Dolina 5 Stawów Spiskich to obok Doliny Mięguszowieckiej moje ulubione miejsce w Tatrach. Piękne ściany, otoczenie i wiele godnych celów dla każdego. Pośrednia Grań, Lodowe Szczyty, Baranie Rogi, Durny Szczyt, oraz zachodnia ściana Łomnicy, to klasa sama w sobie.
Dolina 5 Stawów Spiskich || (2000-2300m)
To tutaj znajdują się najwyżej położone stawy polodowcowe w Tatrach. Są całkowicie nienaruszone i wkomponowane w surowy wysokogórski polodowcowy teren.
- Niżni Staw Spiski (2000 m)
- Mały Staw Spiski (2000 m)
- Pośredni Staw Spiski (2013 m)
- Wielki Staw Spiski (2014 m)
- Zadni Staw Spiski (2022 m)
Rzadkością wyróżniającą to miejsce są oryginalne, wygładzone, popękane skały, zwane mutonami, występujące na dnie doliny. Dolina 5 Stawów Spiskich raczy nas jeszcze innymi ważnymi stawami znajdującymi się na wysokości 2207 m. okresowym Baranim Stawku, który jest najwyżej położonym stawem tatrzańskim, oraz Lodowym Stawie. Jest on najwyżej położonym stałym stawem w Tatrach (2157 m/2192 m zależnie od źródeł).
Na progu doliny znajduje się Schronisko Téryego (2015m), popularnie zwane Terinką. Jest to najwyżej położone schronisko tatrzańskie czynne cały rok.
Dolina Pięciu Stawów Spiskich najczęściej nie jest celem samym w sobie. Jest głównie przystankiem dla osób idących przez Lodową Przełęcz do Jaworzyny Tatrzańkiej lub przez Czerwoną Ławkę do Doliny Staroleśnej. Dlatego ruch w tej dolinie jest spory, ale zdecydowanie o wiele mniejszy niż w porównaniu do polskich głównych dolin, każdy znajdzie miejsce tu dla siebie przy stawach.
Czy warto odwiedzić?
Zdecydowanie warto, chociażby dla:
- najwyżej położony staw tatrzański – okresowy Barani Stawek
- najwyżej położony stały staw w Tatrach – Lodowy Staw
- najwyższe schronisko czynne cały rok Schronisko Téryego
- wysokogórskie przełęcze na wyciągnięcie ręki, do których poprowadzono szlaki na Lodowa Przełęcz i Czerwona Ławka, które są znane z pięknych panoram
- Kontrast pomiędzy stawami a ścianami skalnymi jest nadzwyczajny
Szlak ze Starego Smokovca, czy Hrebenioka (po podjeździe kolejką) nie jest strasznie wymagający, trwa około 3h do schroniska. Jedynie główny próg doliny przed Żółtą Ścianą jest stromszy i wymaga trochę kondycji, ale poza część jest dla każdego.
Motyka Durna Grań, Spiska Grań
Dość wymęczająca całościowo tura, z pięknymi widokami i ładnym wspinaniem. Skład: Ja, Kuba, Grzesiu, 07 VII 2019
Kelle Pośrednia Grań + Filar Żółta Ściana
Wraz z Kubą 2 dniowy wyjazd, 1 dzień Filar Kellego na Pośredniej, kolejny Łomnica wspin, 20 XI 2018
Barania Drabina na Baranich Rogach
Wraz z Tomkiem był to pierwszy w tym nowym sezonie wypad w Tatry, padło na Baranie Rogi. III droga tzw Drabina Barania. Fajna lekka wsipnaczka choć miejscami kanioningowo dość mokro, szybko przemoczyło nas, 9 XI 2011
Lodowa Przełęcz – Mały Lodowy Szczyt GGTW
Krótki odcinek GGTW czas przejścia tego odcinka 1h był nadzwyczaj dobry
Skład: Ja, Kuba, Grzesiu, 19 XI 2018.
Sadkowa cesta Baranie Rogi
Ciepły granit na południowej Baranich Rogach, IV relaksacyjna droga Sadka. Skład: Ja, Kuba, Grzesiu, 20 XI 2018.
Południowy Filar Łomnicy
Wraz z Kubą 2giego dnia idziemy na Łomnicę filarem, choć plan zakładał Zachodnią ścianą , 21 XI 2018
Lodowe Szczyty
Drugi dzień już znacznie trudniejszy kondycyjnie po pierwszym dniu wyszło aż 14 godzin całość drogą Jordana. Ale z Kamilem daliśmy radę mimo średniej pogody oraz długiego podejścia od dołu. Najciekawszy odcinek prowadzący z Lodowego na Kopę Lodową naprawdę fajny, mijając kolejne zęby skalne choć we mgle, 09 XI 2011
Droga Jordana od Małego Durnego
Jordanka wraz z Kamilem od auta i zejście do dolnego schroniska. Pogoda w miarę się udała nie ma co narzekac. Ciekawa grań II od Durnego po Łomnicę ale potrafi nie jednego zgubić szczególnie przy braku widoczności, 08 XI 2011