Wspinanie na Hali Gąsienicowej
Sławna Orla Perć widziana z Grani Fajek

Orla Perć to jeden z tych szlaków, które trzeba zaliczyć, chodziłem kilka razy głównie w kierunku wschodnim. Pomimo wielu ubezpieczeń szlak jest wciąż dość kondycyjny i wymaga naszego dobrego obycia w terenie skalnym.


Orla Perć || informacje

Orla Perć znajduje się całkowicie po polskiej stronie Tatr Wysokich i wiedzie od przełęczy Zawrat do przełęczy Krzyżne. Jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej niebezpieczny turystycznych szlaków, wymaga dobrej kondycji fizycznej, odporności na dużą ekspozycję i doświadczenia w poruszaniu się w terenie skalnym. Jest bardzo chętnie odwiedzana i z racji popularności narażona jest na przestoje w newralgicznych miejscach.

Mamy mnóstwo opcji wejścia i zejścia z niej, skrócenia, przejścia odcinkami. Dla taterników najważniejszymi są ściany Zamarłej Turni, Granatów oraz sąsiedniej Świnicy. Zimą jest zdecydowanie dużo trudniej i nie obejdzie się bez wiedzy wspinaczkowej.


Orla Perć || Kozi Wierch po Krzyżne

Naszą trasę zaplanowaliśmy od Koziego Wierchu, do którego dostajemy się od strony Doliny 5 Stawów Polskich i po zejściu z Krzyżnego robimy pętlę.

Wielka Siklawa
Wielka Siklawa jest obowiązkowym punktem po drodze do Piątki

Kierujemy się doliną w stronę Koziego Wierchu, omijając Wielki Staw Polski, opuszczamy niebieskie znaki kierując się w pobliżu Szerokiego Żlebu w stronę grani. Całość bardzo fajnie obrazuje zdjęcie zrobione podczas przejścia graniowego.

Dolina Pięciu Stawów Polskich
Orla Perć || Dolina Pięciu Stawów Polskich

Z podejścia panorama się poszerza najbardziej masywnym szczytem jest masyw Lodowego Szczytu. Szlak jest spokojny, jest jednym z najczęściej wybieranych w warunkach zaśnieżenia.

Lodowy Szczyt
Lodowy Szczyt z podejścia na Kozi Wierch

Często mamy okazję spotkać kozicę lub świstaki, oczywiście w dniu, w którym ruch turystyczny jest mały.

Kozice
Kozice wczesnym porankiem

Kozi Wierch

Po dojściu do grani mamy jeszcze kilka minut na odbicie a lewo w stronę szczytu

Czarne Ściany
Czarne Ściany

Szybko wchodzimy i kierujemy się w stronę Czarnych Ścian i Granatów


Orla Perć
Orla Perć w tle Czarne Ściany

Spojrzenie na zachód w kierunku Walentkowej Grani i Świnicy.

Świnica
Świnica, którą idzie granica państwa

Grań omija Czarne Ściany trochę poniżej spiętrzenia grani. Musimy się obniżyć sławnym Żlebem Kulczyńskiego i w prawo ubezpieczonym kominkiem wydostać wyżej. Żleb często wczesnym latem bywa oblodzony i należy tu uważać.

Żleb Kulczyńskiego
Żleb Kulczyńskiego

Kominek ze żlebu w prawo

Pogoda niestety była kiepska i szybko przechodzimy Granaty i kierujemy się na Buczynowe Turnie, na które grań zmienia kierunek. Mamy za Granatami całkiem inny typ grani, ciekawie z niej prezentują się Fajki.

Grań Fajek
Grań Fajek

Buczynowe Turnie miejscam są trochę eksponowane, lecz przy suchej skale nie ma wielkich trudności.

Buczynowe Turnie
Buczynowe Turnie

W stronę Krzyżnego i Tatr Bielskich

Z rejonów przełęczy mamy okazję spojrzeć daleko w dół na szlak dochodzący do Doliny 5 Stawów Polskich wyglada następująco:

Dolina 5 Stawów Polskich || podejście szlakiem pod stawy

z Krzyżnego schodzimy szlakiem do 5-tki, uwaga na ten szlak nie lekceważmy go szczególnie przy ośnieżeniu. Po dojściu do schroniska pozostaja zejście doliną do samochodu, pętle zakończona.

Orla Perć || zejście z Krzyżnego
Orla Perć || zejście z Krzyżnego

Podsumowanie

Orla Perć to historyczny szlak, piękny i jedyny w swoim rodzaju. Za dziecka każdy z nas pragnie stanąć na nim i go przejść w całości. Zaczynając dzień i kończąc przy aucie to przejście na raz całego odcinka jest dość męczące, choć oczywiście jak najbardziej możliwe. Warto wybrać się na szlak poza sezonem letnim lub w środku tygodnia, by uniknąć kolejek na łańcuchach, czy trudniejszych miejscach.