Kończysta informacje

Kończysta (2540m) to wybitny i jeden z najwyższych szczytów w Tatrach Wysokich, znajdujący się po słowackiej stronie. To najwyższy punkt w długiej Grani Kończystej, otoczony od wschodu Doliną Batyżowiecką. Natomiast od zachodu Doliną Złomisk i Doliną Stwolską.

Kończysta topo Grani Kończystej
Kończysta topo Grani Kończystej


Wierzchołek Kończystej od Stwolskiej Turni oddzielony jest Stwolską Przełęczą Wyżnią, a ku zachodowi opada do Stwolskiej Przełęczy. Wschodnimi ścianami biegną ciekawe drogi wspinaczkowe. Kończysta jest dwuwierzchołkowa, rozdzielone są małym siodłem (Wyżnie Pasternakowe Wrótka).

Nasza cztero osobowa ekipa wybrała się na szczyt Kończystej należący do WKT. Na szczycie zdecydowałem się wydłużyć dzień i pójść dalej w stronę Małej Kończystej przez Stwolską i Pośrednią Kończystą.


Kończysta przez Stwolską Przełęcz

Po przejściu Tępej, która jest łatwo osiągalna zmierzamy do podstawy, która stanowi szerokie siodło w Przełęczy Stwolskiej.

Stwolska Przełęcz
Stwolska Przełęcz z widokiem na odcinek Głównej Grani Tatr Wysokich od Zmarzłego po Ganek przez Żłobisty

Wchodzimy w główny żleb, który mi nie przypadł do gustu. Wybieram lewe żebro, które technicznie jest trudniejsze, natomiast skała jest wyraźnie lepszej jakości. Zdecydowanie wolę tą opcję, szybko zdobywam wysokość i wychodzę na grań. Zdobywam szczyt i jak przystało wchodzimy na znane kowadło. Wejście na niego wymaga trochę techniki, ale zdecydowanie warto. Jak się później okazało zostało przez piorun krótko mówiąc rozbite.

Kończysta Kowadło
Kończysta Kowadło szczytowe

Grań Kończystej

Pomimo, że większość osób jest zadowolona ze zdobycia szczytu, ja zamierzam spróbować przesolować ją w znacznej części.

Kończysta Grań Kończystej Stwolska Turnia
Grań Kończystej Stwolska Turnia

Mijam kolejne szczyty w grani, raz trudniejsze raz łatwiejsze. W każdym razie zdecydowanie łatwiej wejść niż zejść z nich, ponieważ chłopaki zabrały linę nie było wyboru.

Grań Kończystej Kończysta w tle
Grań Kończystej Kończysta w tle

Jest to taka dwójkowa grań, z elementami wspinania, główne trudności zaczynają sie dopiero w dalszej części od Małej Kończystej.

Grań Kończystek z bliska
Grań Kończystek z bliska idąc w górę, trzeba liczyć się z luźnym materiałem

Jedynie jedna turnia sprawiła mi mnóstwo stresu w zejściu, prawdopodobnie z liną nie było by żadnego kłopotu. Pozostała część spokojnie dawała wiele radości ze zdobycia.

Grań Kończystej spojrzenie za siebie
Grań Kończystej spojrzenie za siebie


Pod koniec grani tego dnia, grań staje się najtrudniejsza. Każde wejście i zejście jest praktycznie wspinaczkowe i zdecydowanie odradzane bez liny.

Wyżnia Dziurawa Przełęcz Dziurawa Turniczka
Wyżnia Dziurawa Przełęcz i poszarpana Dziurawa Turniczka z Pośredniej Kończystej

Zejście na przełęcz Dziurawą Wyżnią jest bez liny dużym wywaniem. Dziurawa Turniczka zrobiona, ale zejście także było ryzykowne.

Wybieram zejście tą ścianą,

Pośrednia Kończysta
Pośrednia Kończysta ZEJŚCIE ścianą…

Uff podniosło mi ciśnienie i rytm serca…

Dalej zaliczona Dziurawa Turnia i wracam na dół już łatwo żlebem. Spotykam ekipę ponownie i wracamy wspólnie do Doliny Złomisk.