Sławkowski Szczyt

Sławkowski Szczyt (2452m) to wysoki, rozłożysty szczyt znajdujący się w bocznej grani Tatr Wysokich, odchodzącej od grani głównej w zworniku Małej Wysokiej przez Staroleśny Szczyt. Ciekawostką jest fakt, że należy do szczytów z największą wysokością względną w Tatrach.

Gerlach przez Wielicką Próbę
Na grani Gerlachu w stronę Sławkowskiego

Szczyt znajduje się na terenie słowackich Tatr, pomiędzy Doliną Sławkowską, a Doliną Staroleśną. Góruje powyżej kurortu Stary Smokowiec. Ograniczają go:

  • Sławkowska Kopa (2356m), od której oddziela je Jamińska Przełęcz. Grań ta i dalej w stronę Sławkowskiej Przełęczy to Sławkowska Grań. Jest to bezsprzecznie najciekawsza grań zbiegająca z wierzchołka.
  • Królewski Nos (2273m), oddzielony Królewską Przełęczą. Grań w jego kierunku i dalej w stronę Hrebenioka nazywana jest Sławkowskim Grzebieniem, ponieważ właśnie nim przebiega szlak, to naturalnie tędy wchodzimy najczęściej.

Opis szlaku na Sławkowski Szczyt

Punktem wyjścia jest przede wszystkim Stary Smokowiec, z którego drogą jezdną lub szlakiem (częściowo jezdna droga) dochodzimy do Hrebenioka. Stanowi on główny start drogi, w miejsce to możemy także dostać się kolejką, szlak zwykle zajmuje koło 45 minut spacerku.

Sławkowski Szczyt
Sławkowski Szczyt widziany z Tatrzańskich Zrubów

Odbijamy na czerwony szlak około 30 minut spacerku Magistralą w stronę Doliny Wielickiej. Szlakiem tym miałem okazję biec podczas mojej długiej tury Magistrala 2019. Dochodzimy do Rozstaju pod Sławkowskim Szczytem. W miejsce to możemy również dostać się bezpośrednio (z pominięciem Hrebenioka) ze Starego Smokovca znakami niebieskimi (1.30h). W rezultacie jednak niewiele zyskujemy idąc tu bezpośrednio. Od tego miejsca teoretycznie na szczyt jeszcze aż 3.45h. Zdecydowanie jednak warto.


Odbijamy w prawo niebieskim szlakiem, zdobywamy wysokość wpierw w lesie, następnie wychodzimy na bardziej otwartą przestrzeń. Otwierają nam się widoki przede wszystkim na otoczenie Łomnicy, Pośredniej. Na wysokości około 1530m znajduje się taras widokowy, z którego podziwiamy kolosy pod dolinami.

Łomnica
Łomnica i Durny

Baranie Rogi i Durna Grań
Baranie Rogi na lewo i wspaniała Durna Grań

Pośrednia Grań
Pośrednia Grań i Grań Kościołów

Szlak w tym miejscu zmienia kierunek, kierujemy się w stronę Sławkowskiego Grzebienia.

Sławkowski Szczyt Grzebień
Sławkowski Grzebień

Serpentynami, żmudnie zdobymy wysokość. Widoki się poszerzają. Z każdym metrem wysokości szczyt wydaje się być bliższy. Pamiętajmy jednak, że główny wierzchołek jest niewidoczny i znajduję się w głębi.

Dolina Zimnej Wody
Dolina Zimnej Wody i piękne ściany

Sławkowski Szczyt podejście
Sławkowski Szczyt podejście

Sławkowski Szczyt, Sławkowski Nos

Widoczny ośnieżony szczyt to de facto Sławkowski Nos znajdujący się na wysokości 2273 metrów. Z niego pozostaje jeszcze koło 200m w pionie do wierzchołka schowanego po jego prawej stronie.

Sławkowski Nos
Sławkowski Nos w tle to nasz cel pierwszy, za nim dopiero wyłoni się główny szczyt

Szlak zdecydowanie się dłuży, przewyższenie jest spore, ale widoki zdecydowanie wynagradzają nam te godziny.

Slavkovský štít
Sławkowski Szczyt

Po minięciu Nosa główny szczyt jest już dobrze widoczny. Po dojściu w partie szczytowe panorama nam się otwiera na więcej szczytów.

Dolina Staroleśna
Dolina Staroleśna i górujący nad nią Jaworowy Szczyt

Na szczycie jest fantastycznie, byłem na nim wielokrotnie i zawsze warto. Jest to rzadziej uczęszczany szlak, a dlaczego skoro takie widoki? Zejście tą samą drogą.


Sławkowski Szczyt
Sławkowski Szczyt na szczycie

Podsumowanie

Slavkovský štít to zdecydowanie fantastyczny punkt widokowy. Szlak zdecydowanie ułatwia nam jego zdobycie. Szczyt należy do Wielkiej Korony Tatr. Dla mnie zwykle (bez biegania) wejście ze Starego Smokovca zajmowało 4 godziny, natomast zejście pod 3. W sumie tura na około 7 godzin. Oczywiście przy dobrej kondycji, pamiętajmy że mamy aż blisko 1500 m w pionie ze Smokovca.