Pachola, Banikov || informacje
Pachola (Pachoł 2167m) jest szczytem leżącym w Głównej Grani Tatr (Zachodnich) podobnie jak jego sąsiad Banikov. Znajduje sie między Spaloną Kopą (2083m), od której oddzielony jest Spaloną Przełęczą, a Banikovem (2178m), od którego oddzielony jest Banikowską Przełęczą. Pachola jest kolejny tatrzańskim szczytem zwornikowym.
Banikov (Banówka 2178m) jest szczytem leżącym w Głównej Grani Tatr (Zachodnich). Znajduje sie między Pacholą (2167m), od której oddzielony jest Banikowską Przełęczą, a Hrubą Kopą (2166 m), od której oddzielony jest Przełęczą nad Zawratami. Szczyt jest czwartym najwyższym po Bystrej, Raczkowej Czubie, Barańcowi oraz najwyższym szczytem leżącym w Głównej Grani Tatr Zachodnich. Północna 350 metrowa ściana opada bardzo stromo do Doliny Spalonej.
Pachola, Banikov || szlaki
- Główny czerwony szlak od Pacholi przez Banikowską Przełęcz, Banikow, Hruba Kopa, 3 Kopy po Smutną Przełęcz, bardzo ładna graniówka, nie jest trudna śmiało do przejścia. Czasowo 3 godziny.
- Od zachodniej strony główny grzebień czerwony szlak na Pacholę od Brestowej ( wcześniej Siwy Wierch lub z Doliny Rohackiej), Salatyny (możemy tu także dostać się z Doliny Głębokiej), Spaloną Kopę. Jest to długi, ciekawy, graniowy odcinek z odcinkami eksponowanymi.
- Zielony szlak z Bufetu Rohackiego do Banikowskiej Przełęczy dalej na Banikov czy Pachole od schroniska Tatliakova Chata przez Rohackie Stawy 4 godziny.
- Niebieski z głównej Doliny Jałowieckiej.
Grań Pachola, Banikov, 3 Kopy po Smutną Przełęcz
Startuję z Doliny Rohackiej, pogoda wygląda stabilnie. Szczyty błyszczą w słońcu i czekają.
Dalej szybkim krokiem kieruję się Doliną Spaloną w stronę Przełęczy Banikowskiej leżącej między Banikowem, a Pacholą. Przełęcz jest bardzo dobrze rozróżnialna, zygzakiem łatwo i przyjemnie zdobywa się wysokość.
Pachola
Szybko z przełęczy odbijam najpierw na zachód w stronę Pacholi, którą zdobywa się sprawnie w rumowisku skalnym o łagodnym spadku stok.
Pachola – Banikov (Banówka)
Wracam na przełęcz i delikatnie eksponowaną granią wspinam się na wierzchołek Banówki, z której mamy świetną panoramę. Banówka to potężna bryła skalna, masyw jest zdecydowanie bardziej skalisty, w przeciwieństwie do łagodnych zachodnich zboczy Hrubej Kopy. Zejście także może sprawić lekkie trudności, nieco eksponowane należy uważnie stawiać kroki.
Hruba Kopa
Szybciutko schodzimy chwilowo między skałami na Przełęcz nad Zawratami.
Z przełęczy łagodnie podchodzimy na szczyt Hrubej Kopy, z której panorama poszerza się. Z podejścia widzimy charakterystyczne sylwetki Banówki i Pacholi. Sam wierzchołek Hrubej Kopy nie przedstawia żadnych trudności, szerokie zbocza przypominają nasze Czerwone Wierchy.
3 Kopy
W przeciwieństwie do Hrubej Kopy to właśnie 3 Kopy są zdecydowanie bardziej eksponowane. Oczywiście są trochę niższe, lecz w wielu miejscach pomagają nam łańcuchy. W ciekawej, eksponowanej trasie możemy poczuć trochę adrenaliny.
Smutna Przełęcz
Nazwa Smutna Dolina i Smutna Przełęcz po części odzwierciedla to co zastajemy. Oczywiście nie możemy tego brać dosłownie, lecz rzeczywiście nic ciekawego tu nie zastaniemy.
Schodzę szybko w stronę Smutnej Przełęczy, która jest łącznikiem pomiędzy Dolinami: Smutnej ( czy Rohackiej) na północy, a Żarskiej od południa.