Tatry Niskie topografia
Tatry Niskie to świetny rejon na wielodniowe wędrówki, dlatego proponowane są każdemu szukającemu wrażeń w górach. Pasmo ciągnie się wzdłuż linii wschód-zachód przez około 80 km. Początkiem na wschodzie jest przełęcza Vernár, która łączy je ze Słowackim Rajem. Natomiast na zachodzie końcowym punktem jest Dolina Korytnicka. Z północy i południa jego obszar ograniczają sporej wielkości doliny Vagu i Hronu.
Tatry Niskie podział
Tatry Niżne przecięte są niemal w połowie przez Certovicką Przełęcz (Sedlo Certovica) dzieląc je na dwie części. Wschodnia o znacznie łagodniejszych kształtach, krajobrazem przypomina nasze bieszczadzkie połoniny, jednakże są bezsprzecznie zdecydowanie wyższe. Najwyższym szczytem wschodniej części Tatr Niskich jest Kraľova Hoľa o wysokości 1940 metrów. Jest to wysoki szczyt, na który uwaga można szosą wjechać na szczyt! To oczywiście najwyższy podjazd szosowy na Słowacji. W dolnej części kilka kilometrów szutru, ale górna część wyasfaltowana, bajka..
Zachodnia część ma bardziej alpejską rzeźbę. Pochodzi ze zlodowacenia w czwartorzędzie, który podczas topnienia pozostawił na północnych zboczach żleby, skalne żebra opadające do polodowcowych dolin. Najwyższym wierzchołkiem zachodniej części Niskich Tatr jest przede wszystkim Dziumbier (Dumbier 2046m). Szczyt znany i lubiany, warto poświęcić dzień na jego zdobycie, w przeciwieństwie do Chopoka, na który wielu wjeżdża kolejką.
Tatry Niskie mają wyjątkowe walory krajoznawcze, są świetna alternatywą dla Tatr Zachodnich.
Chopok zima relacja Maćka
Ładna górka, odwiedzona kilku krotnie, szczególnie zimą robi wrażenie
Derese, Chopok zimowo
Fajna zimowa trasa w Tatrach Niskich głównym grzbietem w stronę Chopoka.
Dumbier Chopok
Granią Tatr Niskich z Maćkiem, 04/2010
Rovna Hola zimowo
Wspaniałe panoramy, piękne otoczenie, zdala od utartych szlaków, coś pięknego.