Ciekawa IV propozycja w cieplutkim granicie || Droga Sadka Baranie Rogi

Droga Sadka Baranie Rogi || informacje

Droga Sadka Baranie Rogi to ciekawa propozycja na południowej ścianie Baranich Rogów. Obok znajdziemy drogi alternatywne o podobnych lub większych trudnościach.

Baranie Rogi (2526m) to potężny szczyt we wschodniej części słowackich Tatr Wysokich. Leży w bocznej grani odchodzącej z Głównej Grani Tatr z pobliskiego Wyżniego Baranieo Zwornika w kierunku połoudniowo-wschodnim przez Baranie Rogi, Spiską Grań, Durne Szczyty po Łomnicę. Od Śnieżnego Szczytu na zachodzie oddzielone są Śnieżną Przełęczą. Od Czarnego Szczytu znajdującego się w Głównej Grani oddzielony jest Przełęczą Stolarczyka, natomiast od spiętrzenia Spiskiej Grani oddziela go Barania Przełęcz na południowym-wschodzie. Szczyt jest dwuwierzchołkowy oddzielony Baranią Szczerbą. U podnóża masywu znajduje się najwyżej położony staw tatrzański Barani Stawek (2210m), który okresowo wysycha.

W stronę Doliny 5 Stawów Spiskich, ku południowy opada stromymi urwiskami olbrzymi taras Barania Galeria. Ścianą tą poprowadzonych jest wiele świetnych dróg.


Baranie Rogi || drogi normalne

  • Najkrótszym i najprostszym wariantem jest podejście na Baranią Przełęcz od strony Doliny 5 Stawów Spiskich. Czas przejścia około 2 godziny od Chaty Teryeho, trudności niewielkie, oficjalnie 0.
  • Alternatywnym sposobem dostania się na szczyt także przez Baranią Przełęcz jest podejście znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego przez Dolinę Dziką. Czas przejścia to około 3 godziny, trudności 0+, nie jest polecana jako trasa zejściowa. Należy to zaznaczyć iż z uwagi na duże pola zlodowaciałego śniegu, które długo zalegają w Dolinie Dzikiej, jest to trasa na drugą połowę lata. Często także chodzona w zimie.
  • Ostatnim łatwiejszym” wariantem jest I przejście graniowe od Przełęczy pod Kopą na Jagnięcy Szczyt, dalej na Kołowy Szczyt, Czarny Szczyt w kierunku Baranich Rogów. Czas przejście jest znacznie dłuższy i wynosi około 6 godzin.

Droga Sadka Baranie Rogi || wspinanie

Topo drogi z serwisu tatry.nfo.sk.

Droga Sadka Baranie Rogi
Droga Sadka Baranie Rogi nr 3

Najciekawiej obok po prawej stronie wygląda ciekawa, nowsza droga o wdzięcznej nazwie Indiánske leto (VII-). Szczególnie jej płytowy odcinek wygląda obłędnie.

Indianskie lato Baranie Rogi, schemat z serwisu tatry.nfo.sk

Dojście do schroniska napawa optymizmem, widoczki rzadkie.

Droga z Hrebenioka

Chata Teryeho
Chata Teryho, śniadanko i ruszamy dalej

Podejście pod ścianę nie przedstawia żadnych trudności technicznych, ani orientacyjnych.

Baranie Rogi południowa ściana
Baranie Rogi z podejścia pod ścianę, kierujemy się na lewą część ściany

Podchodzimy, ubieramy uprzęże i startujemy w zespole 3 osobym z Kubą i Grzesiem. Droga startuje ze sporej półki, do której dochodzę II zacięciem na wprost, możliwe także dojście z prawej strony trawkami.


Pierwszy wyciąg idzie III zacięciem z prawej strony. Musimy przewinąć się na prawo przed okapikiem ciekawą płytą za IV, gdzie znajdziemy stanowisko z haków.

Drugi wyciąg to IV wspinanie w zacięciu, po którym możemy jeszcze łatwiejszym terenem podejśc wyżej i założyć stanowisko przy dość charakterystycznej turniczce.

Droga Sadka Baranie Rogi

Trzeci wyciąg to zgrabne wspinanie w świetnie urzeźbionych płytach, po których teren jest zdecydowanie łatwieszy na kolejnym wyciągu.

Baranie Rogi wspinaczka
Kuba powyżej turniczki

Droga Sadka powyżej charakterystycznej turniczki

Ostatnie dwa wyciągi pokonujemy skośnie sporą płytą znajdującej się z lewej strony filara. Środkiem mamy kilka rys, kominek, to dobre miejsce na między stan.

Baranie Rogi droga Sadka
Ostatnie wyciągi możemy iść środkiem ściany lub w kierunku turni bocznej na grań skośnie ścianą

Pozostaje nam trudniejsze wyjście na grań miejsca za IV, którą już łatwiejszym terenem do II wydostajemy się na górne piętro podszczytowe i łatwym terenem do wierzchołka.


Baranie Rogi

Podsumowanie

Droga Sadka na Baranich Rogach to ciekawa propozycja przy pewnej pogodzie na letnie wspinanie w Dolinie 5 Stawów Spiskich. Letnie IV wspinanie nie jest może wygórowane technicznie, lecz obok jak chcemy sobie utrudnić możemy przeskoczyć na świetną drogę Indianskie lato. Jest ona zdecydowanie o wiele trudniejsza technicznie z pięknym płytowym wspinaniem .