Babki, Ostra || informacje
Babki (1566 m) to rozległy masyw, który wraz z Ostra leżą u stóp Siwego Wierchu (1805 m), w jego południowej grani, w słowackich Tatrach Zachodnich. W tej grani wznoszą się takża Mała Ostra (1703m), wybitniejsza Ostra (1764m), Wielka Kopa (1648m) oraz Mała Kopa (1637m). Od Małej Kopy Babki oddziela Babkowa Przehyba (przełęcz Wałowiec lub Hrtany, 1491m).
Ostra szczyt leżący w południowej grani Siwego Wierchu po słowackiej części Tatr Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Małą Ostrą (1707 m), od której oddzielony jest przełęczą Przysłop (1680 m), a Wielką Kopą (1648 m). Ostra jest szczytem zwornikowym, który wznosi się nad trzema dolinami.
- W zachodnim kierunku odchodzi od szczytu długi grzbiet, ciągnący się przez przełęcz Suchą Przehybę i Suchy Wierch po grzbiet Suchego Gronia.
- Natomiast wschodnie stoki opadają do Doliny Bobrowieckiej Liptowskiej.
Jest szczytem, który głównie odwiedzamy podczas wejścia na Siwy Wierch, rzadko wybieramy go samego w sobie. Oczywiście jego sylwetka szczególnie w zimie przyciąga uwagę, to jednak nie jest znaczącym szczytem Tatr Zachodnich.
Stożkowy kształt Ostrej jest z łatwością rozpoznawalnym szczytem, porośniętym niską kosodrzewiną. Zbudowany jest głównie z wapieni i dolomitów (skały osadowe). Z niego możemy podziwiać między innymi masyw Salatynów.
Babki, Ostra, Siwy Wierch || szlak
Zasadniczo nie mamy tu wiele opcji dojścia głównym szlakiem jest mikst szlaków zielonego i niebieskiego. Zielonym przechodzimy przez wszystki szczyty południowej grani.
- Niebieski szlak startujący z wylotu Doliny Jałowieckiej (dojedziemy tu drogą jezdną wraz z żółtym szlakiem), dokładniej z parkingu Pod Lipovcom, łączy się z zielonym dochodzącym od wschodu. Dalej szlakiem zielonym przez wszystkie ważniejsze wzniesienia Babek i Ostrej w stronę Siwego Wierchu. Szlak niebieski trawersuje je od lewej strony i pomija dochodząc na Przedwrocie łącząc się ponownie z zielonym
Niebieskim szlakiem w pięknej wiosennej scenerii mijamy Bobrowiecki Wapiennik podchodzimy pod główny grzbiet szerokimi polanami, w daleszej części szlak wznosi się kręto w gęstym lesie i wyprowadza nad Rozstój pod Babką. Przyznaję, że zdjęć jest niewiele z tego odcinka, ale coś w pamięci pozostało.
Powyżej piętra lasu, który jest raczej nudnawy zaczynają się otwarte polany, z których możemy podziwiać okoliczne szczyty i doliny. Muszę przyznać, że Dolina Jałowiecka jest jedną z najmniej przeeksplorowanych dolin przeze mnie. Będzie trzeba kiedyś dokładniej się jej przyjrzeć.
Babki, Małe Babki
Ze szczytu roztacza się ciekawa panorama od Salatynów przez Skrzyniarki, Pacholę, Banówkę, Przysłop, Niżni Przysłop z Rosochą. Szczyt jest fantastycznie położony na skraju szerokiej łąkowej planiny.
Wrzucam wyjątkowo panoramę z przewodnika ze szczytu Babek.
Dalszy spacerek w kierunku Małej Kopy nie przedstawia zasadniczo żadnych trudności, jest przyjemny, pusty, szeroką ścieżką zmierzamy w stronę Przedwroci.
Dochodząc do Małej Kopy teren nieoczekiwanie staje się nieprzyjemny, dokładniej śnieg głębszy i zapadający.
Mijamy powoli ten grzbiet i dochodzimy do siodła Przedwrocia.
Aparat był stary i kiepski i słabe zdjęcia powychodziły, podchodzimy w stronę Ostrej.
Ostra || podejście
Ostra należy do Korony Tatr wtedy oczywiście jeszcze tego nie wiedziałem, albo raczej się tym nie interesowałem. Miejscami śnieg zapada się krok w krok, jakoże to drugi nasz dzień zmagań to powoli godzimy się, że Siwego dziś nie zdobędziemy w tych warunkach.
Na dodatek aparat traci baterie drugiego dnia i zdjęcia się kończą. Piramidalny szczyt Ostrej zaliczyliśmy w sporym trudzie, lecz na główny cel tego dnia Siwy Wierch odpuszczamy. Jak się okazało w późniejszym terminie z Maćkiem walczyliśmy w mega zimie na nim od zachodu.
Podsumowanie
Otoczenie Doliny Jałowieckiej, stoki Babek, Ostrej, Małej Kopy są nad wyraz malownicze. Pomimo niewielkiej wysokości są ciekawą alternatywą dla chociażby spacerku na naszego Grzesia czy Trzydniowiańskiego Wierch.