• Atrakcje Alpy Julijskie
  • Ferrata na Jalovec
  • W drodze na Jałowiec
  • Jałowiec z Mangartu
  • Spod szczytu Jałowca
  • Grań szczytowa Triglava
  • Widok spod Jałowca

Atrakcje Alpy Julijskie

wpis w: Alpy | 0
Ferrata na Jalovec

Alpy Julijskie podstawowe informacje

Atrakcje Alpy Julijskie obejmują w wiekszości szeroko rozumiany Triglavski Park Narodowy, opisany region został w dalszej części.

Rzeźba Alp Julijskich jest mocno zróżnicowana:

  • od mocno skalistych, najwyższych szczytów takich jak: Triglav (2864m) z jego potężnym murem jakim jest północna ściana,
  • przez skalne granie takie jak: Prisojnik,
  • Szczyty o ostrych kształtach jak piramidy Jalovca czy Mangartu,
  • Przez pokryte ogromnymi polanami Góry Bohinjskie, czy Fužinskih planin.

Najistotniejszy wpływ na ich budowę wywarł wapienny budulec i związane z nim procesy krasowe. Efektem długofalowej erozji są: jaskinie, wysokogórskie płaskowyże krasowe i silne wywierzyska głęboko w dolinach. Polodowcowe ślady zobaczyć możemy w formie jezior polodowcowych, czy powstałych olbrzymich U-kształtnych dolinach. Ostatnią pozostałością jest mini lodowczyk u podnóża Triglava.

Triglavski ledenik, pozostałość po lodowcu to mini lodowczyk w pobliżu kopuły szczytowej Triglava

Słowenia

Słowenia i sąsiadująca z nią Karyntia (południowa Austria) to wciąż dość odległy i mało znany świat dla polaków. A przecież ma fantastyczne atrakcje, piękne góry (wyższe od Tatr) z Triglavem na czele, jeziora z których najbardziej znane to przy miasteczku Bled, które jest wizytówką kraju. Znajdziemy tu także bardzo dużą ilość ciekawych jaskiń, zarówno te ogólnodostępne dla turystów jak olbrzymia jaskinia Postojna (zwiedza się kolejką co jest bardzo rzadkie i przyciągające jednocześnie), jak również te dostępne wyłącznie dla speleologów. Oczywiście nie możemy zapomnieć o najsławniejszej skoczni w Planicy, która jest drugą pod względem wielkości skocznią na świecie.

Dla mnie personalnie jako wspinacza i górołaza najbardziej zaciekawiły Alpy Julijskie. Nie są to jednak jedyne atrakcje, które są godne polecenia.
W górach tych bardzo spopularyzowało się wiele sportów jak wspinaczka, trekking, podjazdy szosowe na wysokie przełęcze, do których dojedziemy drogami asfaltowymi. Dla miłośników raftingu, krasowych spływów na pewno znajdzie się wiele sekcji, które spełnią ich oczekiwania.


Atrakcje Alpy Julijskie – moje ulubione miejsca

  • Triglav i Dolina Vrata. Triglav jest najwyższą górą Słowenii i Alp Julijskich. Północna ściana o rzadkich rozmiarach (1x3km!) stanowi jedną z najpotężniejszych ścian w całych Alpach. Jest narodową górą słoweńców, mawia się, że każdy z nich musi choć raz ją zaliczyć, temu jest często odwiedzana przez całę rodziny. Wizerunek góry nawet został umieszczony w godle państwowym. Proponowane wejście jedną z ciekawszych opcji jaką jest Ferrata Tominskova Pot z Dolina Vrata.
Aljazev Dom w kierunku Triglava, widok z Doliny Vrata w kierunku północnej ściany

