Wysoka informacje

Wysoka (słowackie Vysoká, 2560m) jest dziewiątym szczytem pod względem wysokości w Tatrach. Szczyt jest dwuwierzchołkowy i leży po słowackiej stronie Tatr Wysokich. Wierzchołki przedzielone są Przełączką w Wysokiej. Szczyt znany jest z fenomenalnych widoków. Jest jednym z najpiękniejszych szczytów całych Tatr, rozpoznawalny i ceniony. Jedną z dróg normalnych jest Wysoka przez Kogutka.

Wysoka przez Kogutka
Z Wysokiej masyw Lodowego oraz Ganek na pierwszym planie

Pod względem taternickim najciekawsza jest północna i wschodnia ściana, głównie zimą. Północna ściana ma aż około 500m wysokości.

Masyw Wysokiej umiejscowiony jest pomiędzy najbardziej znanymi nam Rysami (rozdziela je siodło Waga), a Gankiem (rozdziela je Rumanowa Przełęcz). Do masywu należą Ciężki Szczyt zwany także Czeskim SzczytemSmoczy Szczyt oraz dwa wierzchołki Wysokiej zwane Koroną Wysokiej. Na niższym wierzchołku znajdziemy żelazny krzyż, który dumnie stoi od 1958 roku.


Rysy informacje

Masyw Rysów posiada trzy wierzchołki. Najwyższy z nich, środkowy, leżący po słowackiej stronie według najnowszych pomiarów ma wysokośc 2501 metrów, a nie jak dawniej podawano 2503m. Na granicy polsko-słowackiej znajduje się średni pod względem wysokości wierzchołek północno-zachodni o wysokości 2499m. Wierzchołek ten jest najwyższym szczytem naszego kraju. Rysy cechują się bardzo dużą wysokością względną. Różnica od Morskiego Oka wynosi aż ponad 1100 metrów w pionie.

Rysy
Rysy z Wołowego Grzbietu

Przełęcz pod Rysami oddziela Rysy od Niżnich Rysów. Natomiast od zachodu od Żabiego Konia oddziela je Żabia Przełęcz. Od południowego wschodu od Ciężkiego Szczytu szerokie siodło Wagi.


Wysoka możliwości wejścia

Zasadniczo do łatwych” wejść zaliczamy wejścia:

  • od strony Doliny Złomisk, prawdopodobnie najczęstsza droga wejściowa, często jest to droga zejściowa. Świetna tura zapozna nas z pięknym otoczeniem Doliny Złomisk. W jej sąsiedztwie są takie klasyki jak: GanekŻłobistyKończystaSzarpane TurnieWschodnie Żelazny Szczyt. Około 1300m przewyższenia z Popradzkiego Plesa koło 4 godziny.
  • od strony Rysów, dokładniej od strony Przełęczy Waga przez Kogutka (omijając grań Ciężkiego Szczytu, przez który przebiega Główna Grań Tatr jednakże droga ta jest znacznie trudniejsza). Obie drogi łączą się w głównym żlebie schodzącym z przełęczy między wierzchołkami.

Wierzchołek południowo-wschodni jest zwornikiem dla dwóch bocznych grani Wysokiej ze Smoczym Szczytem Szarpanymi Turniami oraz drugiej idącej w kierunku południowym Siarkańskiej Grani z Siarkanem i Złomiską Turnią.


Wysoka przez Kogutka

Pomijam opis wejścia na Rysy od południa, jak jakieś zdjęcia dojdą to zrobię osobną stronę. Ten szlak robiłem conajniej 4 razy. Wrzucam tylko zdjęcie z rana z widokiem na główny cel.

Wysoka z Popradzkiego Stawu
Wysoka o poranku w pobliżu Popradzkiego Stawu

Po zdobyciu Rysów wracamy na Wagę. Przede wszystkim plan zakładał wejście na Wysoką, natomiast dla Rafała była to pierwsza wizyta na najwyższym szczycie Polski. Nie było wyjścia trzeba było tam wejść dodatkowo.

