Po zakończeniu akcji || Zadni Mnich i jego sławny uskok


Zadni Mnich uchodzi za najwybitniejszą wolnostojącą turnię w Tatrach Wysokich. Mimo to pozostaje daleko w cieniu swojego niższego brata – właściwego Mnicha, który „ukradł mu sławę”. Mało tego jeszcze na dodatek przesłaniając go w najsłynniejszej panoramie znad Morskiego Oka. Sylwetka turni widziana z Pleców Mnichowych jest fantastyczna i niezwykle oryginalna. Przypomina zaostrzoną płetwę rekina.

Zadni Mnich i jego sławny Uskok opadający ku Przełączce pod Zadnim Mnichem, jest sporym wyzwaniem taternickim. Jak pisał Władek Cywiński: „Niewiele jest tatrzańskich ścian tak jak ta odpowiadających pojęciu „ściana” znanemu z budownictwa”.


Zadni Mnich || informacje

Zadni Mnich (2172 m) leży w Głównej Grani Tatr, pomiędzy Cubryną a Ciemnosmreczyńską Turnią. Od Cubryny oddzielony jest Przełączką pod Zadnim Mnichem (ok. 2135 m), do której schodzi 30 metrowym stromym uskokiem. Od południa wznosi się ponad Doliną Piarżystą, natomiast od północy nad Doliną za Mnichem. Taternicko zdecydowanie oddaje dominację swojemu niższemu bratu, lecz i tu znajdziemy sporo trudnych dróg.


Zadni Mnich || wejście zachodnią granią

Na zakończenie roku pogoda była bardzo łaskawa. Panujące dobre warunki lawinowe oraz wielodniowa dobra pogoda sprawiły, że naszedł czas na turnię.

Grań miała być krótka i prosta o trudnościach II-III. Wczesne podejście i dotarcie na Przełęcz pod Zadnim Mnichem zajęło nam sporo czasu i sił. Przedzierając się pod zachodnią ścianą Mnicha i dalej jak poprzedniego sezonu pod Cubryną. Tym razem warunki śniegowe były zdecydowanie wygodniejsze.

Podejście pod Mnicha tradycyjnie, wczesny wymarsz widoczki eleganckie, ludzi brak.

Rysy blisko wschodu słońca

Tatry Bielskie już oświetlone, z podejścia poniżej Mnicha

Nasz cel widoczny o poranku czeka i zaprasza

Mnich zimowy
Mnich tym razem go omijamy i kierujemy się wyżej na jego brata

Sylwetka Zadniego Mnicha wyłania się

Mnich
Mnich, Tatry Bielskie po Lodowe Szczyty


Od przełęczy pod Zadnim Mnichem zaczęło mocno wiać, musimy się obniżyć na południową stronę. Zjeżdżamy z pętli odzyskanej w drodze powrotnej.


Na grani zachodniej

Grań początkowo sucha fajna szybko zmieniła się w trudną walkę z zimnym porywistym wiatrem. Napotkane trudności techniczne w kilku miejscach odbiegały od oczekiwanych.

Zadni Mnich
Zadni Mnich

Zadni Mnich i jego zachodnie grań, jest dość eksponowana i „powietrzna”. Samo wejście na wierzchołek nie powinno trwać długo. Główną atrakcją jest zjazd 45 metrowym, pionowym uskokiem na Przełączkę pod Zadnim Mnichem.

Cubryna ściana
Zadni Mnich || zachodnia grań

Gdyby nie fakt, że zwiewało z grani i zdjęć też temu mało to byłaby fajna wycieczka, ale warunki były bardzo trudne.

Zachodnia grań Zadni Mnich, w tle Szpiglasowa Grań robiona latem

Z zachodniej grani Zadniego Mnicha || Tatry Zachodnie

Bardzo rzadki widok na Tatry Zachodnie, na pierwszym planie Ciemnosmreczyńska Turnia i dalsza grań w kierunku Wrót Chałubińskiego.

Miedziane i dalej Orla Perć

Grań Cubryna w kierunku Koprowego Wierchu

Przed samym wierzchołkiem o włos rezygnujemy, za duże ryzyko. Ledwo jesteśmy w stanie ustać na przelocie, Zjeżdżamy i uciekamy szybko pod Mnicha, tam wiatr już łagodniejszy.

Pod przełęczą

Miedziane, Opalone, Mnich

Na zakończenie była możliwość przyjrzeć się z bliska głównemu Mnichowi. Okolica i otoczenie Mnichów jest fantastyczne.


Podsumowanie

Zadni Mnich zdecydowanie jest godny polecenia, jego ostra turnia łatwo jest rozpoznawalna. Wspinanie zachodnią granią przy dobrych warunkach, suchej skale nie jest skomplikowane. Asekuracja w wielu miejscach dość dobra. Zimą rzadko odwiedzana.