Rohatka i Dzika Turnia
Dzika Turnia i Rohatka z trawersu na Polski Grzebień

Rohatka (2290m) bieg na wysoką przełęcz. Rohatka to znacząca przełęcz łacząca Dolinę Staroleśną z Doliną Litworową, która stanowi górne piętro olbrzymiej, wspaniałej Doliny Białej Wody. Obok graniczy z kolejną przełęczą Polskim Grzebieniem (2200m). Stanowi ona dogodne przejście do Doliny Wielickiej.


Przebieg trasy, cel Rohatka bieg

Trasa biegu: Tatranska LesnaDolina StaroleśnaZbójnicka ChataRohatkaPolski GrzebieńDolina Wielicka i zbieg do Starego Smokovca

Pierwsze piętro to dostanie się do połączenia szlaku idącego z Hrebenioka. Nie jest to trudne ale powalone drzewa miejscami przeszkadzają.

Jesień w Tatrach
Jesień w Tatrach, fenomenalne widoki na Grań Kościołów

Kozica
Kozica na szlaku w stronę Rohatki

Dolina Staroleśna
Dolina Staroleśna, jesienią w Tatrach jest pięknie, pusto można podziwiać z bliska przyrodę

Następnie lasem spokojnie zdobywam wysokość i nabieram tempa. Niestety tempo słabnie w górnej części doliny, trochę poniżej schroniska.

Szlak w Dolinie Staroleśnej
Szlak w Dolinie Staroleśnej, Zbójnicka Chata

Zbójnicka Chata
Zbójnicka Chata w jesiennej szacie

Do schroniska dobiegam i robię chwilę przerwy, po czym zaczynam podejście na główny cel jakim jest tego dnia Rohatka bieg.

Oblodzone skały
Oblodzone skały

Szlak gubi się w zakosach ośnieżonym stokiem i co gorsza zlodowaciałymi skałami. Miałem przy sobie raki i czekan, korzystałem jedynie z czekana. Końcowy fragment podejścia na siodło już mocno ośnieżony. Na przełęczy mam okazję podziwiać szerszą panoramę.


Rohatka || ośnieżona

Na przełęczy zima na całego, nie ma mowy o spacerku

Zejście z Rohatki
Zejście z Rohatki

Polski Grzebień || na trawersie

Kolejny etap to zbieg/ześlizg na dno doliny i trawersem (sporo śniegu wytyczam swój wariant szlaku”) wydostaję się na siodło Polskiego Grzebienia.

Skały Dzikiej Turni
Skały Dzikiej Turni

Polski Grzebień
Polski Grzebień

Polski Grzebień
Z widokiem na Hrubą Turnię || Polski Grzebień

Wspaniały klimat i otoczenie Martinovki sprawia, że robię tu 10 minutową przerwę rozmawiając z ekipą z bliskiego wschodu ?!

Pozostaje mi zbieg całą Doliną Wielicką, aż do Smokovca co udało się zrobić w 60 minut dystansu 10km na 1000m przewyższenia co jest kapitalnym rezultatem. Po drodze obserwuję aktualny stan ośnieżenia bocznych ścian i podziwiam olbrzymi stożek u podstawy Żlebu Karczmarza.

Masyw Gerlachu
Masyw Gerlachu

Rohatka i Polski Grzebień pozostają za mną

Mijam Dolinę Wielicką i nie pozostaje mi nic innego jak zbieg aż do Starego Smokovca.

Dolina Wielicka
Dolina Wielicka

Z racji braku elektryczki w tych godzinach (jedyna szansa choć wątpliwa z racji dystansu i braku czasu). Szlak nie pozostawia złudzeń, pełno korzeni, las nie odpuszcza a czas uciekał, ale udało się na styk w tempie poniżej 6 min/km dobiec do stacji. Misja Rohatka bieg dobiegła końca.


Podsumowanie

Rohatka w połączeniu z Polskim Grzebieniem w warunkach ośnieżonych to zdecydowanie nie jest spacerek. Piękna jesień w Tatrach warta jest wyjazdu, na szlaku nie spotkamy niemalże nikogo w środku tygodnia. Dla mnie boma, biegi, natura, piekne widoki.