Grań szczytowa Triglava

  • Mangartska Droga, najwyżej położona droga w Słowenii. Jest to kręta i fantastyczna droga, po której poza samochodami bardzo chętnie poruszają się mot raj dla rowerzystów i motocyklistów, droga strachu dla kierowców „szerszych” pojazdów, szczególnocykliści i rowerzyści. Mamy do pokonania na 12 kilometrach około 1000 metrów w pionie. Droga wiedzie przez tunele wykute w skałach, którymi często trudno się mijać z pozostałymi samochodami. Oczywiście będąc na przełęczy (2070m) warto zaliczyć wizytówkę tej części gór jaką jest potężna góra Mangart (2678m), która z tej perspektywy trochę traci na wielkości. Proponowane wejście Ferrata Slovenska Pot. W pobliżu po zjeździe na dół warto odwiedzić przepiękne jezioro polodowcowe Predil.
Mangartska Cesta
Wysokogórska Mangartska Droga, z widokiem na Mangart

Mangart potęzna bryła szczytowa

Jałowiec z Mangartu

Jeziora górskie

Polodowcowe jezioro Predil

  • Jezioro Bled (Blejsko Jezero) oraz Blejski Grad. Jezioro Bled jest zdecydowanie najsłynniejszym i jednym z najpiękniejszych jezior Słowenii, jest jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w tym pięknym kraju. Krajobraz lasów, skał i czystej szmaragdowej wody wzbogaca mała wysepka pośrodku jeziora Blejski Otok. Na wyspę możemy się dostać wyłącznie drogą wodną (dopływając wpław lub tradycyjną łódką zwaną tutaj „Pletna”). Woda jest tu nieoczekiwanie ciepła, z uwagi na aktywne źródłam termalne, jest zdecydowanie jednym z najcieplejszych jezior Alp. Nad północnym brzegiem jeziora znajduje się na wysokiej skale zamek Blejski Grad. Jest jednym z najstarszych w kraju powstał ponad tysiąc lat temu. Aktualnie znajdziemy tu muzeum okręgowe.
Blejski Grad
Jezioro Bled i Blejski Grad wizytówka i obowiązkowe miejsce do odwiedzenia

  • Jezioro Bohinjskie (Bohinjsko jezero) jest największym stałym zbiornikiem wodnym kraju, zasilane jest wodospadami Savicy. Znajduje się na trochę poniżej w kierunku południowym od Triglavskiego Parku. Na brzegu stoi Zlatorog, który jest symbolem słoweńskich Alp Julijskich. Powyżej jeziora kolejną atrakcją jest wjazd kolejką linową i spojrzenie na taflę z góry.
Jezioro Bohinjskie
Jezioro Bohinjskie widziane z kolejki linowej

Jezioro Bohinjskie to raj dla rowerzystów, wszelkiej aktywności wodnej i sportowej

Kranjska Gora

  • Kranjska Gora, Ruska Droga. Atrakcje Alpy Julijskie nie mogłby pominąć tego bardzo znanego ośrodka sportów zimowych. Zimą Kranjska Gora gości zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim. Miasteczko leży u podnóża wielkich gór i stanowi jakby bramę do nich. Ruska Droga łącząca Kranjską Gorę z miasteczkiem Trenta jest jedną z obowiązkowych i najbardziej spektakularnych dróg w całej Słowenii. Najwyższym punktem, który osiągniemy jest Przełęcz Vršič (1611m), na odcinku 24 km czeka na nas 50 ostrych, ponumerowanych i co ciekawe opisanych wysokością serpentyn. Podjeżdżając na przełęcz warto zatrzymać się przy jednym z licznych parkingów i przyjrzeć się najbliższym szczytom. Jednym z ciekawszych jest Prisojnik (2547m) z jego sławnym oknem”. Przełęcz Vrsic stanowi dogodny punkt wyjścia na piękny Jałowiec.
Kranjska Gora

Vrsic Pass

  • Jalovec (Jałowiec, 2645m) to jeden z elitarnych i najwyższych szczytów Alp Julijskich. Jego ostry kształt często uwietrzniany jest na pocztówkach. Będąc w okolicy Kranjskiej Gory warto o nim pomyśleć. CHoć jest dość wymagającym szczytem zdecydowanie warto. Najdogodniejsza jest trasa od południa, Jalovec z przełęczy Vrsic.
Widoki spod szczytu Jałowca, po przejściu ferraty