Podejście Ławką Dubkego i Pośrednia Grań Filarem Kellego

Pośrednia Grań Kelle || informacje

Pośrednia Grań Kelle filar w północnej ścianie Pośredniej Grani to zdecydowanie rzadko odwiedzana droga w tym regionie.

Wspaniała Pośrednia Grań (2440m) to najwyższy szczyt w bocznej grani zbiegającej z Małego Lodowego Szczytu w kierunku południowo-wschodnim. Od Małej Pośredniej Grani oddzielony jest Wyżnią Pośrednią Przełączką, natomiast od Żółtego Szczytu na północnym zachodzie masyw Pośredniej Grani oddzielony jest Pośrednią Przełęczą. W jej bocznej grani znajduje się sławna taternicko Żółta Ściana.

Pośrednia Grań
Pośrednia Grań i Żółta Ściana na pierwszym planie z naszym wschodnim filarem

Żółta Ściana || informacje

Żółta Ściana (2182m) to szczyt leżący w słowackich Tatrach Wysokich. Góruje ponad Doliną Małej Zimnej Wody i dolnym końcem Dolinki Lodowej.

Taternicko Topo przedstawia się naprawdę wyjątkowo, jest to perełka w tym regionie. Ciekawie prezentuje się także wschodnia grań, którą turyści mają okazję podziwiać w drodze do Chary Teryeho.


Żółta Ściana || wschodnim filarem

Podchodzimy szlakiem w kierunku schroniska, odbijamy na lewo do podstawy Żółtej Ściany od strony południowo-wschodniej. Filarem startujemy nieco z lewej strony i wspinanamy się niewyraźnym terenem, mało ciekawym stromymi trawkami na filar. Grań ma wycenę III.

Zlta Stena
Żółta Sciana wschodni Filar

Żółta Ściana
Żółta Ściana lekkie wspinanie

Sekcja na lotnej

Po drodze w zasadzie na filarze w górnej części jest jedno ciekawsze miejsce poza tym niewiele się tu dzieje.

Żółta Ściana, widok na Spiską Grań i Baranie Rogi

Dolina 5 Stawów Spiskich
Dolina Pięciu Stawów Spiskich

Chwila relaksu i idziemy w stronę przełęczy i dalej Ławką Dubkego pod nasz główny cel.

Ławka Dubkego
Ławka Dubkego

Pośrednia Grań Kelle Filar || wspin

Kilka minut jeszcze Ławką Dubkego i czas na odbicie w lewo w kierunku grani. Żebra są dość niewyraźne, wyszukujemy naszego filara. Pierwsza część jest raczej łatwa, proste zdobywanie wysokości w terenie II.

Prostredni Hrot
Pośrednia Grań Kelle, Kuba w natarciu wygląda fajnie i jest, lecz trudności niewielkie to jeszcze nie to miejsce

Dochodzimy do naszego kluczowego wyciągu za V. Jest to kominek, w zacięciu. Odczucia jakby trochę trudniej niż V jednak.

Pośrednia Grań Kele
Crux drogi, kominek o płytkich rysach

Zrobiło się bardzo zimno, palce nie chciały chwytać. Kuba prowadzi i śmiało przechodzi.

Kuba po wyjściu z cruxa, obchodzi od lewej strony

Dochodzę do Kuby rąk nie czuje z zimna. Na szczęście po tym odcinku teren jest zdecydowanie prostszy. Łatwą II granią dochodzimy do wierzchołka, na którym jest już cieplej. Spotykamy rodaków i wspólnie sobie gratulujemy. Schodzimy ponownie tym samym żlebem co zwykle, kolejny raz było w nim ciekawie”.

Pośrednia Grań
Pośrednia Grań ponownie zaliczona, w tle to co zwykle i zawsze cieszy oko

Podsumowanie

Zółta Ściana wschodnim filarem wygląda elegancko, w rzeczywistości jednak trudności napotkane nie są wysokie. Pamiętajmy jednak, że narażeni jesteśmy na luźny materiał skalny. Odnośnie przejścia Filaru Kellego na Pośredniej Grani to jedyny trudny wyciąg to kominek, lecz jest to dość trickowe miejsce. Asekuracja w nim całkowicie własna, głównie na mechanikach, opcji za bardzo innej tu nie mamy.