Wołowiec || informacje
Wołowiec (2064m) to szczyt w Tatrach Zachodnich leżący w Głównej Grani Tatr, która dalej ciągnie się na Rohacze. Jest szczytem zwornikiem od którego zbiegają następujące granie:
- Od wschodu Główna Grań Tatr z Łopatą i Jarząbczym Wierchem. Od Łopaty oddziela go Dziurawa Przełęcz (1827 m).
- Grań Główna ciągnąca się dalej na południe, w której na pierwszym planie znajduje się Rohacz Ostry, oddzielony Jamnicką Przełęczą (1908m),
- W północnym kierunku boczna grań przez Rakoń, Grześ do Bobrowca. Od Rakonia oddziela go przełęcz Zawrat (1863m).
Wołowiec chętnie odwiedzany jest przez kozice, zamieszkujące okoliczne schronienia, natomiast północne piarżyska upatrzyły sobie świstaki, których jest tu wiele.
Szlaki w kierunku Wołowca:
- Niebieski szlak, prowadzący boczną granią z Grzesia przez Długi Upłaz, Rakoń na Wołowiec (czas przejścia z Grzesia na szczyt 1.45h. Szlak dalej wiedzie wspólnie z czerwonym na Jamnicką Przełęcz i do Doliny Jamnickiej.
- Czerwony szlak biegnący Główną Granią, prowadzący od Smutnej Przełęczy przez Rohacz Płaczliwy i Ostry na Wołowiec (od Jamnickiej Przełęczy wspólnie z niebieskim)
- Graniczny czerwony szlak przez Łopatę, Jarząbczy Wierch, w stronę Kończystego Wierchu.
- Zielonym szlakiem z Polany Chochołowskiej przez Dolinę Chochołowską Wyżnią. Szlak ten wyprowadza bezpośrednio na grzbiet pomiędzy Rakoniem, a Wołowcem, grzbietem tym dalej szlakiem niebieskim. Najczęściej korzystamy z niego w zejściu.
Rohacze || informacje
Rohacze to dwa wybitne, skaliste szczyty leżące w Głównej Grani Tatr (Zachodnich). U ich podstawy znajdują się doliny: Jamnicka, Smutna oraz Żarska. Ich ostre kształty przypominają zdecydowanie szczyty Tatr Wysokich. Przez ich grań poprowadzony został szlak pomiędzy Jamnicką Przełęczą, a Smutną Przełęczą. Szlak jest w trudniejszych miejscach ubezpieczony łańcuchami, podobnie jak na naszej Orlej Perci.
Z dwójki szczytów wyższym jest Rohacz Płaczliwy (2125m), natomiast niższy Rohacz Ostry (2088m) jest bardziej ostry. Rozdzielone są Rohacką Przełęczą (1955 m). W kierunku północnym w stronę Doliny Smutnej opadają stromymi ścianami. Boczna grań wychodząca z Rohacza Płaczliwego w kierunku południowym przez Żarską Przełęcz, Smrek łączy się z Barańcem.
Rohacze || szlaki
- Najważniejszym szlakiem jest graniowe przejście znakowane na czerwono, biegnący Główną Granią Tatr Zachodnich. Czas przejścia od Jamnickiej Przełęczy przez oba szczyty do Smutnej Przełęczy jest podobny w obu kierunkach 2 godziny.
- Alternatywnym dojściem na grań jest żółty szlak z Żarskiej Przełęczy na Rohacz Płaczliwy, czas 30 minut.
Przejście || Rakoń, Wołowiec, Rohacze, Smutna Przełęcz
Przygodę z Doliną Rohacką zaczynamy od podjazdu samochodem na parking w górnej części doliny. Na starcie czeka nas trochę asfaltu, jakoże droga od pewnej części jest zamknięta pozostaje dotarcie na nogach do Tatliakovej Chaty, możemy to po części przyrównać do podejścia asfaltem pod Morskie Oko. Zwykle to koło 1.15h spokojnego marszu na rozruszanie i zapoznanie z okolicznymi szczytami. Obok Chaty znajduje się także malutkie jeziorko Tatliakove Pliesko. W jego pobliżu szlak zielony odbija w lewo w stronę Zabratu.
Pierwszym etapem podejścia jest łatwiejszy odcinek leśny, dalsza droga trochę stromsza. Podejście jest raczej spokojne i nie powinno zająć dłużej niż 45 minut na Zabrat. Po dojściu na Zabrat teren jest już bardziej otwarty na widoki. Jest to wyśmienity punkt widokowy na całe otoczenie Doliny Rohackiej.
Pozostaje nam około 30 minutowe podejście łatwym grzbietem (miejscami stromiej) w stronę Rakonia. Dopiero na nim połączymy się z polską granicą i szlakiem idącym od Doliny Chochołowskiej przez Grzesia na Wołowiec.
Zdjęcia z tej wycieczki są kiepskiej jakości, częściowo z aparatu starego, ale szlak urobiony.
Pozostaje finalne podejście pod Wołowiec, które w zimie bywa często oblodzone. I sprawnie docieramy do pierwszego ważniejszego punktu dnia.
Wołowiec, Rohacze następne
Chwila odpoczynku jest zasłużona, spotykamy inne osoby podchodzące z Doliny Chochołowskiej. Wymieniamy kilka zdań i kierujemy się zboczem na siodło Jamnickiej Przełęczy, czasowo koło 15-20 minut.
Rohacz Ostry
Teoretycznie trudniejszy, podejście na niego nie przedstawia znaczących trudności, trochę kamieni, łańcuchów. W zasadzie trudności skupiają się na pokonaniu konika oraz mini kominka dobrze ubezpieczonego łańcuchami. Kasia źle się czuła i chcieliśmy jak najszybciej przejść ten odcinek.
Obniżamy się w grani na Rohacką Przełęcz ramieniem, które nie jest trudne.
Rohacz Płaczliwy
Z przełęczy wznosimy się na wierzchołek, droga jest łatwiejsza niż na jego niższym bracie. Nie możemy się jednak nudzić widoczność jest bardzo dobra, szczyty widać jak na dłoni.
Podsumowanie trasy przez Wołowiec, Rohacze
Wołowiec i Rohacze to obowiązkowy punkt zwiedzania Tatr Zachodnich. Zaczynając od słowackiej strony Zverovki mamy okazję zapoznać się z alternatywnymi szlakami dojścia do grani Rakoń, Wołowiec znanych nam z przejścia od strony Doliny Chochołowskiej. Łańcuchy i koń rohacki zdecydowanie są ciekawym punktem dnia spędzonego na nie tak małej jednak wysokości.