Wielka Korona Tatr
Projekt Wielka Korona Tatr („tatrzańskie ośmiotysięczniki”) składa się z 14 najwybitniejszych tatrzańskich szczytów przekraczających 8000 stóp (wysokość 2438 m n.p.m.). Projekt ten obejmuje główne szczyty Tatr Wysokich.
1. Gerlach (2655m) (wybitność 2355m)
Ponieważ Gerlach nazywany jest Królem Tatr jest bardzo obleganym szczytem z racji wysokości. Byłem na nim kilku krotnie letnio i zimowo. Marzec 2012 wraz z Kamilem od Przełęczy Tetmajera (II) drogą Martina
2. Łomnica (2634m) wybitność 442m
Jeden z najpiękniejszych szczytów Tatr. Podobnie jak Durny Szczyt należy zdecydowanie do tych szczytów, które trzeba zdobyć.
3. Lodowy Szczyt (2627m) (wybitność 304m)
Kolosalny szczyt, jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Tatrach. Zdjęcie trzeba poprawić przy przejściu Głównej Grani tego odcinka mam nadzieję, że będzie lepszy warun 🙂
4. Durny Szczyt (2621m) (wybitność 111m)
Bardzo honorny szczyt, marzenie dla wielu osób, wejście super filarem Motyki. Filar jest bardzo długi i ciekawy, z mnóstem odcinków wspinaczkowych. W przeciwieństwie do drogi normalnej ( Jordanki) jest zdecydowanie trudny.
5. Wysoka (2560m) (wybitność 305m)
Piękny szczyt w Głównej Grani Tatr Wysokich, byłem kilkurotnie i zimą i latem. Jeszcze bardziej polecane wspinanie to połączenie i wydłużenie od Szarpanych Turni przez Smocze Szczyty.
6. Kieżmarski Szczyt (2556m) (wybitność 143m)
Główny szczyt Tatr Wysokich. Piękne, południowe, granitowe ściany. olbrzymia ściana jest świetną alternatywą dla chociażby Wołowej Turni.
7. Kończysta (2538m) (wybitność 205m)
Kończysta wyniosły szczyt w opozycji do Gerlachu. Grań Kończystej to już zdecydowanie wyższa półka. Na szczycie sławne Kowadło, które ucierpiało po uderzeniu pioruna.
8. Baranie Rogi (2526m) (wybitność 137m)
Ładny szczyt i ładna południowa ściana, znany i lubiany. Bezsprzecznie z tych łatwiejszych jeśli chodzi o drogę normalną. Natomiast ścianą wiodą wspaniałe drogi, które warto spróbować.
9. Rysy (2503m) (wybitność 163m)
Główny Cel każdego polskiego turysty, każdy je zna czy na nich był czy też nie. Najczęściej łączone z innymi celami. Choć dla turystów są celem samy w sobie.
10. Krywań (2494m) (wybitność 400m)
Narodowa góra Słowaków, piękna trójkatna piramida widziana jest z daleka. Ramię Krywania i podejście na niego jest bezpieczne nawet dla dzieci.
11. Staroleśny Szczyt (2492m) (wybitność 292m)
4 wierzchołkowy ładny szczyt z piękną scenerią Gerlacha na przeciwko. Wznosi się ponad sporymi dolinami i jest świetnym punktem widokowym. Trudności techniczne niewielkie. Zdecydowanie można stracić na nim orientację, trzeba uważać.
12. Ganek (2462m) (wybitność 182m)
Ganek podziwiany najczęściej jest z Rysów jako potężny masyw. Grań finalna z przełęczy ciekawa i dla wielu wydaje się eksponowana. Trudności jednak są niewielkie, choć przepaści nie brakuje.
13. Sławkowski Szczyt (2452m) (wybitność 177m)
Kilkukrotnie byłem na tym żmudnym podejściu, widokowo świetna tura turystyczna.
14. Pośrednia Grań (2441m) (wybitność 131m)
Piękny szczyt, jeden z najciekawszych w Tatrach, zejścia niebanalne.
Wielka Korona Tatr trudności
- Szlakowo, w łatwy sposób zaliczymy: Krywań, Rysy, Sławkowski,
- 0+ do I praktycznie większość pozostałych: Gerlach, Łomnica, Staroleśny, Ganek, Lodowy, Wysoka, Kieżmarski, Kończysta, Baranie Rogi,
- Trudniejsze” I Durny Szczyt, Pośrednia Grań w porównaniu do pozostałych są logistycznie trudniejsze, bardziej przepaściste.
Wielka Korona Tatr Podsumowanie
Wszystkie 14 szczytów drogami normalnymi idzie sprawnie i w miarę szybko zdobyć, zapoznamy się praktycznie z całymi Tatrami Wysokimi. Większym wyzwaniem jest zdobycie tych szczytów zimą lub drogami wspinaczkowymi.