Rysy od południa
Rysy z trawersu powyżej Przełęczy Wagi, w stronę Kogutka

Po zejściu z Rysów na Wagę kierujemy się na wyraźne wcięcie w grani tzw. Kogutkiem. Mamy do wyboru dwa w miarę równoległe linie o podobnych trudnościach.

Wysoka przez Kogutka
Na prawo wyraźna sylwetka Kogutka


Po przewinięciu na południową stronę za Kogutkiem teren staje się zdecydowanie ciekawszy. Ja wybieram dolną wersję”. Natomiast Rafał wybrał górne piętro” trawersując Ciężki Szczyt poniżej grani. Jak się później okazało, oczywiście było trudniej i tracimy czas by się obniżył. Należy od razu pójść niżej za Kogutkiem.

Ciężki Szczyt
W ścianie Ciężkiego Szczytu, ja wybieram bezpieczniejszy niższy wariant

Trudności wielkich tu nie znajdziemy, mijamy kolejne żleby, cała filozofia to trafić w centralny, zbiegający z przełęczki między wierzchołkami Wysokiej. Rafał w końcu do mnie dociera, jak widzimy, przede wszystkim nie należy szukać swoich linii w terenie, którego nie znamy.

W kierunku Wysokiej
W drodze na Wysoką, Rafał odnajduje właściwą drogę

Wysoka przez Kogutka w centralnym żlebie

Odnajdujemy główny żleb i wznosimy się w górę. Wysokość się szybko zmienia, trochę śniegu zastajemy i kierujemy się w stronę szczytu.

Centralny żleb z Wysokiej
Centralny żleb zbiegający z przełęczy między wierzchołkami

W górnej części odbijamy w lewo w stronę wyraźnych płyt. Jest to jedyne, trudniejsze miejsce, jednakże dobrze ubezpieczone. Oczywiście możemy skorzystać z udogodnień i wdrapać się w partie szczytowe.

Płyta wpod szczytem Wysokiej
Płyta przed wierzchołkiem Wysokiej

Wysoka przez Kogutka, na szczycie

Po przejściu płyty szczyt jest na wyciągnięcie ręki. Szybko dochodzimy do wierzchołka i zdobywamy piękny, wysoki, honorny szczyt należący do Wielkiej Korony Tatr.

Wysoka
Vysoka, widok w kierunku polskich Tatr Wysokich

Szczyt jest rozległy, ale jesteśmy o dziwo sami. Wracamy dla odmiany przez Dolinę Złomisk, którą podchodziliśmy na Wysoką w zimie z Kamilem.

Siarkan
Siarkańska Przełęcz przed nami a za nią Siarkan, w tle Tępa.

Zbliiża się zachód słońca, nam jeszcze kawał drogi został. Słońce rozświetla Koronę Wysokiej i Smocze Szczyty.

Smocze Szczyty Korona Wysokiej
Smocze Szczyty

Niestety na koniec dnia, wpadamy w kłopoty po ciemku, z jedną czołówką tracimy ścieżkę w stronę schroniska. Zwykle ostatni fragment do schroniska trwa koło godziny, nam z wielkimi przygodami wyszło aż 3 brnąc w wysokiej kosówce i w wodzie. Cóż, prędko tu nie przyjdę.. tak wtedy mówiłem, co oczywiście sie nie sprawdziło.

Podsumowanie

Rysy od południa i Wysoka przez Kogutka to fajne połączenie. Zaliczamy dwa wysokie szczyty jednocześnie, należące do Wielkiej Korony Tatr. Trudności 0+, aż dziw, że na taki fantastyczny szczyt możemy dostać się w taki łatwy sposób. Szczyt jest warty wejścia, pamiętajmy że oficjalnie dostępny jedynie z przewodnikiem lub drogami wspinaczkowymi.