na połączeniu Doliny Łomnickiej z Kieżmarską na przełęczy Rakuski Przechód. Sam szczyt Rakuskiej Czuby jest oddalony o kilka minut z przełęczy i zdecydowanie każdy będąc na siodle podchodzi tam, mimo braku szlaku na szczyt. Widoki z Rakuskiej Czuby są ciekawe, mamy całkowicie inny wgląd z obie doliny i wschodnią część Tatr Wysokich. Oczywiście szlak nie kończy się na przełęczy. Jego dalsza część prowadzi Magistralą do schroniska przy Zielonym Plesie Kieżmarskim wyraźną ścieżka, ja jednak wracam na południe.

Rakuska Czuba Wielka Świstówka
Rakuska Czuba czyli Wielka Świstówka widok w stronę Tatr Bielskich, Jagnięcego i Kołowego Szczytu

Podsumowanie

Rakuska Czuba to ciekawy szczyt Tatr Wysokich, który jest dość łatwo dostępny, jedynie pod wschodnimi stokami Huncowskiego jest trochę przeszkód skalnych, w dolnych partiach Doliny Huncowskiej. Otoczenie Łomnickiego Stawu jest bardzo popularne i cenione, istnieje możliwość wjazdu kolejką aż na sam wierzchołek Łomnicy. Prawde mówiąc cena jest spora i wielu powie, że warta.

Powrót sprawnie tą samą trasą, suma w nogach tego wyjścia to 23km, 4.15h.