Informacje || Świnica taternicka, Kościelec
Świnica (2301m) to zwornikowy szczyt w Głównej Grani Tatr (Wysokich) o dwóch wierzchołkach, niższym północno-zachodnim tzw. Świnica taternicka (2291m) oraz główny. Leży na granicy polsko-słowackiej. Długa 9 kilometrowa wschodnia grań Świnicy jest boczną odnogą, która kończy się na Wołoszynie. Od Zawratu jest to znana grań zwana Orla Percią. Jest jednym z najważniejszym graniowych szlaków polskich Tatr. Na południowy wschód odchodzi poszarpana Walentkowa Grań. Na zachodnią stronę opada ku Przełęczy Świnickiej.
Kościelec (2155 m) szczyt w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich, o charakterystycznym kształcie piramidy patrząc od strony Hali Gąsienicowej. Wchodzi w skład bocznej Grani Kościelców, która od Zawratowej Turni odbiega w kierunku północnym. Od jego wyższego brata Zadniego Kościelca (2162 m) oddziela Kościelcową Przełęczą (2110 m), natomiast od Małego Kościelca (1866 m) przełęczą Karb (1853 m), do której możemy dostać się znakowanymi szlakami z obu dolin, które są rozdzielone masywem.
Świnica || szlaki
- Aktualnie jedyne dojście szlakowe jest czerwonym szlakiem od Świnickiej Przełęczy, który jest częściowo ubezpieczony łańcuchami. Do Świnickiej Przełęczy możemy dostać się na kilka sposobów z Hali Gąsienicowej. Szlak w stronę Zawratu po obrywie jest aktualnie niedostępny.
Kościelec || szlaki
Jedyny znakowany szlak prowadzi bezpośrednio z Przełęczy Karb, do której mamy dwie możliwości dostania się:
- Z pojezierza mikst szlaków czarny + niebieski, zdecydowanie jest to łagodniejsza wersja dojścia na Karb,
- Wprost znad Czarnego Stawu Gąsienicowego 30 minut czarnym szlakiem, który jest stromszy i najkrótszy.
Kościelec i Świnica taternicka przejście
Z Murowańca kierujemy się na Czarny Staw Gąsienicowy i dalej w stronę Karbu, z którego znanym szlakiem na szczyt, który wciąż był oblodzony. Warunki były jednak na tyle dobre, że większych trudności nie zaliczamy.
Opuszczamy szczyt i wracamy na Karb, z niego schodzimy do pojezierza niebieskim szlakiem. Szlak na Świnicką Przełęcz jest bardziej niebezpieczny w śniegu, dlatego decydujemy się iść od Liliowego. Przy Zielonym Stawie wariantem bez szlaku między stawkami podchodzimy do zielonego szlaku i nim na przełęcz Liliowe. Dalej kierujemy się na Świnicką Przełęcz bez trudności, warunki wczesno wiosenne śnieg zmrożony.
Kawałek idziemy szlakiem od którego w górnej części odbija”, a w zasadzie idzie na wprost żleb zbiegający spod wierzchołka. Żleb ten w warunkach śnieżnych nie przedstawia wielkiego wyzwania, należy pamiętać jednak, że znajdujemy się w terenie jednak poza szlakowym. Wydostajemy się na kopułę szczytową i w łatwym terenie wchodzimy na wierzchołek Świnicy taternickiej.
Z przełęczy między wierzchołkami Świnicy (Niżnia Świnicka Szczerbina) zbiega sławny Żleb Blatona, który jest dość stromy. Nim, lub blisko niego stromo w dół (dość niebezpieczny odcinek) dochodzimy do szlaku, którym schodzimy w stronę Liliowego i Hali Gąsienicowej.
Podsumowanie
Połączenie na raz Kościelca i Świnicy w warunkach śnieżnych to fajna wycieczka. Nie znajdziemy tu elemetów wspinania, niemniej jednak jest to oczywiście trudniejszy teren od szlakowego. Oba te szczyty są często i chętnie odwiedzane o każdej porze roku. Czy warto je zdobyć? Oczywiście, że warto o ile mamy jakiekolwiek doświadczenie i czujemy się pewnie na zejście ze szlaku.